Nikoho to asi nepřekvapilo. Syner Group dostala své a o co si řekla. Bez řečí, na prvním místě a bez ohledu na to, kde vezme město peníze na svoje organizace a další záležitosti. Ukázalo to tak mnohé. Prvně to sundalo masky těm politikům, kteří hlasovali pro a kteří se zejména před volbami tváří, jak jim místní klientelistické prostředí vadí. Za druhé, jak se místní syndikát neštítí vydírat a zneužívat krize. A v neposlední řadě i na priority místní samosprávy, která pořádá PR veřejné sbírky proti koronaviru, aby pak rozhazovala miliony kvůli lokálním kmotrům.

Je to vlastně výsměch všem těm, které kraj a město vyzývá, aby přispělo do sbírky, která má pomoci v boji se současnou pandemií koronaviru. Lidé, kteří ze svých, často nevelkých platů, z dobré vůle přispívají ať na městskou nebo krajskou sbírku, si teď musí připadat jako blbci. Hejtman nebo primátor je v médiích a na Facebooku prosí, aby dali nějakou tu stovku, že jim vláda nic nedá (což není pravda). Když ale přijde místní kmotr, že chce peníze na svůj kšeft s hokejem nebo slovenský oligarcha, že chce odpustit nájemné na Ještědu, kde zase miliony na městském vydělává on, bez řečí dostanou svoje.  10 milionů do arény? 15 na můstky? Niet problema...

Těch pěkných pár milionů, kterých se jim dostane, buď na arénu nebo na skokanské můstky (za chvíli to bude jistě něco dalšího) tak kraj nebo město ale vytáhne z té samé peněženky, ze které si říká i o pár stovek na svou veřejnou sbírku na boj s koronavirem. Může teď někdo pochybovat, že celá sbírka je něco jiného než předvolební PR hejtmana před blížícími se krajskými volbami? Nedělejme si iluze, že ani o městských penězích pro Syner Group nerozhoduje on, to bylo naposledy vidět na podzim, když si přišel pro 15 milionů na skokanské můstky říct Igor Rattaj z TMR.

Ostatně lidová tvořivost liberecká na to už na sociálních sítích reaguje po svém a hlavně výstižně:

Obzvláště odporně se v době, kdy město má ekonomické problémy, zachoval samotný žadatel, tedy samotná Syner Group. Jednání představitelů firmy SFM Liberec z této stáje a stejně tak hokejového klubu Bílí tygři, který patří stejným majitelům, nejde nazvat jinak než vydírání. Už jen za takové chování je měli zastupitelé poslat k šípku nebo aspoň za dveře, ať zkusí přijít ještě jednou. Místo toho město dostalo nůž na krk, respektive brusli a bohužel to zafungovalo.

Je opravdu k neuvěření ta poníženecká morálka a chování, které současná koalice Starostů, ANO i ODS předvádí. Firma ze Syner Group dostala,co chtěla, aniž by musela dokazovat, že si nevymýšlí. A to i přes to, že si člen sportovního výboru dal dobrou práci s tím, aby ukázal, že spousta nákladů, kterými SFM Liberec šermuje, nejsou oprávněné.

Nebo přes to, že náš web ukázal, že ještě loni tato firma tvrdila, že má dostatečnou zásobu na krizi a horší časy. Ty přišly dřív, než se kdo nadál a platit nemusí firma ani kmotři a kmotříčci, co za ní stojí a jindy na ní bohatnou, ale město. Teda všichni jeho občané. Do jednoho. 

Náš web taky přinesl jako první seznam hlasování, kde je vidět, kdo pro to letošní první a možná největší nehoráznost se Synerem zvedl ruku. Pamatujme si to, až nám zase budou tvrdit, že jim jde o slušnost a transparentnost, drobné a střední živnostníky nebo jen obyčejné lidi a boj se šíbry a kmotry. Jednou tomu nikdo neuvěří...

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;