Nejlepší primátor jezdil za peníze FAČR na luxusní zájezdy za téměř čtvrt milionu

Bývalý primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl se nechal zvát na luxusní fotbalové zájezdy od fotbalové asociace pod Miroslavem Peltou. Spolu s ním i další jablonečtí a krajští politci v dresech Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS.

Bývalý jablonecký primátor Petr Beitl byl mezi lety 2010 až 2018 starostou a později i prvním primátorem města Jablonce nad Nisou. Za své angažmá v prvním volebním období z let 2010-2014 získal dokonce ocenění Nejlepší primátor vyhlášené Svazem obcí České republiky.

A pro někoho nejlepší skutečně byl. Například jistě pro jeho spolustraníka z ODS a šedou eminenci jablonecké politiky a někdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu. Ten ho z prostředků daňových poplatníků zval na luxusní zájezdy spojené s fotbalovým Mistrovstvím Evropy 2016.

Spolu s Beitlem jezdili na zájezdy i další politici jablonečtí i krajští, z ODS, ANO i Starostů pro Liberecký kraj. Na Peltovy Mistrovské výlety upozornily Seznam zprávy, které disponují účetními doklady FAČR a vypadá to, že seznam ještě nekončí. Každopádně na začátku Peltových výletů byla reportáž Našeho Liberce z roku 2015, která dokázala, že Pelta hostí významné jablonecké i krajské politiky napříč téměř všemi politickými stranami.

Beitl a Pelta pocházejí ze stejné jablonecké organizace ODS. Proč fotbalová asociace, které tehdy šéfoval jeho dlouholetý známý a tehdejší kolega z ODS Miroslav Pelta, obdarovala právě jeho a jeho manželku, ho prý nezajímalo.

Fotbalová asociace jemu a jeho ženě zaplatila dva zájezdy do Francie na utkání Česko-Španělsko a Česko-Chorvatsko. Balíčky obsahovaly letenky do Toulouse a Lyonu, čtyři noci ve čtyřhvězdičkovém hotelu, lístky první kategorie (na zápas s Chorvatskem dokonce VIP vstupenky) a vstupenky na večírek do Českého domu.

 Podle Petra Beitla šlo o pracovní cestu. „Můj přístup byl takový, že jsem dostal pozvánku a akceptoval jsem ji. Považoval jsem za vhodné tam jet, počítal jsem s tím, že se tam dá setkat s lidmi, kteří by pro další budoucnost města Jablonce mohli pomáhat,“ tvrdil dnešní poslanec ODS Petr Beitl Seznam Zprávám.

A na kolik daňové poplatníky skrze FAČR vyšel výlet tehdejšího primátora Beitla? FAČR hodnotu jejich výletu vyčíslila na 210 tisíc korun. Beitl ovšem nejezdil na luxusní zájezdy za peníze největší české neziskovky, která dostává od státu ročně zhruba miliardu korun, sám.

Doprovod mu dělali jeho kolegové z jablonecké radnice, ale i například tehdejší krajský náměstek hejtmana Martina Půty a jeho spolustraník ze Starostů Marek Pieter. Seznam zprávy ukázaly tabulku, která přesně ukazuje, kolik VIP výlety placené FAČR pro politiky Jablonce Libereckého kraje stály.

Petr Beitl a jeho žena přišly rozpočet FAČR a tedy daňové poplatníky na 210 tisíc Kč, jeho náměstek a kolega z ODS Miloš Vele na 113 500 Kč, stejnou částku jako Vele dala FAČR i za Tomáše Roubíčka z jablonecké ODS a současného náměstka primátora pro rozvoj města. Tehdejší krajský náměstek pro ekonomiku a pravá ruka hejtmana Půty Marek Pieter výletoval se ženou na účet FAČR za 156 200 Kč.

Celkově luxusní výlety stály českého daňového poplatníka skrze tehdejší Peltovu FAČR bezmála 600 tisíc korun, konkrétně 593 200 Kč. Seznam zprávy upozorňují, že tím seznam nekončí a do budoucna zveřejní fakturace další.

Celý příběh navazuje na ten, který v roce 2015 začal psát Náš Liberec. V roce 2015 jsme přinesli zprávu o tom, jak funguje klientelistická síť kolem Miroslava Pelty a kolik krajských i jabloneckých politiků do ní spadá. Podle zjištění MF Dnes z minulého roku se ale přímo na budování této chobotnice podílel i dopravní boss Jiří Vařil, který si spolu s Peltou nakupoval nejen krajské politiky a úředníky, ale například i šéfa ÚOHS Petra Rafaje.

Na Ajax, jak jsme v roce 2015 informovali a přinesli i fotografickou dokumentaci, s Peltou a Vařilem odletěli náměstci hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) pro dopravu Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj), ekonomický náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj, později se i on stal náměstkem pro dopravu), náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD), starosta a krajský zastupitel Jilemnice  Vladimír Richter (ODS), náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele (ODS) a další politici, například i z ANO či z TOP 09.

Přidat komentář (6 Komentářů)
Genus TV

Vrchní soud v Praze vynesl rozsudek ve kterém dal za pravdu autorovi těchto řádků a uznal jeho žalobu proti společnosti Genus TV, patřící společnosti Syner. Podstatou sporu byla dva roky stará reportáž TV Genus, která účelově, manipulativně a vysloveně lživě informovala libereckou veřejnost o mém zaměstnaneckém poměru na liberecké radnici. Rozsudek soudu také dokládá, jakou roli hrála televize firmy Syner při takzvané „jarní krizi“ z roku 2011, kdy byla z vedení radnice odvolávána Změna pro Liberec a primátor Jan Korytář.

TV Genus, která patří pod křídla S group holding (Syner) se musí omluvit za lživou a zmanipulovanou reportáž, kterou odvysílala v dubnu 2011 během politické krize na liberecké radnici. Soud zároveň uložil Genus TV uhradit odškodné - jednu měsíční výplatu, kterou bych pobíral, kdybych bral hodinovou sazbu, kterou lživě uváděla reportáž TV Genus (což činí zhruba 51 tisíc korun).

Reportáž se opírala o pracovní smlouvy, které se bůhví jak dostaly do rukou „novinářů“ ze Syneru. Byla mezi nimi i moje příkazní smlouva na provádění archivní dokumentace a monitoringu na radnici v Liberci ohodnocená na 120 korun hrubé mzdy na hodinu. Mým úkolem bylo například dokumentovat tunelování městského majetku, ke kterému docházelo za ODS (např. i v případě Sportovního areálu Ještěd).

 Ale v samotné reportáži na Genusu nakonec byla nad mým jménem uvedená částka téměř třikrát vyšší, přesně 340 korun na hodinu s tím, že mě nikdy nikdo na radnici neviděl. Přitom mou smlouvu měli reportéři Genusu rovněž v ruce a museli tedy záměrně záběr zfalšovat. To jsem se jim v diskusích snažil vytknout, oponoval jsem i řádným docházkovým listem. Nepomohlo to.

Ačkoliv jsem už dlouho zvyklý na lži a urážky mé osoby, které přicházejí z médií firmy Syner či jejich vždy anonymních diskutujících, tady jsem si řekl, že to tak nenechám. Podal jsem žalobu a  soud v Liberci rozhodl v můj prospěch. Nicméně Genus se odvolal, ale rozsudek potvrdil i Vrchní soud v Praze a je tedy pravomocný.

Média stavebního gigantu s dlouhými prsty do politiky doplatila na své angažované a neobjektivní zpravodajství stranící jedné politické straně a zákulisní podnikatelské lobby. Vedle toho, že rozsudek dokumentuje úroveň i styl práce některých „novinářů“ Genus TV, ukazuje i na to, jak důležité bylo ovlivňovat politiku a přispět k pádu první povolební koalice se Změnou v čele (za ochotné spolupráce některých i koaličních politiků) . A zřejmě i dopomoci k vytvoření dnešní opozičně smluvní koalice s ODS.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;