Liberecká radnice

Ve čtvrtek proběhne tento měsíc již druhé zasedání městského zastupitelstva. Tentokrát budou dominovat nové zásady prodeje městského majetku, které chvályhodně, ale trošku chaoticky připravuje současné vedení města a projekty za evropské miliony.

Schválit se má i nový vstup do ZOO, který má vyrůst na konečné v Lidových sadech a nebylo by to liberecké zastupitelstvo, kdyby se nepokoušeli o koupi pozemků známí spekulanti.

Bod č. 4 – Majetkoprávní operace
Na spoustě míst v Liberci se znovu o pozemky (a zejména o podíly pozemků) uchází známí spekulanti. Město jim v místech, kdy se nepřihlásí někdo s právem přednosti, vychází vstříc. To již v minulosti přineslo nemálo sporů nejen směrem k městu, ale zejména vůči těm, u jejichž domovů spekulanti pozemky skoupí.

Bod č. 6 – Zásady prodeje nemovitostí, pozemků a interní předpis k oceňování pozemků
Vedení na nátlak opozice (zejména Jaromíra Baxy ze Změny pro Liberec), připravilo nové zásady pro privatizaci nemovitostí. Asi tou nejklíčovější bude aktualizace cen městských pozemků, dosud se totiž prodávalo podle tabulky z roku 2002, která již absolutně neodpovídala realitě trhu s nemovitostmi.

Nicméně samotný vznik tohoto potřebného dokumentu je poněkud chaotický. Naposledy jej například schválila rada města, aniž by jej nechala projít komisí pro privatizaci městského majetku, což je dle některých zastupitelů (včetně samotných členů rady) v rozporu s vlastními předpisy. Více zde

Bod č. 17 – IPRM – Atraktivní a kvalitní život v Liberci – aktualizace seznamu projektů
V rámci tématického IPRM nazvaného „Atraktivní a kvalitní život v Liberci“ má do Liberce doputovat celkem 540 milionů a o ně se uchází na 45 projektů, které mají zlepšit kvalitu života ve městě. Vedle prospěšných projektů, na kterých panuje souhlas, je zde i řada problematických a kritizovaných, jako například přestavba Svijanské arény.

Drtivou většinu z projektů ale liberecká veřejnost ani nezná, za což sklidilo vedení města rovněž ostrou kritiku. Minulý týden uspořádala Změna pro Liberec v Krajské vědecké knihovně veřejnou debatu na toto téma, vedení města poté narychlo a na poslední uspořádalo debatu na radnici – debata se koná den před zastupitelstvem (25.1. 2012) a oznámena byla pouhý den předem.

Některým z projektů byla, podle vyjádření zastupitelů, dokonce dána přednost a jsou již definitivně odsouhlaseny – jako například vybudování kongresového centra za 60 milionů (celkem ovšem 120 milionů z evropských peněz) v objektu kostela sv. Máří Magdalény, který patří anonymní firmě Iberus a kterou zastupuje vícekrát stíhaný exzastupitel za ODS Jiří Zeronik). Více zde

Bod č. 19 - Centrum aktivního odpočinku Lidové sady
Další velký projekt z evropských peněz. Za 135 milionů korun ( z toho přes 20 milionů uhradí město) se má vybudovat nový vchod do ZOO, a to na konečné v Lidových sadech. V místě má být restaurace, WC atd..Projekt nového vstupu vzbudil nevoli občanů. Součástí projektu je i dnes nutná rekonstrukce správních budov ZOO, kde vzniknou i prostory pro vzdělávání dětí a mládeže. Více zde

Bod č. 20 - Lesní koupaliště – budoucí využití

Záměr na využití kdysi oblíbeného místa, které ovšem poničilo dvacet let vlády neviditelné ruky trhu. Budoucnost Lesního koupaliště dnes vyvolává řadu diskusí i emocí. Zoologická zahrada a Městské lesy, příspěvkové organizace města, navrhují využít areál jako tzv. “Lesní informační středisko“, jehož součástí by bylo i koupací jezírko. Více zde

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;