Jak informoval Náš Liberec již na podzim, lídrem pro letošní krajské volby se v našem regionu stane Josef Jadrný, starosta Janova dolu v Podještědí. Jadrný je veřejnosti znám jako dlouholetý politik Změny a Zelených, v minulém období byl náměstkem pro životní prostředí na kraji. Na kandidátce ČSSD se objeví i další starostové z obcí Libereckého kraje.

Josef Jadrný byl v letech 2010-2014 zastupitelem města Liberce za Změnu pro Liberec. Za Změnu pro Liberecký kraj se dostal v roce 2012 do krajského zastupitelstva a stal se za ní náměstkem hejtmana pro životní prostředí. Poté, co hejtman Martin Půta byl obviněn policií ve své korupční aféře se ale přidal na jeho stranu, souhlasil i s odvoláním z funkce Zuzany Kocumové, které Půta dohodl proto, že se se jí nelíbilo zadání dopravní zakázky v němž spatřovala účelové zadání pro společnost BusLine. Po volbách 2016 ale hejtman Půta s Josefem Jadrným nepočítal.

Pro Jadrného, který mezitím opustil Zelené a vstoupil do ČSSD, tento týden na krajské konferenci strany hlasovalo 30 z 41 přítomných členů. Sám ke své kandidatuře uvedl „V současné složité, a z běžné situace vykolejené době, je víc než kdy jindy nutné přijímat politická rozhodnutí, která ovlivní chod státu, krajů a obcí, ale hlavně našich občanů na dlouhou dobu dopředu. Sociální demokracie, jako tradiční zastánce těch slabších nebo oslabených ve společnosti, má právo tato rozhodnutí ovlivňovat.  Pevně věřím, že pocit jistoty a bezpečí, který do veřejného prostoru přinášíme voliči ocení a dovolí nám, abychom je v krajském zastupitelstvu reprezentovali.“

Dvojkou na kandidátce sociálních demokratů je známý lékař liberecké nemocnice, urolog, ale i někdejší člen libereckého zastupitelstva, současný krajský zastupitel, předseda Výboru zdravotnictví Libereckého kraje Jan Mečl. "„Stále jsem přesvědčen, že bez sociální demokracie, což znamená autentické levice a zároveň tradiční politické strany, to v naší zemi nemůže fungovat dobře. Věřím, že se k nám voliči zase vrátí. Naši ministři ve vládě Jan Hamáček, Jana Maláčová  a další ukázali, že umíme zvládnout  krizovou situaci při pandemii, profesionálně a bez emocí. To bude země a náš kraj moc potřebovat v dalším období,“, uvedl Mečl ke své kandidatuře v podzimních volbách.

ČSSD ale sází na nové tváře z prostředí, které by jí mělo být blízké, byť si ho nechala v posledních letech politicky "vyluxovat" zejména hnutím ANO. Trojkou do krajských voleb je tak vedoucí výroby David Rašín, ale na kandidátce se objeví i zdravotní sestra Eva Štěpánková. Za stranu kandidují i komunální politici jako Jaroslav Křupala, starosta obce Vrchovany nebo zastupitel Osečné Jiří Hauzer.

Stejně jako v celostátním měřítku, ČSSD zažila obrovský voličský propad. V letech 2008 až 2012 v Libereckém kraji vládla, v roce 2012 ale propadla a získala jen sedm mandátů z 45. Před čtyřmi lety byl zisk ještě nižší - tehdy pro sociální demokraty hlasovalo jen 8,04 procenta voličů a získali pouze čtyři mandáty. Přesto je ČSSD součástí vládnoucí koalice a tehdejší lídr Pavel Svoboda je poslední čtyři roky náměstkem hejtmana pro sociální věci, nicméně ve funkci není příliš vidět a je podobně jako ostatní náměstci zastíněn samotným hejtmanem Půtou.

Fiasko utrpěla ČSSD i při posledních komunálních volbách v roce 2018. V Liberci měla vyloženě špatnou kampaň, ze které si utahovala média po celé zemi. Tomu odpovídal i výsledek, když kdysi poměrně silná strana získala pouhá dvě procenta voličů a zcela vypadla ze zastupitelstva.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;