V tyto dny, kdy se celá země věnuje, tu větším, tu menším, protestům proti Andreji Babišovi, měli bychom věnovat i drobnou vzpomínku našemu neslušnějšímu hejtmanovi Libereckého kraje a přilehlé galaxie. Nemá to jistě nyní vůbec lehké.

Je asi pro málokoho představitelné, jaká muka nyní hejtman Martin Půta zažívá. Jak by rád řečnil na náměstích, kolik dobra, pravdy, lásky, hodnot a zejména slušnosti a demokracie by se linulo od jeho mikrofonu směrem k davům. Za každým druhým slovem Havel, za každým třetím Masaryk…

Jenomže naneštěstí je tu jeho závažná obžaloba z korupce a zneužívání pravomocí, kde každému normálně uvažujícímu člověku musí být jasné, že v každé skutečně demokratické společnosti by se ze svých funkcí musel dávno poroučet. Zejména poté, co vyšlo najevo, jak ve svých obhajobách lhal, manipuloval soudem i veřejností nebo že si dokonce, dle státního zástupce, měl z úplatků vydržovat milenku v Praze a platit soukromého špicla na politickou konkurenci.

Tak alespoň na sociálních sítích vyjádří svou solidaritu a touhu být s protestujícími (ať on přímo nebo některý jeho z PR makerů, které si podobně jako Babiš platí) a tvrdě a rázně si to vyřídí s těmi, kteří si jej dovolí srovnat s Andrejem Babišem. A dav příznivců jásá a volá po krvi kritiků. Fanatismus a sektářství nikdy neměly barvu jen jednoho politického tábora...

Jak je samozřejmě srovnatelný Babiš s Půtou, tak stejně srovnatelní jsou jejich skalní příznivci, nekriticky vzhlížející ke svým modlám. Zatímco u druhého se smějí slovům o kampani a účelovce, u toho našeho je to přeci jasné, že je to spiknutí a kydání špíny. Podobnost nikoliv náhodná, byť zejména ti, kteří se mají za slušné demokraty a těmi druhými pohrdají, to neradi slyší.

Ono to srovnání je ale po pravdě dost nefér vůči Babišovi, protože Půta je již, na rozdíl od Babiše, obžalován a také čelí daleko závažnějšímu obvinění než premiér, kterého se měl dopustit, rovněž na rozdíl od Andreje Babiše, přímo v souvislosti se zneužíváním své politické funkce. Ale oba dva bez důkazů útočí na nezávislost justice, oba zneužívají svého postavení k obhajobě v kriminální kauze, oba táhnou českou politiku dál ke dnu a ještě níž.

Jestli demonstrace budou sílit, lze očekávat, že ani hejtman Martin Půta neodolá a objeví se s mikrofonem před davy demonstrantů, tak jako již udělali jeho straničtí kolegové, kteří jedním dechem cupují Babiše a druhým hájí Půtu, kdy je přeci jasné, že jde o policejně-politické spiknutí. Babiš – kampaň a účelovka: hahaha a ohrožení demokracie. Půta – kampaň a účelovka: vážné pokývání hlavou a také ohrožení demokracie.

Až se tak stane a hejtman Půta opravdu přijde (zatím jen vyjadřuje podporu na sociálních sítích), míra absurdity a kýče bude dovršená. Česká republika se na dobro stane lodí bláznů s Libereckým krajem na přídi, která jede do zatracení východním směrem. Slušně a demokraticky a se vzpomínkou na Václava Havla, samozřejmě.

 

 

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;