sv.Máří Magdaléna-Liberec-Metrostav

Podle informací našeho serveru má speciální policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality služby, který má detašované pracoviště pro Liberecký kraj v Jablonci nad Nisou, vyšetřovat v souvislosti s úterním zásahem v libereckém ROP Severovýchod i zdejší manažerské špičky stavebního gigantu Metrostav. Ten zajišťoval hlavní stavební práce na kostele sv. Máří Magdalény v Liberci v rámci projektu dotovaného z Evropské unie.

Podle informací, které se nám dnes podařilo získat, by se mezi osmi obviněnými měl nacházet i šéf liberecké pobočky firmy Metrostav Jan Petráň. Ten je ve skupině šesti zadržených, kteří jsou nyní drženi ve vazbě. Zbývající dva jsou stíháni na svobodě. Mezi zadrženými by měl být i nejvyšší státní úředník dozorující čerpání evropských dotací v Liberci - vedoucí Územního odboru realizace programu - Liberec ROP Severovýchod Bořek Machatý.

Obvinění jsou podezřelí z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim jednotlivé tresty v sazbách od pěti do dvanácti let.

Metrostav realizoval stavební zakázku na projekt "Centrum podpory geotermálního využití energie", který v prostorách někdejšího kapucínského konventu v Jungmannově ulici provozuje společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Jednatele GEPO byl v minulosti další dnes zadržený, někdejší zastupitel za ODS, pravomocně odsouzený za korupci a zároveň jeden ze tří obžalovaných v procesu tunelování veřejného majetku skrze městskou akciovku SAJ, Jiří Zeronik.

Manažeři Metrostavu figurují i v dalších korupčních kauzách. Nejvíce známý je asi příklad poslance Davida Ratha, kde policie loni obvinila jeho vrcholný management v čele s ředitelem Pavlem Pilátem. I zde se jednalo o evropské dotace z Regionálního operačního programu, tentokrát Střední Čechy. Metrostav figuruje i v případu někdejšího poradce ministra pro dopravu Pavla Dobeše (Věci veřejné) Jiřího Frkala, který se za veřejné miliony „blýskl“ i v Liberci během nechvalně známého Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009.

Metrostav zároveň figuroval i ve slavné "losovačce" v Karlových Varech, kde spolu s Baustavem a libereckým Synerem, který je známý svými dlouhými prsty do politiky, stavěl kontroverzní veřejnou zakázku - sportovní arénu. V současnosti realizuje Metrostav v Liberci například i další projekt podpořený z evropských fondů – Vodní dům v Harcově.

Dalším významným aktérem na projektu je i firma Oaza-net, která patří dalšímu členovi liberecké ODS, příteli Radima Zika, Hynku Tampierovi. Podíl ve firmě měl ovšem i Pavel Krenk, někdejší náměstek a spolustraník primátora Jiřího Kittnera z ODS. Pavel Krenk je zároveň muž, o kterém se hovoří jako o tom, který ve skutečnosti stojí za účelově anonymní společností Iberus, jejíž majetek měl být v kapucínském konventu, kde se kostel sv. Máří Magdalény nachází, za veřejné prostředky z Evropské unie zhodnocován.

Na podezřelé okolnosti kolem projektu "Centrum podpory geotermálního využití energie" dotovaného desítkami milionů z fondů Evrospké unie upozorňuje náš server již od počátku, tedy od roku 2009.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;