Náš Liberec na jaře informoval, že radní za ODS Petr Židek prosadil nezákonnou stavbu parkoviště u ruprechtického panelového domu zvaného Hokejka. Teprve nyní získalo parkoviště řádné povolení. Liberec a jeho obyvatele to navíc přišlo draho. Magistrát kvůli tomu a dalšímu případu platil stovky tisíc korun externí firmě, aby mu pomohla oběhat vlastní úředníky kvůli potřebným razítkům.

V rámci koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS panuje dohoda o rozdělení sfér mediálního vlivu. Zatímco například Starostové mají před libereckou veřejností prezentovat výstavbu nových hřišť a zvelebování veřejného prostoru, ODS se má chlubit parkovacími místy. A dělá to. I v případě, že je staví na černo, tedy bez patřičných povolení, která musí mít obyčejní smrtelníci.

Zprávy o vybudování nového parkoviště u největšího panelového domu v Liberci – ruprechtické Hokejky, přinesla v dubnu tohoto roku TV RTM, kterou si současné vedení města platí coby svůj propagandistický mediální kanál. Radní Petr Židek na něm oznamoval vybudování parkoviště pro 50 míst u Hokejky, v prostorách veřejné zeleně. 

Jenomže se ukázalo, že celá akce za zhruba 5 milionů korun je poměrně partyzánská a že stavba začala na černo. Stavba dokonce musela být zastavena na podnět stavebního úřadu, který v místě začal šetření. To trvalo dodnes a úřad, podle očekávání, akci radního za ODS zpětně povolil. Jenomže to nebylo zadarmo.

Liberecká opozice přišla na jaře se zjištěním, že si město v tomto případě najalo soukromou firmu, aby ji samo pro sebe oběhala úřady a povolení sehnala. Nestačil k tomu běžný úřednický aparát, zejména ne v čase předvolebním. Odměna této firmy na pořízení razítek a legalizaci černé stavby u Hokejky byla sjednána na 174.240 Kč.

Jak již na jaře zjistil Náš Liberec, nejedná se o jedinou podobnou smlouvu se stejnou firmou. V registru smluv lze dohledat další smlouvu se společností Contract management, a.s., a to na obdobnou částku i činnost. Tentokrát je předmětem parkoviště na Horské, cena znovu přes 174 tisíc Kč.

Zastupitel Jindřich Felcman (Liberec otevřený lidem/ Změna pro Liberec), který s kauzou přišel, okomentoval tehdy celou kauzu pro Náš Liberec takto: „Vedle toho, že tyhle činnosti by vůbec nemělo město zadávat externě, i samotná odměna je sjednána v nadstandardní výši. Pro předmětnou velmi jednoduchou stavbu parkoviště s náklady 5 mil. Kč se za obstarání razítek, tedy inženýring, platí dle ceníku České komory architektů nižší desítky tisíc korun. Tady muselo město zjevně přitlačit, aby se vše stihlo ve zrychleném režimu, do voleb. Paradoxem je, že i tak se to nestihlo a staví se na černo.“

Radní Petr Židek s naším serverem nekomunikuje, podle vlastních slov by to považoval za nemorální.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;