Měl to být předvolební hit vládnoucích Starostů. Participativní rozpočet, tedy pět milionů korun na projekty, o kterých mohou občané hlasováním sami rozhodnout, na co půjdou, ale ukázal zajímavou věc. Lidé si často přejí, aby město plnilo své normální úkoly a poslání, což se ale evidentně neděje.

Dobrá myšlenka, která se osvědčila leckde jinde, narazila v Liberci na zdejší poměry. Zatímco se mělo jednat o nadstandard a příležitost pro samotné Liberečany, aby za městské peníze svými nápady vylepšili okolí vlastních domovů, potažmo veřejný prostor jako celek, dopadlo to poněkud jinak.

Lidé si přejí i takové věci jako bezpečný přechod pro děti do školy, snížení rychlosti na nebezpečných úsecích, bezbariérové chodníky nebo posekání kopřiv kolem zastávek MHD. Tedy věci, které by měla každá radnice plnit se samozřejmostí. Ukazuje to na skutečnost, že magistrát pod současným vedením ve správě věcí veřejných značně pokulhává.

Takzvaný participativní rozpočet, v Liberci pojmenovaný „Tvoříme Liberec“, funguje jednoduše. Město poskytne finance a lidé se přihlásí se svými projekty. Mezi nimi pak následně hlasováním sami vyberou, které podporu získají a které nikoliv. Celkem budou letos rozhodovat o 40 velkých i malých projektech, na které město Liberec uvolní 5 milionů korun.

„Už v prvním kole před dvěma lety se ukázalo, že Liberečanům není lhostejné, jak naše město vypadá a jak se v něm žije. Smyslem celého projektu s názvem Tvoříme Liberec je zapojit občany více do rozhodování o využití části městského rozpočtu. Zároveň si lidé sami zvolí, jak vylepšit své okolí nebo zlepšit život ve své čtvrti,“ říká k participativnímu rozpočtu primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Mezi projekty jsou sice takové, které lze označit za nadstandard, jako například vybudování důstojného vstupu do kina Varšava, nové workoutové hřiště nebo veřejná rampa na opravu automobilů, ale většina se týká věcí, o které se má město starat samo o osobě. Z velké části jde o opravu chodníků, zpustlých hřišť, okolí škol nebo zvýšení bezpečnosti chodců.

To se nelíbí liberecké opozici. „Participativní rozpočet není nástroj, který má nahrazovat běžnou správu městských komunikací a veřejných prostorů. Na to je příliš drahý, administrativně náročný a pomalý. Oprava chodníku není dárek, o který by měli obyvatelé žadonit hlasováním v anketách,“ myslí si Jaromír Baxa, zastupitel za Liberec otevřený občanům a kandidát LOL na primátora.

Jeho kolega, zastupitel Jindřich Felcman, s nepřehlédnutelnou mírou sarkasmu dodává: „O čem budeme hlasovat příště? Že úředníci mají ráno přijít do práce?“

Participativní rozpočet je sice vstřícný krok města vůči jeho obyvatelům, ale každoročně se ukazuje, že částka je výrazně menší, než by si lidé přáli. Do hlasování v prvním ročníku před dvěma lety se zapojilo 3422 Liberečanů a rozhodovali o 29 projektech. Letos bude hodnota projektů poskytnutou částku téměř trojnásobně převyšovat. Celková hodnota předložených návrhů je přibližně 13 milionů korun.

Každý hlasující může dát jednotlivým projektům tři kladné hlasy a jeden záporný hlas. Hlasování začalo minulý čtvrtek, potrvá tři týdny a uzavře se ve čtvrtek 30. června. Seznam projektů i možnost hlasovat naleznete ZDE

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;