Sofistikovanými slovy se tomu říká privatizace zisků a socializace ztrát. Nebo klientelismus. Normální lidskou mluvou jde o to, že si skupina podnikavců udělá z kapes svých spoluobčanů (kterými pak leckdy ostentativně pohrdá) výnosný byznys, přičemž jakékoliv riziko zase hází na hrb zase jim. Tunelářské manýry z devadesátých let v Liberci pořád trvají. I za Starostů. Respektive kvůli nim.

Firma SFM Liberec, která patří do skupiny Syner Group, žádá po Liberci deset milionů korun. Jinak prý odejde ze správy Sportparku Liberec, na kterém vydělává již deset let na základě neuvěřitelné smlouvy z roku 2009, schválené tehdy dominantní ODS, ČSSD, USZ a SOS (kde se značná část přerodila v dnešní Starosty).

Nejde jen o arénu, kterou město vláčí jako obří dluhovou kouli na noze, protože si ji pánové ze Syneru a jejich političtí posluhové před dvaceti lety prosadili za veřejné stamiliony. Jde o celý komplex hřišť, sportovišť, ale i restaurací, zábavních a ubytovacích zařízení a hotelu. Na tohle politická prezentace, včetně primátora, ráda zapomíná a když hájí svou touhu Syner Group poslat požadované miliony, vypočítává jen náklady areálu. Nikoliv to, kolik na něm každý rok firma vydělá.

Zkrátka se jedná o obří výdělečný podnik, kde si i město na základě koncesní smlouvy musí kupovat hodiny pro své občany a jejich děti. A stojí ho to 16 milionů korun ročně. Se splátkou za stavbu arénu to jsou desítky milionů.

Nyní má město platit ještě více. Prý kvůli koronaviru. Nicméně způsob i požadavky, kterými to dělá, není nic jiného, než vydírání. Vyhrožovat rychlým odchodem, který by město finančně bolel, jen proto, že jim to koncesní smlouva umožňuje, skutečně není nic jiného. Skutečně to vypadá jako zneužití pandemie a nebude od věci sledovat, zda se ještě nějak „nevylepší“ už tak pro město nešťastná smlouva.

Je také zajímavé, na co má těch deset milionů jít. Jednou na náklady, ale po podruhé dokonce na dorovnání platů. Takže společnost, která bohatne na městském majetku a je součástí jindy okázale bohaté podnikatelské skupiny, nejde za svými majiteli, ale za tím, kdo mu pronajímá majetek, na kterém vydělává. Tedy za městem, tedy za námi všemi. Proč také sahat do vlastní kapsy nebo si snižovat vlastní příjmy, že?

Vypadá to, že Syner zase své dostane, byť o týden později, než se přežene hlavní mediální vlna. Postarají se o to hlasy ODS (tady to nepřekvapí), ANO (tam si to zařídí jedna dravá lobbistka), ale i Starostů, kteří se mediálně vypláčí, jak to nechtěli, ale přeci jen musí. Nemusí, ale Syneru se přeci neodporuje. To platilo před dvaceti, deseti lety za ODS a platí to i nyní za Starostů (kteří z ní ostatně v nemalém vzešli). Kdo to nevidí, tak to asi jen vidět nechce. Prostě devadesátky v Liberci nekončí, devadesátky trvají...

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;