Nápad řešit již tak přeplněné liberecké centrum tím, že do něj město stáhne ještě více automobilů, je šílenost. Šílenost nebo kalkul těch, co v tom vidí další veřejné zakázky. Každopádně je to cesta do pekel a zůstane po ní další šrám na tváři Liberce a jeho života v něm. A zatímco města mají dopravní problém se zácpami, politici pak zase s průjmem.

Není ani rok po volbách a vládnoucí koalice Starostů, ANO a ODS se začíná pěkně vybarvovat. Aktuálně v barvách asfaltové černi, která má zabrat několik míst parků a zeleně v libereckém centru a bezprostředním okolí. Bizarní argumenty, které zaznívají na zastupitelstvu zejména od Starostů: „My to taky nechceme, ale kam s těmi auty?“ jsou pak jen neupřímným a falešným divadlem pro voliče.

Automobilová doprava je problém a velká města včetně Liberce jej pociťují čím dál tím víc. Na západ od českých hranic se auta vytlačují na okraj měst, kde se staví záchytné parkoviště, zkvalitňuje veřejná doprava, městská centra pak ožívají obchodem, turismem a kulturou. Kdo někdy jel třeba jen v nějakém německém větším městě hromadnou dopravou, tak moc dobře ví, jaký je zde pořád rozdíl mezi tamními a místními poměry. Stejně tak, co se života samotných městských center týče.

Jenomže v postprivatizačních Čechách a v Liberci zvláště je všechno jinak. Veřejnou dopravu tu místní politici (čest odvážným výjimkám) nechávají zvesela tunelovat, protože jim také něco nemálo spadne do vlastní kapsy. Místo koncepčního řešení města se jeho centrum nejdříve nechá zasekat poloprázdnými obchodními krabicemi, aby se místní betonářská lobby nažrala a problém s auty se vyřeší tak, že se jich do centra nacpe ještě více.

V takovém prostředí k žití se pak někdo ale může lidem těžko divit, že budou pořád naštvaní a volit populisty, kteří je budou pořád strašit, jak za všechno může EU nebo mýtičtí uprchlíci z Nových bájí a pověstí facebookových. Pikantní pak je, že taková řešení prosazují v Liberci Starostové, kteří se jinak vezou na vlně protestů proti těmto populistům a sebe sami rádi vidí jako ony zachránce demokracie. Zachraňme demokracii pro naše děti auta!

U libereckého soudu se zase jednou ukázal rozdíl mezi zdejšími politiky. Obžalovaný bývalý náměstek primátora Jiřího Kittnera Ivo Palouš (ČSSD) se nedostavil, protože měl průjem. Dosáhl tak odložení procesu o pár měsíců. Je teď celému městu i kraji pro smích.

Je vidět, jaký je Palouš amatér. Když dokázal posunout začátek procesu hejtman Martin Půta tak, aby začal až po volbách, udělal to s jinou elegancí a politickým umem. Nechal si, stejně jako jeho straničtí kolegové, až na poslední chvíli svoje oznámení, že přísedící je manželka dalšího významného člena Starostů, Michala Hrona. Sice se paní Hronová mohla vyměnit za celý půl rok, co o tom hejtman a jeho obhájci věděli, kdykoliv a v klidu, jenže to by mohl proces začít těsně před volbami. A že možná hejtman potřeboval úplatky na své milenky a soukromé špicly, to není zrovna předvolební hit.

Nicméně i z toho dokáže hejtman Půta vytřískat a ještě se staví do role toho spravedlivého a morálně čistého, který chce jen a jen spravedlivý proces. A rychlý samozřejmě. Jeho voličské ovečky mu to pak poslušně baští. Kam se na něj hrabe Palouš se svou hnačkou…

 

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;