Snížili jsme dluh o 600 milionů, tvrdí Starostové. Nelžete lidem, vyzývají je ostatní kluby

Je to jeden z předvolebních taháků Starostů, kteří mají opět nejnákladnější kampaň. Tvrdí občanům, že snížili dluh města Liberce o 600 milionů korun. To ale nadzdvihlo ze židle nejen libereckou opozici, ale i koaliční partnery Starostů. Svorně tvrdí, že si primátor a jeho Starostové si vymýšlejí.

"Splatili jsme dluh města ve výši 600 milionů Kč, a to za situace, kdy jsme rekordně investovali ročně zhruba půl miliardy korun do infrastruktury, bezpečnosti, ale i dalších služeb pro občany," tvrdí primátor ze Starostů pro Liberecký kraj Jaroslav Zámečník, jenž by rád primátorem zůstal i po letošních komunálních volbách, které proběhnou 23. - 24. září.

"Poslední 4 roky snižujeme dluhy našich předchůdců, konkrétně jsme splatili 600 milionů Kč. A to za situace, kdy jsme současně rekordně investovali ročně zhruba půl miliardy korun do obnovy školních budov, silnic, bezpečnosti, ale i dalších služeb pro občany. Počátkem roku 2022 mezinárodní ratingová agentura Moody’s veřejně potvrdila, že se hospodaření a finanční situace města Liberce v posledních letech nadále zlepšuje. Zpráva agentury oceňuje zejména stabilní provozní hospodaření města Liberce a klesající podíl celkového dluhu. Za náš úspěch považujeme také celkové přefinancování městského dluhu ve výši 1,5 miliardy, protože se nám podařilo v pravou chvíli snížit úrokovou sazbu u banky z původních 6,7 % na 4,2 % ročně a to až do jeho konečného splacení. Tyto fakta dokládají, že město Liberec hospodaří v posledních letech výrazně lépe a zároveň myslíme na to, že máme ještě hodně co splácet," prezentují Starostové v předvolební kampani jeden ze zsvých údajných největších úspěchů, kterého dosáhli za poslední čtyři roky.

Jenomže s tím nesouhlasí liberecká opozice z Liberce otevřeného lidem (LOL), a k ní se dokonce přidala i druhá nejsilnější strana v zastupitelstvu, ANO, která je se Starosty čtyři roky v koalici a má na starosti městské finance. Obě strany společně vydaly prohlášení, ve kterém de facto tvrdí, že Starostové ve své kampani lžou Liberečanům. Dluh města se podle nich snižuje, stejně jako v minulých letech, ale v roce 2022 klesl maximálně o polovinu, než uvádějí Starostové.

„Na konci roku 2022 se očekává zadluženost ve výši 1.470 mld., bez městských organizací. Celkový pokles zadlužení bude tedy na konci roku necelých 300 milionů, tedy zhruba polovina částky, kterou se v reklamě chlubí Starostové,“ vysvětluje Jaromír Baxa, liberecký zastupitel za uskupení Liberec otevřený lidem a lídr kandidátky do voleb 2022, vlastním povoláním ekonom působící na Univerzitě Karlově.

Jeho slova potvrzuje dokonce i náměstek primátora pro ekonomiku a majetkovou správu, Zbyněk Karban z ANO, které je se Starosty ve vládnoucí koalici: „Číslo 600 milionů Kč mohlo vzniknout tak, že do toho bylo započítáno snížení dluhů, které nastalo už v roce 2018 pod panem Korytářem (minulé volební období, kdy vládla koalice Změny pro Liberec a ANO a finance měl na starosti náměstek za Změnu Jan Korytář - pozn. red.). Ale ani takový propočet není fakticky dobře, neboť to snížení rozvahové zadluženosti bylo na vrub rozpuštění amortizačního fondu. Čili fakticky k žádnému snížení zadluženosti nedošlo, i když v rozvaze se snížil dlouhodobý dluh, takže na první pohled to tak může vypadat. Takže tomu tady buď někdo nerozumí, nebo nechce rozumět.“

Dle hrubé bilance vychází náměstkovi Karbanovi vývoj zadlužení v posledních letech tak, že v roce 2019 se snížil dluh o 100 mil. Kč. V roce 2020 si město připůjčilo 150 mil. Kč a splatilo jen 50 mil. Kč. V roce 2021 město splatilo 100 mil. Kč a v roce 2022 pak 130 mil. Kč. Tedy celkem to vychází na cca 280 mil. Kč – tedy obdobné číslo jako dle Ministerstva financí a zastupitele Baxy.

„Kampaň teprve začala a Starostové už v ní začali takovým způsobem manipulovat. My chápeme, že volební kampaně bývají tvrdé a že v nich je nutné mnohdy témata přiměřeně zjednodušovat. Ale k očividným výmyslům nikdy nepřistoupíme. Taková kampaň vždy poškozuje poltickou kulturu, sráží důvěru občanů v politiky a v neposlední řadě dost ztěžuje následnou rozumnou povolební spolupráci jednotlivých stran,“ neskrývá své rozčarování Jaromír Baxa.

Zbyněk Karban k tomu dodává: „Vedli jsme město v těžkých časech, kdy jsme čelili hospodářskému poklesu za pandemie. Vždy jsem se snažil řídit rozpočet města racionálně a o finanční situaci informovat férově, nenasazovat lidem růžové brýle. Politika postavená na výmyslech je mi cizí.“

 

 

Přidat komentář (7 Komentářů)
interspar Liberec

4 164 000 korun českých. Takový byl čistý zisk z transakce prodeje pozemků pod dnešním obchodním domem Interspar v Budyšínské ulici pro majitele společnosti Department Store 2000. Tato společnost, kde figurují majitelé firmy Syner, ale i další vlastníci krytí anonymními akciemi, koupila od města v červnu 2006 pozemky od města Liberec, aby je o necelých pět měsíců přeprodala investorovi se ziskem více jak čtyři miliony. Klíčové postavy těchto obchodů se pak staly vlastníky luxusních nemovitostí na jedné pražské adrese.

V červnu roku 2005 schválilo Zastupitelstvo města Liberce prodej pozemků v Budyšínské a Durychově ulici v místě, kde nyní stojí supermarket Interspar. Nabyvatelem těchto parcel se stala společnost Department Store 2000, v jejíž orgánech v té době figurovali majitelé firmy Syner Petr Syrovátko a Jiří Urban. Vlastníci firmy jsou ovšem kryti listinnými akciemi na majitele, takže není jisté, kdo všechno ve firmě dále figuruje.

O rok později (červen 2006) proběhl prodej a město získalo za pozemky 20 614 000 Kč. Město si nenechalo udělat znalecký posudek a přistoupilo na dohodu s firmou Department Store 2000 a za metr čtvereční tak získalo 2000 Kč. Důvodem absence znaleckého posudku byla, dle vyjádření magistrátu, vzájemná dohoda s investorem. Department Store 2000 již předtím vykoupil další pozemky v místě od soukromníka (někdejší myčka) za nesrovnatelně vyšší částky. Už v říjnu 2006 pak prodala firma Department Store 2000 tytéž pozemky firmě Valdelen, a.s. (pozdější I.S. Liberec – majitel supermarketu Interspar) za 30 278 036 Kč. Znalecký posudek provedl Josef Nadrchal (majitel Investing CZ) a ocenil je na 2 879 Kč za metr čtvereční.

Po odečtení prostředků na výkup parcel od soukromníků tvořil čistý zisk pro Department Store 2000   během necelých pěti měsíců 4 164 000 Kč. Na pozemcích poté vyrostl supermarket Interspar, který stavěla firma Syner za 240 000 000 Kč.

Společný obchod mezi zástupci IS Liberec (zajištěnou kapitálem finanční skupinou ING), majitele Department Store 2000, zástupce firmy Syner a někdejšího primátora za ODS Jiřího Kittnera zřejmě tak spojil, že si následující rok všichni nakoupili luxusní byty v „Charles de Gaulle residence“ ve stejnojmenné ulici v pražské Bubenči.
 
Zopakoval se tak tradiční liberecký příběh – jakoby přihlouplé město nechalo vydělat kamarády svých vlastních čelných politiků (tehdejší primátor Jiří Kittner z ODS je bývalým ekonomickým ředitelem Syneru a s jeho majiteli udržuje přátelské vztahy). Tak nějak, třeba i po takto "po málu", se v Liberci ztrácel majetek a tvořil dvoumiliardový dluh, který město dnes táhne ke dnu. Kdo na tom vydělal ještě? To se můžeme, díky listinným akciím na majitele,jen ptát... Ale možná to nebude zas tak složitá hádanka. Rovněž skutečnost, že se zainteresovaní klíčoví hráči poté sešli pod jednou střechou v luxusní nemovitosti, bude zajisté také náhoda...

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;