Včerejší zastupitelstvo měla opozice nabito. Aby taky ne. Vládnoucí koalice pod Starosty i celý magistrát nefunguje moc dobře a programová podřízenost kraji a hejtmanovi nese pro Liberec poměrně kyselé ovoce. Aktuálně město přišlo o 150 milionů z dotací, za které mohl stát parkovací dům na autobusáku.

Na Liberec, ale i na sousední Jablonec se valí možná sakra velký průšvih. Kvůli tomu, že hejtman Martin Půta potopil projekt parkovacího domu na autobusovém nádraží, je pravděpodobné, že nebudou naplněna kritéria potřebná k tomu, aby obě města mohla vyčerpat 2,5 miliardy z evropských dotací v rámci Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ).

V těchto kritériích je totiž potřebný počet nově vzniklých parkovacích míst a ta za zazděný parkhaus na autobusáku nenahradí například místa v plánovaném parkovacím domě v novém areálu nemocnice, jak včera zastupitelům potvrdil profesor Petr Moos, náměstek pro výstavbu nového areálu Krajské nemocnice Liberec.

Jestli budou evropské miliardy v ohrožení kvůli tomu, že vedení města politikaří a tancuje podle toho, jak z korupce obžalovaný hejtman píská, je to vážně průšvih, který tu nebyl od ostudného mistrovství světa v lyžování. Ono už stačí, že Liberec přišel o parkovací dům, který měl pomoci automobily těžce zkoušenému centru.

Hejtman měl rok na to, aby dotáhl připravený a odsouhlasený projekt. Neudělal to, byť ještě minulý měsíc v médiích ukazoval novou, přepracovanou studii a všichni se tvářili, jak parkovací dům bude, krásnější, větší a také dražší. Dnešní slova hejtmana Půty a primátora Zámečníka o tom, jak „za všechno může Korytář“, tedy náměstek ze Změny, který projekt připravil, jsou absolutně nedůvěryhodná.

Celý rok nikdo žádné problémy nezmiňoval – a nelze pochybovat, že kdyby byly, že by si je hejtman i primátor na svém úhlavním nepříteli nevychutnali – a nynější jejich tahání je z paty působí až směšně. Když potom primátor Zámečník mluví o tom, že bývalý náměstek je srab, který o projektu neinformoval zastupitelstvo, asi si neuvědomuje, že hlavní problém je spíše ve srabáckém a servilním podřízení se z korupce obžalovanému hejtmanovi, které jako primátor třetího největšího města v Čechách předvádí.

Servilitu primátora a vedení vůči hejtmanovi a kraji kritizovala i opozice na příkladu Vratislavic nad Nisou. Jediný městský obvod jedná s krajem jako rovný s rovným, prodává mu pozemky za tržní cenu jako každému jinému. Ne tak velký, ale před krajem maličký Liberec. V září s krajem směnilo město strategické pozemky v nemocnici za bezcenné na Františkově a ještě kraji odpustilo milion korun rozdílu. Prý tak chce přispět k vybudování heliportu, na který ale kraj získá tak i tak peníze od státu.

Poměrně bez problémů prošel výkup „machnínského zámečku“ za 2,8 milionu. Zajímavé jsou na tom dvě věci. Za prvé, jak je v Liberci krásné, když si od města za pusinku místní prominenti vykoupí památkově zajímavý a fungující objekt, absolutně jej nechají zpustnout a pak za něj dostanou ještě větší částku zpět. A za druhé bude zajímavé sledovat, kdo si na ten pořád pěkný areál nad údolím Nisy brousí zuby. Vzhledem k tomu, jak je dnes již jasné, že město chce scelený objekt prodat, bude zajímavé sledovat, který další prominent se stane novým zámeckým pánem.

Jinak zastupitelstvo běželo v rutinním duchu. Opozice kritizovala práci tajemníka magistrátu, tentokrát na příkladu zahrádky, kterou pronajímatelům koupil soused, poslal tam bagry, ale město chce po původních nájemcích pořád peníze. Situaci, kterou mají řešit úředníci,musí zachraňovat politici, ať je to Jaromír Baxa z LOL nebo náměstek Jiří Němeček z ANO.

Liberec chce být městem kultury, bude ho to stát pěkné peníze, které si náměstek Ivan Langr vydupal i v rozporu s doporučením finančního výboru. Tak ještě aby v Liberci byla nějaká kultura. Zajímavé bylo také sledovat, jak jindy až jízlivý zastupitel za Starosty Jan Marek neuměl ke své nové funkci ve výboru pro Green net, co říci. To jeho kolega z téže strany Jan Berki, který sám sebe z nějakého, jen asi jemu známého, důvodu pasoval do procesního i morální arbitra celého zastupitelstva, peskoval ostatní zastupitele hlava nehlava. Doyen liberecké politiky Michal Hron má svého zdatného nástupce!

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;