Náš Liberec nedávno informoval, že radní za ODS Petr Židek prosadil nezákonnou stavbu parkoviště u ruprechtického panelového domu Hokejka. Příběh má ještě bizarnější pokračování. Magistrát platí stovky tisíc korun externí firmě, aby mu pomohla oběhat vlastní úředníky kvůli potřebným razítkům.

Jak jsme informovali na konci dubna, parkoviště u Hokejky staví město načerno. Podle sdělení libereckého stavebního úřadu byla vydána výzva k zastavení stavby. Tu město ignoruje a riskuje pokutu až 500.000 Kč.

Další nadstandardní náklady spojené s touto předvolební akcí radního Židka z ODS už nejsou jen v poloze rizika, ale jsou fakticky dané. Na oběhání razítek spojených s touto stavbou si totiž město najalo soukromou externí společnost, přičemž její odměna je sjednána na 174.240 Kč.

Na tento podivný způsob správy města upozornila liberecká opozice. „Tohle je vlastně jen těžko uvěřitelná situace. Razítka potřebná pro stavbu takové drobnější parkovací plochy vydávají takřka pouze úředníci libereckého magistrátu. Pro jejich oběhání si ale město najímá externí firmu. I když má na tyhle činnosti vlastní investiční oddělení s 13 zaměstnanci,“ podivuje se Jaromír Baxa, zastupitel za uskupení Liberec otevřený lidem/Zelení.

Jeho kolega, Jindřich Felcman (Změna pro Liberec/Zelení), doplňuje komentář ke sjednané ceně: „Vedle toho, že tyhle činnosti by vůbec nemělo město zadávat externě, i samotná odměna je sjednána v nadstandardní výši. Pro předmětnou velmi jednoduchou stavbu parkoviště s náklady 5 mil. Kč se za obstarání razítek, tedy inženýring, platí dle ceníku České komory architektů nižší desítky tisíc korun. Tady muselo město zjevně přitlačit, aby se vše stihlo ve zrychleném režimu, do voleb. Paradoxem je, že i tak se to nestihlo a staví se na černo.“

Na úřední desce libereckého magistrátu totiž oznámení o zahájení řízení k povolení stavby parkoviště visí teprve od 9. května. Ústní jednání spojené s ohledáním na místě je svoláno až na 9. červen. Vydání povolení tak lze očekávat nejdříve na konci června. „To je v dost velkém rozporu s tím, když náměstek Šolc vysvětloval černou stavbu parkoviště tak, že stavební povolení by mělo město získat „v řádu dnů“,“ doplňuje Felcman.

Jak zjistil Náš Liberec, nejedná se o jedinou podobnou smlouvu se stejnou firmou. V registru smluv lze dohledat další smlouvu se společností Contract management, a.s., a to na obdobnou částku i činnost. Tentokrát je předmětem parkoviště na Horské, cena znovu přes 174 tisíc Kč.

„Takže současné vedení města si pár měsíců před volbami honí politické body, přičemž za tuhle křeč si ovšem připlatí samotní občané Liberce. Celkem to bude 350.000 Kč zbytečně vyhozených peněz z městského rozpočtu za externí inženýrskou firmu. Město může také očekávat pokutu za stavbu na černo a neuposlechnutí výzvy k zastavení prací – podle stavebního zákona může jít až o 500.000 Kč,“ vypočítává Jaromír Baxa.

Petr Židek s naším serverem nekomunikuje, podle vlastních slov by to považoval za nemorální.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;