Postřehy ze zastupitelstva: Tohle město není pro socky!

Liberec má několik primátů. A není tím myšleno zástupce živočišné říše. Bohužel. Jako jediné krajské město nemá noční spoje. A mít nebude – podle vedení Liberce je to přítěž akorát tak pro opilce. Liberec je také pravděpodobně jediné město, které svým občanům hned z několika čtvrtí není schopno zajistit v 21. století něco tak zásadního jako voda.

Přesvědčit se o tom mohl každý, kdo sledoval včerejší jednání zastupitelstva v Liberci. Protože jsou krajské volby za dveřmi, úplně zásadní věci, které by například zahýbaly na roky s městským rozpočtem, tam k vidění a slyšení nebyly, ale přeci.

Hned na začátku to dostalo vedení Liberce pod koalicí Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS pěkně „sežrat“ od obyvatel Ruprechtic a Kateřinek. Občané města, kteří bydlí v těchto čtvrtích na svazích žulových Jizerek, mají roky problém s vodou. Město jim od roku 2003 (!) slibuje nápravu. Roky jsou pořád sušší a sušší, ale  ze strany města se také nic a nic neděje.

Před dvěma lety sliboval primátor Jaroslav Zámečník, jak vše vyřídí a situace je pořád stejná, podle jeho náměstka Jiřího Šolce vodojem (jednou) bude a vůbec: ti před námi to také nevyřešili, tak co.

Celkem po právu připomínala opozice ze Změny a LOL, že když je město takový chudák, že nemůže Ruprechtičákům a lidem z Kateřinek zajistit, aby se měli čeho napít a v čem se vykoupat, je s podivem nakolik se může koalice Starostů, ANO a ODS přetrhnout, kdykoliv si v Syneru lusknou, že potřebují z městské kasy pěkných pár milionů.

Tu na to, aby v aréně manažerům ze Syner Group neklesly platy, tu aby se lidé dostali pohodlněji a ve větším počtu do arény na hokej. Deset milionů do arény tam, 16 milionů na podchod k aréně tamhle. No přeci v S tower nebudou nést podnikatelská rizika na vlastních bedrech, to bychom nebyli v Liberci, že… A nějaká voda v Ruprechticích. To počká..

V podobném duchu se nesla i debata kolem nočních spojů. Liberec je jediné krajské město, které je nemá. Proč? Slušní Starostové a TOP 09 má odpověď: stejně tím jezdí jen opilci! Sice to není pravda a každý, kdo byl někdy v centru po 23 hodině večerní, to ví… Ale mohla by být!

Jenomže vedení města, jak vypadlo z náměstka Šolce po interpelacích Ondřeje Petrovského ze Změny, ani nemá data, kolik lidí nočními spoji jezdilo a kolik jich to potřebuje. Navíc to stojí prý 2 miliony korun (zajímavé, že předloni to byl jen milion) ročně a musí se šetřit.

Šetřit, ale z veřejného, umí i ve firmě TMR slovenského oligarchy Igora Rattaje, která má za hubičku pronajatý Ještěd. Město jí slevilo na nájemném (to činí cca 4 miliony ročně) a ještě jí dá, skrze náměstka Ivana Langra ze Starostů, pro stát dobrozdání, aby si zažádala o polovinu nájemného zpět, protože řádí Covid-19.

Že Rattajova TMR ve svém zdůvodnění lhala, jak ukázal Jindřich Felcman ze Změny? Ano, lhala. Ale jen trochu! To zase ví ambiciózní zastupitel Starostů a nový předseda akademického senátu TUL, skaut Jan Berki.

Takže ani před krajskými volbami se nic nemění. Liberec není město pro obyčejné lidi a socky, to ale neznamená, že na radnici nemají sociální cítění. Nedopustí, aby kvůli koronaviru neměli u Rattajů a v Syneru co žrát!

Přidat komentář (10 Komentářů)
Genus TV

Právě v těchto dnech vybírá kraj novém výběrovém řízení zhotovitele Měsíčníku Liberecký kraj. Tiskovinu, kterou mají jednou za dva měsíce dostat všechny domácnosti Libereckého kraje. Až do dneška zakázku realizovala dceřiná společnost firmy Syner, respektive její mediální odnož, Genus TV. A to od roku 2004.  Ale i dnes rozhodně stojí za to, podívat se, za jakých podmínek.

Již před nedávnem jsme ukázali, jak se dříve mezi Genus TV a Libereckým krajem podnikalo „poSynerovsku“, třeba když se zejména z kopírování cédéček dala udělat mnoha set tisícová, skoro milionová zakázka.

Byla to doba, kdy na kraji pevně vládla ODS (ještě pevněji svázána s syndikátem kolem Syneru), ale podobné smlouvy i zakázky uměla nadále udržovat i její nástupkyně ČSSD. A v roce 2004, několik měsíců před volbami byla podepsána smlouva na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj, která trvala až do dnešních dní, tedy neuvěřitelných více jak 9 let s Genus TV.

Důvod? Smlouva s vítěznou Genus TV byla uzavřena na „dobu neurčitou“. Přitom je obvyklé (například v Liberci minimálně do roku 2008, od té doby jednou na čtyři roky), že na podobný druh tiskovin je vypisováno výběrové řízení každoročně.

Ale popořádku. Do výběrového řízení na realizaci Měsíčníku Liberecký kraj se v roce 2004 přihlásilo šest uchazečů, mezi nimi například velké nakladatelství jako Vltava-Labe press nebo zkušená Agentura regionálního rozvoje. V komisi seděli politici ODS (tehdejší hejtman Pavel Pavlík, Eva Bartoňová nebo Radim Zika), ČSSD (Karel Dolejší) nebo tehdejší Čtyřkoalice (František Gábor – dnes TOP 09).

Vítězem se stala dceřinka Syneru Genus TV, ačkoli podala čtvrtou nejnižší nabídku ze šesti. Komise toto rozhodnutí odůvodnila velice subjektivními kritérii ("originální podoba", "styl Libereckého kraje" a podobně). Umožnil jí to i fakt, že výběrové řízení proběhlo těsně před novelizací zákona, který podobné podmínky a kritéria zpřísňoval.

Právník Petr Leyer z Transparency International, který se s protokolem seznámil, hodnotí situaci následovně:  „Celkově by se dalo říct, že je ponechán  zbytečně velký prostor pro subjektivní hodnocení (2/3), což není nezákonné, ale obávám se, že to stojí na hraně zásady transparentnosti (z pohledu současného zákona).  Jenže v tom starém zákoně (199/1994 Sb.) nic takového nebylo. Každopádně Liberecký kraj zakázku zadával těsně před účinností zákona nového (40/2004 Sb.), kde toto už bylo obsaženo.“

Protokol z výběrového řízení si můžete prohlédnout ZDE.

Liberecký kraj s tedy na neurčito zavázal Genus TV vyplácet 4 215 596 korun ročně za realizaci jedenácti čísel Měsíčníku Liberecký kraj každý rok. Tato smlouva, díky svým podmínkám, platila po devět let a dost možná byli někteří přesvědčeni, že bude platit navždy. Smlouva je k nahlédnutí ZDE.

Subjektivní hodnocení zůstane diskutabilní například u serveru, který měl být internetovou obdobou měsíčníku. Ten již v době svého spuštění byl velice zastaralý s velice nízkou úrovní grafiky, aktualizovaný zhruba jednou za tři měsíce. Z velké části se jednalo jen o  zprávy přetištěné z ČTK. Ale i za tuto činnost si Genus TV fakturovala od Libereckého kraje paušální poplatek 8400 Kč. Dnes již tyto stránky ani neběží. Ani ve smlouvě zmíněné televizní spoty se nevysílají, protože vysílání TV Genus skončilo.

Vedle toho ale Genus dokázal nasbírat na kraji i jiné drobnější zakázky, a tak nezřídka přísun zakázek z kraje činil přes pět milionů, některé roky i více. Navíc v minulosti, za primátorování Jiřího Kittnera z ODS (mimochodem spoluzakladatele Genus TV), získávala tato televize stovky tisíc v podobných zakázkách i z liberecké radnice.  Mezi praktiky mediálních společností firmy Syner přitom často patří selekce názorů ve prospěch jednoho politicko-podnikatelského proudu, cenzura či účelové manipulace, za což je v minulosti potrestal i soud.

Kdo získá zakázku novou a za jakých podmínek, to bude zřejmé až za několik dní.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;