Na rekonstrukci Liebiegova paláce přišla jediná nabídka. Navíc byla dražší o téměř 17 milionů, než město předpokládalo. Stavbu tak bude provádět konsorcium firem Metrostav a CL-Evans, přičemž obě za sebou mají problematickou minulost a prodražování staveb. 

Výběrové řízení chtěla radnice původně zavřít v únoru, několikrát ho ale prodloužila, nakonec se jeho uzavření až do letních dní. Podle odpovědné náměstkyně Radky Loučkové Kotasové dostalo město od firem  k zadávacím podmínkám zakázky, na niž má příslib evropské dotace, přes 150 připomínek či dotazů. Týkaly se například chybějících položek ve výkazu výměr v elektroinstalaci nebo nesouladu výkazu výměr s projektovou dokumentací.

Překvapivě a navzdor tomu, nakonec přišla městu jediná nabídka. A to od konsorcia firem Metrostav a někdejší dceřinky Syneru, CL-Evans. Potvrdily se tak zvěsti v zákulisí, kdo že zakázku nakonec dostane. A nabídka, kterou současné vedení města v koalici Starostů, ANO a ODS nakonec akceptovalo, není zrovna levná.

Ještě v květnu očekávala radnice cenu stavbu zhruba za 185 milionů korun, včetně DPH. Cena, kterou ale nabídlo konsorcium Metrostavu a CL-Evans je 203,5 milionů a jen tak tak se vešla do oznámené maximálně tolerované výše, který byla 205,5 milionů korun.

Významné navýšení ceny vedení města zdůvodňuje tím, že ostatní firmy nedaly nabídky, protože prý mají nedostatek pracovníků. "Ten důvod je i postcovidová doba, kdy pracovníky, které využívaly ze zahraničí, nemají," uvedla pro ČTK náměstkyně Radka Loučková Kotasová z ANO. Podle ní se má stavba realizovat za 600 dní. Většinu prostředků bude platit Evropská unie, město se bude podílet částkou zhruba 39 milionů korun.

Rozpaky budí jména firem, které zakázku získaly a podaly jedinou nabídku. Metrostav je v současné době v Liberci žalován jako hlavní organizátor korupční kauzy kolem obskurního projektu "Centra pro využití geotermální energie" v kostele svaté Máří Magdalény. I zde se stavělo za evropské dotace a státní žalobce viní firmu a další obžalované z toho, že stavbu účelově prodražovala. Mezi žalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který měl podle žaloby za úplatu konat ve prospěch právě Metrostavu.

Další podivný projekt - a rovněž výrazně podporovaný hejtmanem Půtou - staví v Liberci i další člen dnes vítězného konsorcia, českolipská firma CL-Evans. Jedná se projekt tzv. Podnikatelského inkubátoru, který staví Liberecký kraj a který veřejné prostředky vyjde bezmála na půl miliardy korun a již dnes se oproti původním plánům prodražil o 50 milionů korun.

Rekonstrukce Liebiegova paláce a jeho přestavba na Centrum aktivního odpočinku je největší stavební akcí, kterou současná koalice Starostů, ANO a ODS v Liberci realizuje. Zvenčí by se paláci měla navrátit jeho původní podoba a uvnitř vznikne nový velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály a zahradnický klub s keramickou pecí a skleníkem. Bude tam i kavárna a dětský koutek, upravovat se bude také nádvoří a zahrada.

Současná koalice má ovšem s projekty, které může podpořit Evropská unie, velké problémy. Kvůli hádkám v koalici město přišlo o dotaci na nový sběrný dvůr. Kvůli ctižádosti hejtmana Libereckého kraje a stranického šéfa libereckého primátora se Liberec vzdal projektu na nový parkovací dům na autobusovém nádraží a předal ho kraji. Ten projekt nezvládl a Liberec o parkovací dům přišel.

Evropská unie také za špatné čerpání dotací Liberec potrestala částkou ponížením přidělené částky o 200 milionů, tu se nakonec sice podařilo snížit „jen“ na 60 milionů, ale i tato ztráta se citelně dotkne plánovaných projektů zejména v sociální oblasti.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;