Zatímco ještě v srpnu anoncoval Liberecký kraj prodražení kontroverzního projektu tzv. „podnikatelského inkubátoru“ o maximálně 30 milionů, dnes je jasné, že se stavba prodraží podstatně více. Stavba bude stát minimálně o 49 milionů více. Realizuje jej firma, která měla problém s předražením stavby již v minulosti.

Ještě předminulý týden hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) bavil své fanoušky na Facebooku fotkami z Izraele, kam si zhruba za 40 tisíc na náklady Libereckého kraje zaletěl, aby poznával výhody tamních podnikatelských inkubátorů, přiučil se, získal zkušenosti, navázal kontakty, vykoupal se v moři a navštívil památky.

Tento týden ale přišla další rána pro obhájce projektu. Stavba se prodraží o více jak 49 milionů a ne jen o 30, jak vedení Libereckého kraje tvrdilo ještě letos v srpnu. Aktuálně má stát zhruba 395 milionů korun, z čehož pouze 50 milionů zaplatí dotace z Evropské unie. Zbytek je na daňových poplatnících.

„Původní projekt dodala brněnská firma Statika – Dynamika, která na jaře odstoupila od smlouvy. Navýšení o bezmála 30 milionů korun za vícepráce způsobila jednoznačně její liknavost a chyby v projektové dokumentaci,“ uvedl hejtman Martin Půta. Jak ale upozornil náš web v srpnu, zmíněná firma s podobným obviněním rozhodně nesouhlasí a označuje výroky kraje za účelové a nepravdivé.

Ze strany generálního dodavatele stavby  prakticky vždy dochází k tlaku na Investora, aby navyšoval dohodnutý rozpočet a posunoval termíny a navyšoval cenu za každé, tedy jak oprávněné tak i případně vykonstruované prohřešky projektanta. Je to nejjednodušší cesta, jak v milionech, a tady v desítkách miliónů, si vylepšit smluvní částku. Zvláště, když se taková záležitost obtížně v napjatých termínech prokazuje či vylučuje, a to hlavně při náročných rekonstrukcích staveb, jako je bezesporu tato.,“ uvedl pro náš web Miroslav Poláček z hejtmanem osočené firmy Statika-Dynamika.

Že za všechno nemůže jen projektant, přiznává dnes i Liberecký kraj. Plánuje i vlastní prodražení. Kromě jiného se zvýší i cena vybavení, a to z původní částky 2.271.000 korun na 15.428.000 korun. „Cílem je zatraktivnit kancelářské prostory, prodloužit jejich životnost a splnit moderní požadavky a standardy inkubátorů,“ dodal Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj), náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. Původní projekt počítal pouze se základním vybavením prostor. 

Stavbu „podnikatelského inkubátoru“ přitom realizuje společnost CL-Evans, do roku 2014 českolipská divize liberecké S group holding/Syner. Podnikatelský inkubátor není jedinou stavbou, kterou realizovala společnost CL-Evans a kde se objevil problém s předražením.

Jak v roce 2013 upozornil jako první náš server, předražení zhruba 30 milionů se objevilo také na rekonstrukci českolipské nemocnice, kterou prováděla právě CL-Evans. Tehdy na tuto skutečnost upozornila tehdejší krajská náměstkyně za Změnu pro Liberecký kraj Zuzana Kocumová.  

Rada Libereckého kraje se tehdy rozhodla zrušit původní veřejnou soutěž na dodavatele a vypsat ji znovu. Důvodem je zpráva společnosti Energy Benefit Centre, která označila projekt zateplení českolipské nemocnice o 30 milionů korun předražený. Firma nakonec námitky uznala a stavbu provedla o 25 milionů méně.

Za zmínku stojí, že bod navýšení projektu o téměř 50 milionů korun naprosto nestandardně neprošel krajským výborem pro rozvoj a plánování a byl rychle dán na prosincové jednání krajského zastupitelstva. Je z toho vidět evidentní snaha kraje protlačit negativní zprávu těsně před vánočními svátky, kdy klesá sledovanost poltických zpráv v médiích. Přitom jindy jde o mediálně silně prezentovaný projekt, za kterým stojí sám hejtman Martin Půta.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;