Město bude opět zdražovat odpady. I přes rekordní příjmy od státu

Vedení města souhlasilo s návrhem na zvýšení ročního poplatku za odpady od příštího roku o 120 korun na domácnost. V Liberci se přitom poplatek za odpady poměrně drasticky zvedl již předloni. Důvodem aktuálního zdražení jsou vyšší ceny energií. Liberec má ale zároveň letos rekordní příjmy financí od státu.

Důvodem aktuální zdražení odpadů je podle koalice STAN/SLK, ANO, ODS a Pirátů zdražení služeb společnosti FCC, která pro město svoz odpadu zařizuje. Ta městu oznámila, že vzhledem k inflaci a vyšším cenám energií musí v roce 2023 zdražit zhruba o 14%. Rada města proto předložila na příští jednání zastupitelstva návrh na úpravu poplatku za tuto službu ze 720 Kč na 840 Kč ročně. Rozhodnout o tom ale musejí příští čtvrtek zastupitelé.

Zatímco letos Liberec zaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu zhruba 136 milionů, odhadovaná cena na rok 2023 činí 155 milionů. Od občanů Liberec vybere zhruba 64 milionů, zbytek platí z rozpočtu, který je zase plněn státní kasou z daní.

"Rozhodně nechceme a nebudeme snižovat úroveň a kvalitu služby, kterou v rámci svozu a likvidace odpadů Liberečanům zajišťujeme. Naopak,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/SLK). „Pořádek a bezpečnost v Liberci jsou pro nás dlouhodobě důležité priority a město je významně finančně podporuje,“ dodává primátor  Zámečník.

Koalice v de facto stejném složení (až na dva Piráty) ale odpady zvedala poměrně nedávno. V roce 2020 se zvedly ze 490 Kč na současných 720 Kč. Jednalo se o poměrně razantní zdražení, které ale přišlo po téměř patnácti letech. 

Město Liberec má rovněž letos rekordní příjmy ze státního rozpočtu. Liberec počítá pro příští rok s výrazně vyššími příjmy než letos, přesáhnout by měly 2,74 miliardy korun. Pro letošní rok je zastupitelé schválili ve výši téměř 2,28 miliardy korun.

Daně jsou pro rozpočet města rovněž zásadní, tvoří skoro tři čtvrtiny jeho příjmů. Při schvalování rozpočtu liberečtí zastupitelé očekávali, že letošní daňové příjmy města dosáhnou 1,586 miliardy korun. Dnes se ale již očekává, že do konce roku se dostanou na 1,9 miliardy a v návrhu rozpočtu pro příští rok město počítá se sumou 2,014 miliardy.

Jak upozornil Náš Liberec, podobnou cestou zdražování pro lidi se vydal i Liberecký kraj. Ten bude rovněž hospodařit s nebývale vysokými prostředky. Rozpočet, který byl v listopadu schválen, počítá s bezmála pěti miliardami korun příjmů a výdajů. To je o miliardu více než loni. Priority kraje jsou ale velké investiční akce a stavební zakázky. Navzdory tomu se vedení kraje (koalice STAN/SLK, ODS a Pirátů) opět rozhodla zdražit lidem jízdné.

Přidat komentář (10 Komentářů)
S group holding-úřad práce-Liberec

Někteří říkají, že stát není dobrý hospodář. Někdy to ale vypadá, že dobře hospodařit neumí snad až schválně. Ukazuje to případ libereckého Úřadu práce. Za posledních šest let došlo k jeho přesunu do prostor liberecké S group holding (Syner) a ačkoliv má stát v centru vlastní budovy, nakupoval loni za nemalé peníze budovou novou. Rovněž od S group holding.


V roce 2004 proběhla v budově Elitronu na libereckém Perštýně dražba majetku společnosti Elitron Liberec a.s., na jejíž majetek byl o sedm let vyhlášen konkurs krajským soudem. Budovu, kde dražba probíhala, vydražil Josef Janíček z Uherského Brodu za 31 milionů korun.

Budova Elitronu byla v roce 2005 vložena do základního kapitálu nově vzniklé společnosti Elitextron se sedmnácti kmenovými akciemi na jméno v listinné podobě o jmenovité hodnotě  300 000 korun českých.

Už v roce 2006 se stala vlastníkem šestnácti ze sedmnácti akcií firmy Elitextron firma Syner, která se tak stala novým majitelem společnosti i budovy. Společnost samotná byla přejmenována na Elite Office Park. Budova byla pronajímána, fungovala zde například jídelna nebo obchod s elektronikou, k výraznějším investicím ale nedošlo.

Elite Office Park navíc získal i budovu v těsném sousedství Elitronu, vertikálně na něj navazující dnešní S tower.  Zde Elite Office Park pronajímá státu prostory pro Úřad práce, který předtím sídlil jen několik metrů odtud. Důvodem pronájmu nových prostor byl údajně nevyhovující až havarijní stav budovy, nicméně budova stará státu slouží dál, sídlí zde útvary Policie české republiky, aniž by prošla rekonstrukcí. Stát zaplatil společnosti Elite Office Park za pronájem části S tower, kde má rovněž i sídlo S group holding (Syner), mezi lety 2008-2013 44 milionů korun.

Další významný krok v dějinách budovy Elitronu přišel v roce 2012, kdy byl ministr sociálních věcí, pod kterého Úřad práce spadal, Jaromír Drábek, ještě letos v srpnu krajským předsedou liberecké TOP 09. TOP 09 v Liberci měla již od dob svého vzniku velice blízké vazby na místní ODS i vedení S group holding (Syner).

Za Jaromíra Drábka bylo rozhodnuto, že stát potřebuje, znovu, vlastní prostory pro Úřad práce. Ačkoliv například vlastní v centru Liberce u nádraží velikou a dlouhodobě nevyužitou budovu Skloexportu, bylo schváleno, že Úřad práce bude v Elitronu, který skrze Elite Office Park patří firmě S group holding. V roce 2012 tedy stát koupil od Elite Office Park budovu Elitronu v současném stavu za 101 milionů korun, tedy přesně o 70 milionů korun více, než byla předtím prodána o několik let dříve. Nákup byl částečně hrazen z prostředků Evropské unie.

Na budovu Elitronu je navíc schválena veřejná zakázka, která má zajistit její rekonstrukci. Vzniknout tak mají moderní kapacitní prostory pro 135 zaměstnanců úřadu práce a pro 50 pracovníků Národního koordinačního centra veřejné služby. Výše zakázky je zatím stanovena na 168 milionů korun, které mají opět zajistit fondy Evropské unie. Hotová by měla být již v roce 2015.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;