Technické služby města Liberce (TSML) budou mít od 1. května nového ředitele. Stane se jím Peter Kračun, který pošel výběrovým řízením a přichází ze soukromého sektoru. TSML se zároveň transformují z akciové společnosti na příspěvkovou, aby mohly dostávat od města zakázky, na kterých jsou beztak závislé.

Ve výběrovém řízení vybraný nový ředitel Kračun působil v soukromém sektoru. "Takže si s sebou přináší znalosti z vedení týmu v soukromé sféře a věříme, že zvládne i sféru veřejnou," uvedl pro ČTK primátor Liberce Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.

Nová příspěvková organizace Liberce převezme veškerou činnost, majetek i 150 zaměstnanců od akciové společnosti od července. "To znamená od 1.7. bude příspěvková organizace zajišťovat pro město Liberec správu komunikací a zeleně," uvedl primátor. Technické služby se starají v pátém největším městě republiky o 400 kilometrů silnic, 300 kilometrů chodníků a 180 hektarů zelených ploch.

Liberecké technické služby, ale měly v minulosti nemálo problémů. Tvrdí to alespoň kontrolní zpráva, kterou si zadaly samotné orgány TSML. Ač se politici sedící v orgánech této společnosti snaží tvářit, že se nic neděje, zdá se, že v fungování  TSML neprobíhalo úplně standardně. V dozorčí radě rezignoval další člověk.

Kontrolní zpráva, o jejíž existenci informoval náš web a která přinesla pro TSML zdrcující výsledky, stála za rezignací podstatné části dozorčí rady této společnosti. V návaznosti na její sdělení rezignovali předseda dozorčí rady a bývalý náměstek primátora za ANO Jiří Němeček, městský zastupitel za ODS Tomáš Hampl, podnikatel Jaroslav Rengl nebo například Martin Oumrt. Někteří z nich dokonce  ve svých rezignačních dopisech sepsali důvody svého odstoupení a vyzvali primátora města, aby se situací v TSML zabýval.

Politici v orgánech technických služeb se kritice zuřivě brání a vedení společnosti dokonce podalo žalobu na náš web, protože výsledky kontroly, které si samotné TSML zadaly, zveřejnil. Na žalobu jsme připraveni.

Podle kontroly docházelo v TSML k plýtvání a nehospodárnému chování. Podle závěrů kontroly zde byly například smlouvy nastavené tak, že vyhovovaly pouze subdodavatelům, je nevýhodně pronajímán majetek společnosti a zároveň v minulosti podezřelým způsobem probíhal i samotný  odprodej majetku technických služeb. Kontroloři také konstatují, že zde bujel i „švarc systém“.

Vedle toho ale kontrola hovoří i o tom, že zakázky nejsou řádně kontrolovány a lze dohledat i příklady, kdy firmy fakturují až o  třetinu vyšší částky, než mají sjednáno ve smlouvě, každý měsíc opakované služby nebo služby, které neodpovídají skutečnosti. 

 

 

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;