Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu dnes zasahovali na úřadě Libereckého kraje. Zajišťovali dokumentaci, která se týká dopravní obslužnosti. Ta je dlouhé roky palčivým problémem města i kraje a to zejména díky klientelistickým sítím mezi politiky a hlavním dodavatelem, společností BusLine.

Podle ČTK mluvčí krajského úřadu Markéta Žitná řekla: "Mohu potvrdit, že na krajském úřadě jsou dnes policií prověřovány kroky ve věci zajištění dopravní obslužnosti v Libereckém kraji. Veškeré dokumenty, které si policie vyžádala, jsme poskytli. Chod krajského úřadu nebyl a není nijak omezen." Nikdo v této souvislosti zatím nebyl zatčen.

Na podezřelé okolnosti kolem zajištění autobusové dopravy a zejména roli společnosti BusLine a její vazby na zdejší politiky, upozorňuje například i náš web dlouhodobě. V minulosti jsme například přišli s analýzou, která dle našeho názoru dokazuje, nakolik byl tehdejší čtyřmiliardový tendr na dopravní obslužnost zmanipulovaný.

Důkladně jsme se také věnovali vztahům mezi jednotlivými politiky a hlavními aktéry BusLine, která jezdí v kraji i na městě za nebývalé vysoké částky. Nevýhodnost smluv později potvrdil například i audit, který si zadalo město. Na celorepublikové úrovni jsme upozorňovali na lobbing společnosti BusLine, která se na vládní úrovni snažila získat více peněz z veřejných prostředků pod rouškou navýšení platů řidičů.

V minulosti se nám za tyto aktivity dostalo mnoho útoků a invektiv, ať od samotných politiků v čele s hejtmanem Martinem Půtou nebo od médií spojených s podnikatelským prostředím kolem společnosti Syner, jehož sportovní byznys BusLine dlouhodobě sponzoruje.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;