Kauza zahrádky Wintrova, aneb řídíme město jako Facebook

Tam a zpět. Zahrádky zrušíme, zahrádky nezrušíme. Primátor Zámečník a náměstek Jiří Šolc řídí město Liberec podle toho, jak moc dostanou na sociálních sítích vynadáno. Vlastní program nemají.

Liberec si platí 800 000 Kč ročně za propagační videa v místní televizi RTM+. Objednává si 4 magazíny měsíčně, což je vzhledem k píli a schopnostem současného vedení poměrně dost. Občas je tak problém, co do magazínu dát. Touha ukázat se v televizi je ale velká, takže je z toho někdy pořádná mela. Jako když si v prosinci náměstek Šolc pustil pusu na špacír a ohlásil záměr budování „protipovodňového parku“ v místě zahrádkářské kolonie u ulice Wintrova.

„Je mi líto, že ti zahrádkáři o ty své zahrádky přijdou, ale to se nedá nic dělat, ten ohled ochránit město proti velké povodni je v této chvíli nadřazen,“ takto doslova v magazínu náměstek Šolc představil záměr protipovodňového parku.[1] Aniž by tuhle záležitost nejprve s nájemníky zahrádek projednal, hned se běžel pochlubit se svými nápady do televize.

Jenže zahrádkáři sepsali petici, kontaktovali místní Piráty, do médií se dostala tisková zpráva a spustil se humbuk. Primátor Zámečník tak neváhal hned přispěchat s druhou verzí pravdy. V tiskové zprávě z 20. ledna tak oznamuje, že žádní zahrádkáři se vyhánět nebudou: „Tak tomu skutečně není. Pracujeme s řadou návrhů, jak tuto problematiku řešit. Pokud by skutečně mělo dojít k nějakému záboru toho území, zahrádkáře o tom budeme určitě včas informovat. Nyní to ale určitě není aktuální téma. V žádném případě je nikdo nevyhání,“ upozorňuje v tiskové zprávě primátor Jaroslav Zámečník.[2]

Pochopitelně, že tento ukázkový příklad manipulace nazývaný „spin doctoring“, tedy otočení kauzy, lze v daném případě podat jen velmi rozměkle. Primátor tedy „pracuje s řadou návrhů“, žádný ale pochopitelně nyní ukázat nemůže. Pochopitelně. Vytvoření prostoru pro rozliv vody a zároveň zachování zahrádek je úloha typu kvadratury kruhu. Primátor tak hraje o jediné – je třeba pouze počkat, až se vody uklidní, to je nejdůležitější.

Vedení města si tak může dát do vitríny svých úspěchů ve stylu královny Koloběžky další zářez. Náměstek Jiří Šolc už proslul svou ohlášenou a vzápětí odvolanou revolucí parkování na sídlištích. Na skokanské můstky peníze nedáme a po telefonátu od hejtmana tedy dáme, tak tahle kauza způsobila odchod náměstka Jiřího Němečka. Taktéž kauza družstevních bytů začala razantním prohlášením do televize, aby další rok vedení město opakovaně odvolávalo, co zvolalo. Schopnost své politické gumovosti pak předvedlo vedení města v nejlepší formě v prosinci, kdy dokázalo ne jednom jednání zastupitelstva schválit zvýšení ubytovacího poplatku, aby toto zvýšení na konci toho samého jednání zase zrušilo. Odvoláváme, co jsme odvolali, slibujeme, co jsme slíbili.

Jindřich Felcman, spolupředseda libereckých Zelených, člen Zastupitelstva města Liberec za Změnu pro Liberec

[1] http://www.rtmplus.cz/video/11611/liberecky-magazin-nejen-o-protipovodnovych-opatrenich.html?fbclid=IwAR0oZ2ipbf9lkgJmTfKluLvR_u7tuslqJOH390-dLuIPCszIC3d3J1GbDjk

[2] https://www.liberec.cz/cz/obcan/aktuality/zpravy-z-mesta/druhe-jednani-libereckych-radnich.html

Přidat komentář (4 Komentáře)
Genus TV

Právě v těchto dnech vybírá kraj novém výběrovém řízení zhotovitele Měsíčníku Liberecký kraj. Tiskovinu, kterou mají jednou za dva měsíce dostat všechny domácnosti Libereckého kraje. Až do dneška zakázku realizovala dceřiná společnost firmy Syner, respektive její mediální odnož, Genus TV. A to od roku 2004.  Ale i dnes rozhodně stojí za to, podívat se, za jakých podmínek.

Již před nedávnem jsme ukázali, jak se dříve mezi Genus TV a Libereckým krajem podnikalo „poSynerovsku“, třeba když se zejména z kopírování cédéček dala udělat mnoha set tisícová, skoro milionová zakázka.

Byla to doba, kdy na kraji pevně vládla ODS (ještě pevněji svázána s syndikátem kolem Syneru), ale podobné smlouvy i zakázky uměla nadále udržovat i její nástupkyně ČSSD. A v roce 2004, několik měsíců před volbami byla podepsána smlouva na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj, která trvala až do dnešních dní, tedy neuvěřitelných více jak 9 let s Genus TV.

Důvod? Smlouva s vítěznou Genus TV byla uzavřena na „dobu neurčitou“. Přitom je obvyklé (například v Liberci minimálně do roku 2008, od té doby jednou na čtyři roky), že na podobný druh tiskovin je vypisováno výběrové řízení každoročně.

Ale popořádku. Do výběrového řízení na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj se v roce 2004 přihlásilo šest uchazečů, mezi nimi například velké nakladatelství jako Vltava-Labe press nebo zkušená Agentura regionálního rozvoje. V komisi seděli politici ODS (tehdejší hejtman Pavel Pavlík, Eva Bartoňová nebo Radim Zika), ČSSD (Karel Dolejší) nebo tehdejší Čtyřkoalice (František Gábor – dnes TOP 09).

Vítězem se stala dceřinka Syneru Genus TV, ačkoli podala čtvrtou nejnižší nabídku ze šesti. Komise toto rozhodnutí odůvodnila velice subjektivními kritérii ("originální podoba", "styl Libereckého kraje" a podobně). Umožnil jí to i fakt, že výběrové řízení proběhlo těsně před novelizací zákona, který podobné podmínky a kritéria zpřísňoval.

Právník Petr Leyer z Transparency International, který se s protokolem seznámil, hodnotí situaci následovně:  „Celkově by se dalo říct, že je ponechán  zbytečně velký prostor pro subjektivní hodnocení (2/3), což není nezákonné, ale obávám se, že to stojí na hraně zásady transparentnosti (z pohledu současného zákona).  Jenže v tom starém zákoně (199/1994 Sb.) nic takového nebylo. Každopádně Liberecký kraj zakázku zadával těsně před účinností zákona nového (40/2004 Sb.), kde toto už bylo obsaženo.“

Protokol z výběrového řízení si můžete prohlédnout ZDE.

Liberecký kraj s tedy na neurčito zavázal Genus TV vyplácet 4 215 596 korun ročně za realizaci jedenácti čísel Měsíčníku Liberecký kraj každý rok. Tato smlouva, díky svým podmínkám, platila po devět let a dost možná byli někteří přesvědčeni, že bude platit navždy. Smlouva je k nahlédnutí ZDE.

Subjektivní hodnocení zůstane diskutabilní například u serveru, který měl být internetovou obdobou měsíčníku. Ten již v době svého spuštění byl velice zastaralý s velice nízkou úrovní grafiky, aktualizovaný zhruba jednou za tři měsíce. Z velké části se jednalo jen o  zprávy přetištěné z ČTK. Ale i za tuto činnost si Genus TV fakturovala od Libereckého kraje paušální poplatek 8400 Kč. Dnes již tyto stránky ani neběží. Ani ve smlouvě zmíněné televizní spoty se nevysílají, protože vysílání TV Genus skončilo.

Vedle toho ale Genus dokázal nasbírat na kraji i jiné drobnější zakázky, a tak nezřídka přísun zakázek z kraje činil přes pět milionů, některé roky i více. Navíc v minulosti, za primátorování Jiřího Kittnera z ODS (mimochodem spoluzakladatele Genus TV), získávala tato televize stovky tisíc v podobných zakázkách i z liberecké radnice.  Mezi praktiky mediálních společností firmy Syner přitom často patří selekce názorů ve prospěch jednoho politicko-podnikatelského proudu, cenzura či účelové manipulace, za což je v minulosti potrestal i soud.

Kdo získá zakázku novou a za jakých podmínek, to bude zřejmé až za několik dní.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;