Nová Kunratická má mít 650 bytů, sociální bydlení zde ale nebude

Mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou by měla vzniknout celá nová čtvrť - Nová Kunratická se 650 byty. Stavět bude Syner Group a na místě vznikne ucelená čtvrť města, kde budou byty, služby, mateřská školka i dům s pečovatelskou službou. Oproti původním plánům ale zde město nebude mít stovku sociálních bytů, jak bylo původně zamýšleno.

Mnoho změn ocení i místní obyvatelé, neboť zde například bude vybudován bezpečný chodník od sídliště až do této lokality a lesní cesta až k pivovaru Vendelín, přes potok bude most, a tak každý, kdo bude chtít jít bezpečně pěšky, má krásnou možnost,“ komentuje náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc.

Dále vznikne prodloužení ulice Hrabětická s napojením na stávající kruhový objezd, nové veřejné osvětlení a další stavby za stovky milionů. Plánovací smlouvu bude projednávat říjnové zastupitelstvo.

„Je to asi největší soukromá investice ve městě, přibližně tři miliardy korun, vznikne mnoho nových bytů, mám z toho radost. Připravit takto složitou smlouvu nebylo jednoduché a děkuji všem, kteří se na tom podíleli,“ doplňuje náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc.

„Díky aktivnímu vyjednávání vedení města se povedlo získat vysoký bonus ve veřejném prostoru nejen pro budoucí obyvatele této lokality, ale i celý Liberec. Celkem zhruba za 65 milionů korun. Získáme tam nové prostory pro mateřskou školku s kapacitou přes 80 dětí, nové chodníky, lesní cesty včetně mostu, ale i hodnotnější povrchy, respektive kvalitnější materiály, které pro jejich výstavbu investor musí použít. Ale také podzemí kontejnery a bohatší zeleň. Počítá se i s řadou herních míst a prvků. Pro děti tam bude například basketbalové hřiště nebo několik workoutových míst. Součástí dohody jsou i adaptační opatření proti suchu. Vznikne tam i několik otevřených vodních ploch, ale také chodník, který místo propojí se starým sídlištěm v Kunraticích. Developer bude současně investorem hlavní příjezdové komunikace,“ říká vedoucí Kanceláře architektury města (KAM) Liberec Jiří Janďourek.

Původní plán dohody se Synerem vznikl již za předchozí vlády Změny pro Liberec a ANO. Tehdejší náměstek pro ekonomiku a rozvoj Jan Korytář (Změna) chtěl výměnou za městské pozemky docílit toho, aby na sídlišti město mělo 100 sociálních bytů, které by sloužily nejen jako levné ubytování pro Liberečany, ale aby radnice mohla skrze jejich nájemní ovlivňovat cenu bydlení v celém městě.

Nová koalice Starostů, ANO a ODS se ale rozhodla jít jiným směrem. Pozemky na Kunratické směnila se Synerem za ty na "Papírovém náměstí", kde hodlá budovat celou novou čtvrť. I zde by v jejím rámci měly vzniknout sociální byty, ale měla by jich být zhruba třetina. Celkově by se zde mělo postavit zhruba 150 nových bytů.

Přidat komentář (41 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;