Filtry do roušek budou zase dostupnější. Týmu vědců z Technické univerzity se podařilo najít výrobce, který vyrábí filtrační materiál po stovkách tisíc kusů denně. Účinnost v zachycování viru má nad 80 procent a jsou dostupné veřejnosti.

Za poslední dva týdny se Technická univerzita v Liberci (TUL) stačila domluvit s novým výrobcem filtračního materiálu. Stala se jím firma Obrokov z Jižní Moravy.  Během několika dnů společným úsilím zvládli vyladit jeho technologii tak, aby výsledné filtry nabízely úroveň ochrany proti viru srovnatelnou s respirátory FFP1.

Jednatel firmy, Dušan Zvěřina se rychle rozhodl, že ukončí běžící zakázky do zahraničí a uvolní tak výrobní kapacitu, aby mohla jeho firma produkovat materiál až na 5 milionů filtrů týdně. Distribuce se následně ujal Martin Hausenblas a jeho firma Adler, kteří v rekordně krátké době zvládli připravit nový e-shop.

„Jeden z filtrů do roušek vyjde na 1 až 2 koruny, takže je to skutečně dostupná záležitost. Končí tak doba, kdy se různí politici budou fotit u předávání ochranných pomůcek a roušek vybraným žadatelům. Ochrana zdraví přece nemůže být na příděl, dostupné filtrační materiály vrací lidem v České republice důstojnost a svobodu,“ uvedl k tomu Josef Šedlbauer z Technické univerzity, jedna z vůdčích osobností týmu, který se do boje s koronavirem pustil.

Zástupci univerzity jsou potěšeni velikou podporou, která se jim dostává od veřejnosti. V souvislosti s tím se rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku, která by pomohla práci za větší dostupnost ochranných materiálů. Peníze mohou zájemci posílat na oficiálně zřízený transparentní účet sbírky: 292 949 700/0300.

„Přispět mohou všichni, kdo chtějí podpořit produkci filtračních materiálů i samotných ochranných pomůcek pro zdravotníky, kterou jsme spustili na Technické univerzitě v Liberci,“ říká kvestor TUL Vladimír Stach a zároveň upozorňuje, že: „Zasláním prostředků na tento účet, přispěvatelé dávají souhlas s tím, že jméno a částku zveřejníme. Je to podmínka zřízení veřejné sbírky.“

Pro ty, kdo chtějí zůstat pro veřejnost v anonymitě, připadá v úvahu forma daru, ke kterému se sepisuje standardní darovací smlouva.

Foto: Český rozhlas Liberec

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;