LIberec-lázně-Syner-Korytář

Liberec získal úvěr od společnosti Equa Bank ve výši 75 milionů. Ty mají být účelově použity na přestavbu městských lázní na galerijní objekt. Ten pro město realizuje firma Chládek a Tintěra, které Liberec v současnosti dluží zhruba 90 milionů korun. Zakázka, která notně přispěla k pádu první povolební koalice byla v posudku označená jako účelově předražená až o 60 milionů korun.

Náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům) nakonec vyjednal úvěr u společnosti Equa bank, která je městu ochotna půjčit dokonce 150 milionů korun. První polovinu z této částky poskytne Liberci bez ručení. Druhou polovinu vyjednaného úvěru poskytne banka až poté, zda ministerstvo povolí dát do zástavy libereckou Tipsport arénu.

Prvních 75 milionů  použije město na zaplacení dluhu firmě Chládek a Tintěra, která přestavbu provádí. Regionální rada regionu Severovýchod, která měla na stavbu poslat evropské dotace, zatím nedala ani korunu, protože se v posudku, který si nechala zadat objevilo, že je celá akce schválně předražená o 60 milionů. Pokud se podezření potvrdí, dotace pro Liberec bude minimálně o tuto částku nižší.

Regionální rada regionu Severovýchod si nechala vypracovat posudek, který dosvědčuje, že rekonstrukce městských lázní za zhruba 300 milionů korun je předražená o 15-20 procent. Zakázku připravilo před volbami vedení města pod Jiřím Kittnerem a podíleli se na ní lidé z prostředí liberecké ODS a stavební společnosti Syner, která na ní pracovala jako subdodavatel, o čemž nemělo vedení Liberce ani potuchy. Nyní se zpracovává další, který by měl být zveřejněn v nejbližších dnech.

Na možné předražení zakázky už varovně poukazovaly dva posudky (jeden od Transparency International a druhý od advokátní kanceláře Hany Marvanové), které si nechal vypracovat někdejší primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec). Zakázku nakonec odmítl podepsat a stálo ho to primátorské křeslo.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;