To co jsme jako Změna předpovídali, se bohužel skutečně stalo:  vedení města, poté, co v rekordním čase našlo 10 milionů pro firmu SFM ze skupiny S Group a dokonce kvůli tomu svolalo mimořádné zastupitelstvo, tak to samé vedení města nyní seškrtalo dotace pro liberecké organizace, které působí ve sportovní, kulturní, ekologické, vzdělávací či zdravotní oblasti. Konkrétně byly sníženy tyto fondy:

 

Ve většině fondů tak nezůstala ani koruna. To, o co přišly desítky libereckých organizací, tak to získala jediná komerční firma ze skupiny S Group. Tento způsob řešení problémů mi přijde nejen nespravedlivý, ale i celkově pro život ve městě škodlivý. Příliš mi to připomíná takový ten lokajský přístup „před pánem se třást a o to více si pak dovolit na poddaného“.

Starostové, ANO a ODS jako by zapomněli, že desítky libereckých neziskových organizací založili a pracují v nich, většinou ve volném čase, stovky Liberečanů. Vzít peníze právě z fondu na jejich podporu je nehoráznost, neboť i tyto organizace budou bojovat a mnohé již bojují se zmenšenými příjmy.

A jestli někdo v diskusi chce začít známou  písničku, jak Čmelák „sosá“ dotace a takto alespoň nebude, tak bych ho rád předem uklidnil.  Do Ekofondu jsme letos žádný projekt ani nedávali, neboť jsme tušili, že město ho úplně zruší, i přesto, že již byla vypsaná výzva. Alespoň jsme si ušetřili práci. Jediný projekt máme ve fondu vzdělávání, kde jsme chtěli příspěvek na letní příměstské tábory pro liberecké děti, aby rodiče nemusely platit všechny náklady. Předpokládám, že z toho nic nebude.

Takže aby nedošlo k mýlce – nejde ani o mě, ani o Čmeláka, ale o to, že mi přijde ubohé ohnout hřbet před velkou firmou a nasypat ji do kapsy 10 mega a vzápětí udělat dlouhý nos na stovky dalších aktivních Liberečanů, kteří se snaží, aby to v našem městě více „žilo“ a zkrátka jim ty peníze sebrat.

Tudy cesta k lepšímu životu ve městě podle mého názoru nevede.  

Jan Korytář, zastupitel za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;