V Brništi na Českolipsku proběhlo referendum o pokračování těžby kamene na místním kopci Tlustec. Hlasovat přišla polovina oprávněných obyvatel obce a většina z nich rozhodla, že obec má podpořit další těžbu čediče.

Spor se týkal kolem těžby čediče na vrchu Tlustec u obce Brniště. Zde se čedič těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes již zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na velkou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče pak o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale zastavila. Problémy se táhly a nakonec bylo v obci svoláno místní referendum.

Základní otázka referenda zněla: "Souhlasíte, aby obec Brniště jakkoli souhlasila nebo podporovala povolení a provádění těžby v dobývacím prostoru Luhov"? Na ni se vyjádřilo kladně 58% účastníků referenda. Naopak necelých 39% bylo proti.

Referenda se účastnilo 526 obyvatel obce z 1061 k tomu oprávněných občanů. To tvoří necelých 50 procent a postačuje to k tomu, aby bylo referendum platné.

Firma Kamenolom Brniště plánuje vytěžit čedič v hodnotě 200 milionů korun. S tím dlouhodobě souhlasil i úřad Libereckého kraje. V roce 2017 odpůrcům těžby  lidem svitla naděje. Ministerstvo životního prostředí zrušilo výjimku, kterou dal lokalitě úřad Libereckého kraje a která znamenala de facto začátek plánované masivní těžby. Ministerským rozhodnutím se tak Liberecký kraj musel znovu zabývat a znovu vydal kladné stanovisko. Tentokrát se s ním ministerstvo ztotožnilo.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;