Dne 28. 5. 2022 proběhne ve Světlé pod Ještědem již 6. ročník podještědské open-air akce, zasvěcené jedné z největších českých spisovatelek. Festival pořádá spolek Stopy v krajině a umožňuje návštěvníkům proniknout do tvorby naší regionální autorky z 19. století, a to zejména díky dobovým kostýmům a pestrému programu, který bude letos opravdu poutavý. Pořadatelky, Andrea Fischerová a Tereza Rafoth, si totiž připravily spolupráci s divadlem F. X. Šaldy a Karolínou Zoe Meixnerovou, influencerkou a populizátorkou české literatury.

Květen neslibuje pouze příznivější počasí, ale také zajímavé akce nejen pro příznivce literatury, ale i milovníky netradičních zážitků a dobré zábavy. Poslední sobotu v květnu proběhne festival Karoliny Světlé, jehož cílem je především rozšířit turistické i kulturní zázemí v Podještědí. Není to ale pouze literární záležitost. Návštěvníci se mohou, mimo jiné, těšit také na divadelní výstupy, dobrou hudbu, tanec, film a informace edukativního charakteru.

Tento rok bude program obzvlášť zajímavý. Divadlo F. X. Šaldy předvede trailer na divadelní činohru Sylva, jež je adaptací známého Vesnického románu (1867). Vystoupí také divadelní soubor NOTDIS, který zinscenuje povídku Nebožka Barbora z knihy Obrazy z Ještědí.

Program bude obohacen besedou s Karolínou Zoe Meixnerovou, autorkou Literární hysterie, která odhalí návštěvníkům střípky z osobního života Světlé. Návštěvníci se tedy mohou těšit nejen na nové a zajímavé informace, ale i na různé pikantnosti týkající se zakázané lásky Karoliny Světlé.

Pořadatelky vyjednaly spoustu zajímavých spoluprací, které z festivalu udělají o to větší zážitek: „Každý, koho jsme ke spolupráci na letošním Festivalu oslovily, reagoval s otevřeností. Všichni se těší, že si ten den společně opravdu užijeme.“

Součástí festivalu jsou také aktivity pro děti a podještědský jarmark, který zahrnuje např. keramiku, výrobu mýdel, svíček či šperků. Chybět nebude ani bohaté občerstvení z našeho regionu a stánkový prodej.

Podle pořadatelek této slavnosti účast stále roste. V roce 2019 se festivalu zúčastnilo více jak 300 návštěvníků. „Vnímáme, že účast roste. Nedokážeme předpovědět, jak to bude letos, ale vnímáme, že lidé jsou po dvouleté pauze vyhladovělí. Mají radost z venkovních akcí, rádi se setkávají, rádi něco podnikají a prožívají něco hezkého. Náš Festival je sice literární a opírá se o dědictví z 19. století, což by mohlo znít jako nuda, ale my i všichni ti, kdo náš festival navštívili, víme, že je ten den vždy plný silných zážitků, velkých emocí a radosti.“

Určitě není nutné mít načtená všechna díla z pera Karoliny Světlé. Festival je vhodný pro dospělé i děti. Prahnete-li po netradičním zážitku, tato akce by pro vás mohla být to pravé.

Silvie Válková

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;