Liberec-evropské dotace-tipsport aréna

Včerejší zasedání libereckého zastupitelstva mělo třicet bodů k projednání, ale dominovaly mu ve finále jen tři. Rodiče dětí ze ZŠ Ještědská dosáhli svého a problematická ředitelka Andrea Gardoňová nakonec rezignovala. Další dva stěžejní body jednání spolu úzce souvisely a týkaly se, jak jinak, obrovských finančních problémů, ve kterých se město po téměř dvacetileté vládě ODS nalézá. Zastupitelstvo nakonec schválilo, že dá do zástavy Tipsport arénu a si vezme revolvingový úvěr na dofinancování IPRM projektů. A právě v ten moment se ukázalo, jak to možná bylo a je s evropskými stamiliony v Liberci naplánováno..

Hned v začátku oznámila primátorka Martina Rosenbergová, že ředitelka ZŠ Ještědská Andrea Gardoňová (kandidátka Liberce občanům) se rozhodla rezignovat. To vyvolalo nadšení u desítek přítomných rodičů, kteří na zastupitelstvo dorazili. K rezignaci ředitelku dovedla nakonec i zpráva České školní inspekce, která kritizovala její autoritativní počínání. Její styl jednání i svévolné rušení tělocviku vyvolalo již v září masové protesty rodičů a dalo za vznik petici za její odstoupení, kterou podepsalo přes 700 lidí. Vedením školy byla pověřená její dosavadní zástupkyně.

Debatu rovněž vyvolalo rozpočtové opatření, které předložil ekonomický náměstek Jiří Šolc z Liberce občanům. Opozice mu vyčítala, že jen přesouvá problematické finanční plnění do příštích let a navíc nepočítá s variantou, že město přijde o nemálo desítek milionů v rámci pokut za zastavení budovy Uranu nebo předražení městských lázní. Náměstek Šolc argumentoval, že nemůže jinak, že v investičních akcích město musí pokračovat. Nicméně minimálně v případě zdlouhavé rekonstrukce Soukenného náměstí, kterou si vyvzdorovala firma Syner a jejíž užitek je minimálně diskutabilní, se město bez odporu podvolilo nátlaku investora. Jsme ostatně v Liberci..

U otázky lázní se již předtím stihlo vedení města s opozicí pohádat. Dnes, když posudky na lázně ukazují, že stavba je předražená až o 60 milionů, svaluje, podle některých právem, vedení Liberce vinu i někdejšího primátora Korytáře a Změnu pro Liberec. Jan Korytář a jeho kolegové odsouhlasili výsledky výběrového řízení, ale na základě dalších právních a odborných posudků odmítli nakonec smlouvy podepsat. To je stálo místo ve vedení. Nyní prý nesou stejný podíl viny.

Smutná role v tomto sporu připadla druhdy oblíbenému občanskému aktivistovi, dnes profesionálnímu politikovi, náměstku Jiřímu Rutkovskému. Ten ještě na jaře 2010 autoru těchto řádek do očí tvrdil, že zakázky na lázně a bazén mohou kvůli tomu, jak účelově byly připraveny, Liberci přinést obrovské problémy. Použil přitom daleko peprnějších, ale o to výstižnějších termínů, kterými čeština disponuje. Dnes tvrdí, že jeho názor je za celou dobu konzistentní, že zakázky vždy  považoval za bezproblémové. Politika, moc a hlavně spojení s mocnými jsou velké čarodějky...

Stěžejními body celého včerejšího jednání byl pak revolvingový úvěr a zástava Tipsport arény.  Vedení města tak spolu s ODS schválilo přijetí revolvingového úvěru na 150 milionů se sazbou 4,6 % od Equa Bank a zároveň bude za tento úvěr ručit Tipsport arénou. Městu přitom  hrozí, že při neschopnosti splácet úvěr o arénu v hodnotě necelých 700 milionů nakonec přijde. Z tohoto důvodu, jako výraz nesouhlasu s městskou politikou, odstoupila z orgánů Sportovního areálu Liberec, kam aréna patří zastupitelka Věra Skřivánková (nezávislá za KSČM) a Jiří Šulc (nezařazený, zvolen za VV).

Jak vyplynulo z několika hodinové diskuse k těmto bodům, bude město nakonec primárně investovat do velkých projektů (lázně, bazén, Muzeum tramvajové dopravy a Centrum aktivního odpočinku) a může se také stát, že na malé projekty jako opravy tělocvičen, hřišť nebo kina Varšava se nakonec nedostane. Vedení města a ODS zase argumentují, že pokud by se projekty nedofinancovaly, nešlo by žádat i na ty ostatní.

 Radost z toho výsledku budou mít ti, kteří tyto projekty připravovali a zejména stavební firmy, které se na nich podílely a podílet budou. Skoro to vypadá, jako by současné vedení města pokračovalo v letité liberecké tradici, kdy se o veřejných prostředcích rozhodovalo v kanceláři jedné stavební firmy a její investorské a inženýrské dceřinky.

Ke koloritu zastupitelstva přispělo i zatvrzelé mlčení Milana Šíra z ČSSD, který odmítá sdělit, kolik bere v TSML, kde mu bylo jeho spolustraníky vytvořeno místo náměstka. Jeho kolega Lukáš Martin zase nechtěl říct, jaká povinnost mu znemožnila zúčastnit se konference o evropských dotací s libereckými občany. Opoziční zastupitelé (konkrétně Jan Korytář ze Změny) prý není policie, aby jí musel odpovídat na věci jako je náplň práce. Doufejme, že pokud se třeba v někdy v budoucnu bude policie pana náměstka chtít na něco zeptat, bude alespoň  k ní sdílnější.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;