Problémy kolem BusLine se kupí, aktuálně situace eskaluje v sousedním kraji

Nejen Liberecký kraj doplácí na nestandardní vztahy zdejšího politické reprezentace s kontroverzní společností BusLine. Do obrovských problémů se dostal i sousední Ústecký kraj a hrozí zde, že pro občany od příštího týdne nevyjedou autobusy.

Problémy kolem outsourcingu veřejné dopravy, kterou z největší části zařizuje v Liberci, okolních městech i v celém kraji společnost BusLine, nekončí a netýkají se jen našeho regionu. Náš web dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že veřejné finance určené pro dopravu v kraji jsou dlouhé roky ve vleku zájmů této společnosti, která sice tají své skutečné majitele, ale o to má užší styky s politiky napříč téměř všemi stranami.

Aktuálně se průšvih, který přináší takováto forma spolupráce, ukazuje v sousedním Ústeckém kraji. Zde společnost BusLine odmítá vyjet z garáží a přímo vydírá kraj tím, že pokud jí nepřidá, mnoho lidí se nedostane do práce, do škol či k lékaři.  

Společnost BusLine, která zajišťuje dopravu na Děčínsku, Ústecku, v části Litoměřicka, Lounska a okolí Vejprt na Chomutovsku ústy svých představitelů vedení Ústeckého kraje oznámila, že možná od příštího čtvrtka nechá v garážích přes 100 autobusů, které zajišťují více jak 70 linek v kraji za podmínky, že nedostane přidáno na další provoz.

To vedení Ústeckého kraje odmítá a ukazuje na řádnou smlouvu, kterou s BusLine má i na to, že by jí v takovém případě hrozily sankce 5 milionů korun denně. Vedení BusLine se dle vlastního vyjádření brání pouze proto, jelikož jí vládní nařízení určuje zvýšit platy řidičů. Ty přitom prolobovala společnost BusLine, jak ukázal náš web již v minulosti, sama s pomocí vlastních nakoupených „odborů“.

Když ale kraje (například právě Ústecký i Liberecký) nakonec odmítly razantní navýšení platů řidičů, BusLine sahá k podobnému nátlaku jako dnes. Podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Komínka (KSČM) ale firma požaduje příspěvky nejen na platy řidičů, ale i na servis autobusů a nákup pohonných hmot.

Vedení společnosti BusLine se nelíbí skutečnost, že Ústecký kraj se po zkušenostech posledních let vrací k modelu, kdy si chce autobusovou dopravu zařizovat sám. Již byla založena Dopravní společnost Ústeckého kraje, která by autobusovou dopravu měla zařizovat od příštího června.

Podobný krok chystá i Liberecký kraj, který chtěl nakoupit společnost ČSAD a vytvořit s ní ve spolupráci s městem Liberec vlastního autobusového dopravce. Tomu ale brání rozhodnutí ÚOHS, u kterého snahu Libereckého kraje zřídit vlastní dopravní společnost napadla právě Busline. Spor Libereckého kraje a ÚOHS je nyní ve fázi, kdy kraj podává kvůli rozhodnutí ÚOHS správní žalobu.

K rozhodnutí mít vlastního dopravce ale kraje nedospěly náhodou ani najednou. Vedla je k tomu zkušenost zejména s praktikami společnosti BusLine, za kterou stojí dnes z korupce obviněný podnikatel Jiří Vařil. Ač například Liberecký kraj o vlastního dopravce usiluje se vší silou, ještě nedávno hejtman Martin Půta a Starostové pro Liberecký kraj úmorně spolupráci s BusLine hájili a vedlo to například i k odvolání radní Zuzany Kocumové ze Změny, která tyto vazby kritizovala.

Společnost BusLine má v Libereckém kraji úzké vazby na zdejší politiky a vlivné podnikatele. Jedná se zejména o KSČM, za kterou je dokonce Jiří Vařil dlouhé roky členem krajského dopravního výboru nebo právě o Starosty pro Liberecký kraj, kde je spolu s Vařilem aktuálně obviněn v rozsáhlé korupční kauze i někdejší krajský radní pro dopravu za Starosty pro Liberecký kraj Vladimír Mastník. Své vazby má ale BusLine i v ČSSD a ODS.

 

 

Přidat komentář (20 Komentářů)
Evropské dotace

V Ústí nad Labem poslala včera soudkyně Kamila Elsnicová na 7,5 roku do vězení bývalého šéfa dotačního programu ROP Severozápad Petra Kušnierze. Kušnierz podle soudu požadoval po žadatelích o evropské dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal. Spolu s ním bylo odsouzeno dalších 6 let lidí. Soudkyně zároveň výslovně zmínila propojení Kušnierze a lidí kolem něj na ústecké kmotry, zejména Patrika Oulického z tamní ODS. V tom ovšem není Ústecký kraj žádnou vyjímkou.

Spolu s Kušnierzem si vyslechla tresty i šestice dalších obviněných. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let. Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.

Podstatný moment nastal, když soudkyně Kamila Elsnicová zmínila napojení skupiny kolem Kušnierze na zákulisí ústecké politiky. Podle ní je nezbytné, aby si ti, kteří jsou vystavení podobnému pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat, uvedla jasně Elsnicová. Připoměla rovněž skutečnost, že sídlo úřadu ROP Severozápad, který dotace rozděloval, sídlí v budově, která patří známému ústeckému kmotrovi z ODS, podnikateli z ODS Patriku Oulickému.

Případ Petra Kušnierze nemá ovšem dopad jen ohledně úplatků, které za přidělení vyžadoval. Skupina kolem něj manipulovala i s projekty za zhruba 23 miliard. Proto Česku hrozí pětimiliardová sankce od Evropské komise. Manipulaci s projekty dokazuje audit společnosti Deloitte, který před týdnem schválila bez jediné připomínky Evropská komise a který má k dispozici např. zpravodajský server Aktuálně.cz

Zpráva Deloitte je tak kritická, že při jejím vypořádání musí Evropská komise plošně snížit dotaci pro ROP Severozápad. Podle neoficiálních informací z komise hrozí plošné snížení dotace o 25 procent, tedy o 5,5 miliardy korun.

Ani v sousedním Libereckém kraji nelze říci, že by vlivné podnikatelské skupiny, které stojí za částí zdejší politické scény (zejména ODS nebo DRS), neměly vliv na přípravu a tvrobu evropských dotací. Významné stamilionové zakázky připravili úředníci a právníci vzešlí z prostředí Syneru a Investorsko inženýrské. Syner poté vyhrál zakázku na stavbu bazénu, na lázních se podílí jako subdodavatel.

Libereckému zastupitelstvu, ale ani samotné ROP Severovýchod (kam Liberec spadá) zase vůbec nevadí, že desítky milionů z evropských dotací čerpá podnikatel/politik zastupující anonymní firmu (na opravu jejíhož majetku dotace jdou pod záminkou podivného projektu), navíc odsouzený (nepravomocně) za úplatkářství. Více se dozvíte v reportáži České televize nebo v našich starších článcích.

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;