Liberecká radnice

V dubnu to vypadá na jarní zastupitelskou pohodu, ale zdání klame. Současné vedení města obelhalo občany před volbami i po loňském převratu a chystá se prodat biograf Varšava, u kterého se politici napříč stranami, když potřebovali hlasy lidí, mohli přetrhnout v tom, jak jej zachrání. Debata se jistě strhne i u nemála milionů z hazardu, které má město rozdělit. A zajímavé bude, jak město bude obhajovat nákladný projekt přeměny Lesního koupaliště v ekologické středisko, když už na Varšavu evropské peníze (v rozporu se sliby) nezbyly.

Bod č. 11 – Majetkoprávní operace – záměr prodeje kina Varšava
Současné vedení města, které u moci drží tichá koalice s ODS se rozhodlo jít ve stopách svého opozičně smluvního partnera, když se řídí heslem „prodej, co se dá“. Na úkor minulosti, ale i budoucnosti se má tedy privatizovat (bude se schvalovat "záměr prodeje") místo s jedním z největších kulturních geniu loci ve městě – první městský biograf, kino Varšava. Vedení města za něj chce něco málo přes sedm milionů korun (konkrétně 7,168 mil. Kč).

Zájemce je zatím jediný a to majitel pizzerie Maškovka, která v objektu již řadu let funguje. Přitom objekt byl původně navržen na seznam budov, na které měly být určeny evropské dotace, ale jak bylo řečeno – uběhlo pár měsíců a vše je jinak. Současná koalice má přitom zachování kina Varšava ve svém programovém prohlášení. Sliby se slibují, blázni – voliči se radují. Více zde

Bod č. 16 – Doporučení rozdělení prostředků z loterijních a jiných her
Bod, u kterého se jistě strhne debata. Jedná se o miliony, které podle nového platného znění zákona bude přerozdělovat město „na dobro“, tedy na sport, kulturu, sociální oblast či jinou veřejně prospěšnou činnost. Jelikož byl rozpočet města schválen ještě před přijetím této novely zákona, bude tak vlastně městský rozpočet letos o cca 19 milionu bohatší. A nyní nastává boj o to, kam ony miliony půjdou.

Vedení města navrhuje jejich rozložení na 40% pro sport, 20% pro kulturu, 20% pro sociální oblast a 20% pro infrastrukturu. Čeká se veliká diskuse. Není bez zajímavosti, že „ o své“ se již hlásí řada organizací, a to organizace veřejné jako jsou ZOO nebo divadlo, ale například i soukromé podniky jako Tělovýchovná jednota Bílí tygři Liberec (Syner). Více zde 

Body č. 18 a 19 – Budoucí využití Lesního koupaliště
Vedení města definitivně rozhodlo o osudu bývalého Lesního koupaliště, při čemž ignoruje nemalou část veřejnosti, která volala po obnovení toho kdysi velice oblíbeného místa, které doplatilo na neviditelnou ruku trhu a nezájem městských vlád v posledních dvaceti letech.

V roce 2003 se majitelem koupaliště stal Sportovní klub Ještěd, který zde měl po dobu nejméně deseti let nadále koupaliště provozovat, k čemuž nikdy nedošlo. Město nyní vykupuje pozemky u koupaliště a pomocí dotací zde chce vybudovat ekocentrum Divizna za 25 - 3O milionů, při čemž většinu má hradit Evropská unie a město se má podílet částkou 5-7 milionů.

Nemalá část občanů je ovšem proti a přeje si zachování původní funkce místa, tedy primárně rekreačního objektu s koupalištěm. Dokonce se poukazuje na přemrštěnou cenu ekocentra s tím, že by restaurace koupaliště byla daleko levnější. Jak bylo řečeno, koupaliště bylo velice oblíbené, ale v poslední doběn také velice zpustlo. Nicméně za ODS se například připravila studie na jeho využití, která je sice úplně k ničemu, ale městskou kasu stála zhruba milion korun – více se dočtete zde.

Více zde a zde

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;