Radní Tulpa označil Půtův proces za vykonstruovaný. Důkazy ovšem říct nedokázal

Ve středu u krajského soudu v Liberci pokračoval případ údajného tunelování evropských dotací, kde je z přijímání úplatků a zneužití pravomoci obžalován i hejtman Martin Půta. Vypovídali jeho někdejší i současní radní, kteří nepřekvapivě potvrdili verzi Půtovi obhajoby a radní Petr Tulpa dokonce zaútočil na nezávislou justici.

Před soudem vypovídali politici Starostů pro Liberecký kraj, kterým hejtman Martin Půta šéfuje, kteří byli nebo jsou jeho radními a zároveň působili i v Regionální radě ROP Severovýchod, která rozhodovala o poskytnutí dotace a které Půta předsedal.

Podle policie a státního zástupce měl ovlivnit změnu financování kontroverzního projektu kostela sv. Máří Magdalény, a to tak, aby Metrostavu, který stavbu realizoval, byla část peněz (Zhruba 20 milionů korun) vyplacena průběžně a to ještě před dokončením, tedy v rozporu s původně přijatými podmínkami.

Ty byly přísnější než u jiných projektů, jelikož realizace kostela byla nahlížena jako silně riziková. Představitel žadatele o dotaci Jiří Zeronik (ODS) ze společnosti Geotermální energie pro občany byl například již jednou v souvislosti s tím samým kostelem odsouzen za korupci, když se na něj snažil sehnat dotaci i z jiného zdroje a chtěl kvůli tomu podplatit tehdejšího poslance Věcí veřejných.

Ačkoliv i sám hejtman Martin Půta v médiích označoval projekt za rizikový, jak vyplynulo z policejního šetření, potají se scházel s představiteli Metrostavu a dalších firem, kteří se na stavbě kostela podíleli a snažil se, aby jim peníze byly vyplaceny dříve. Hrozilo totiž, že dotace bude zastavena a Metrostavu peníze nikdo neproplatí, což se také po policejním zátahu z dubna 2014 stalo.

Ve středu ale Půtovi straničtí podřízení popřeli, že by na ně nějakým způsobem tlačil hejtman nebo někdo jiný. To potvrdila například někdejší radní za Starosty Hana Maierová, která byla zároveň členkou ROP Severovýchod, která změnu financování ve prospěch Metrostavu rovněž podpořila. „Jezdila jsem kolem kostela autem a viděla jsem, že se na něm pracuje, tedy jen zvenčí, podrobněji jsem se stavbou seznámena nebyla,“ uvedla u soudu Maierová.

U soudu ale vypovídala jinak než u policejního výslechu v roce 2015, proto musela být její původní výpověď čtena znovu. Rozpor byl například s tím, že dnes si již Maierová nepamatovala, že změnu financování odmítal kvůli rizikovosti i samotný ROP Severovýchod, což tento týden v úterý potvrdil i jeho tehdejší ředitel Zdeněk Vašák.

Stejně jako Maierová vypovídali i další tehdejší členové Regionální rady ROP Severovýchod a radní Libereckého kraje jako například Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj), který v současnosti sám čelí policejnímu obvinění v korupční kauze kolem privatizace veřejné dopravy ze strany společnosti BusLine.

Další člen Regionální rady ROP Severovýchod  radní Libereckého kraje Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj) vypovídal ve shodě se svými stranickými kolegy a dokonce napadl celý proces s tím, že je vykonstruovaný. „Zakázka rozhodně nebyla předražená nebo zmanipulovaná a celý proces považuji za vykonstruovaný,“ pronesl u soudu radní Petr Tulpa.

Když se jej státní zástupce ale zeptal, odkud vychází jeho tvrzení, že si je jist, že zakázka nebyla předražená či zmanipulovaná, nedokázal odpovědět a musel uvést, že žádný posudek, který by jeho slova dokládal, nikdy neviděl. Stejně tak nebyl schopen uvést důkazy o tom, že by celý proces, ve kterém je obžalováno 13 lidí a 4 firmy byl vykonstruovaný, proč a kým.

Soudce Petr Neumann jej nechal kupodivu mluvit, na rozdíl například od Jana Korytáře, kterého napomínal za spekulace, když ten hovořil o tom, že si veřejné zakázky a dotace v Liberci rozdělují velké stavební firmy.

O tom, že je celý proces kampaň a účelová hra, která ho má poškodit, hovoří i samotný obžalovaný hejtman Martin Půta, který kvůli tomu rovněž i odmítá odpovídat státnímu zástupci. Ale ani on nikdy nepředložil jediný důkaz, že by tomu tak bylo. Naopak se několikrát ukázalo, že kolem procesu lhal a například se mu podařilo manipulací s údajnou podjatostí přísedícího soudu jej přesunout do doby až po volbách.

Přidat komentář (14 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;