Primátor Jaroslav Zámečník a jeho věrní ze Starostů to schytávají ze všech stran. Někdo by snad řekl, že právem. Nechtějí totiž naplnit smlouvy a vypadá to, že nutí lidi do toho, aby si své byty zaplatili ještě jednou. To je poměrně hanebné, chtělo by se říci. Jenže zkusme se na to podívat také z jiné stránky.

Liberec má po dvacetiletém mejdanu ODS (jejímž členem pravda byl v té době i dnešní primátor za Starosty Jaroslav Zámečník) pokladnu vymetenou jak spižírnu před výplatou. Ale pořád za ním někdo chodí s nataženou rukou. Furt a dokola.

Tu Syner, že chce deset milionů, aby mu neklesly zisky v aréně, tu zapráská bičem Liberecký hejtman a šéf Starostů Martin Půta, že se zase dohodl s nějakým oligarchou na benzínce nebo kde a že má Liberec přidávat na skokanské můstky. Nebo dávat zdarma lukrativní pozemky na stavbu krajské záchranky, aby pan hejtman vypadal dobře v médiích.

To je pořád něco. A kde na to má primátor, potažmo celé vedení města brát? Jenomže  liberečtí radní jsou hlavy otevřené a tak vsadili na starý dobrý recept, který i pan primátor zná ze zlatých a dřevních dob ODS, která v něm byla mistrem, ale zdatně jej využívají i noví Starostové. Tedy: vytáhnout prostředky z lidí.

Vždyť pojďme počítat: Liberec má spoluvlastnický podíl ve družstevních 1151 bytech. Na zastupitelstvu padlo, že by si Starostové a pan primátor uměli představit nějaký ten doplatek ve výši 120 tisíc korun na byt. Na Facebooku je už primátor Zámečník odvážnější a vytahuje příklad Jablonce, kde je hodnota doplatku za byt 300 až 400 tisíc za (ale nové) bytové jednotky na Proseči.

Kalkulačku máme v mobilu každý, takže: pro městskou kasu to znamená nějakých zhruba 140 až 460 milionů příjmů! Velice snadno získaných a velice snadno vymahatelných. Kdo by rád neplatil, když by měl přijít o domov, že? Trošku gangsterské, ale rozhodně efektivní.

No a s takovými penězi může město nakupovat stavět a betonovat, až se Syneru a dalším podobným dělat boule za ušima a pomníků a pomníčků a mediální slávy pro pana hejtmana může být... Až hanba! Takže, mějme trochu uznání a nebuďme sobci.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;