Liberec-městské zastupitelstvo

Volby se blíží, a proto na zastupitelstvu nebude nic až tak kontroverzního, vedení města chce ukázat přívětivější tvář. Ale i tak se dají tento měsíc očekávat zajímavé diskuse:  budou se měnit stanovy na informace nedobytných technických služeb, znovu upravovat letitá smlouva s investorem, který chce v libereckém centru stavět další polyfunkční dům a Liberec chce být za evropské miliony otevřenější svým občanům. Jen je těch milionů možná až moc…

Bod č. 3 – Změna stanov Technických služeb města Liberce

Bod jednání, okolo kterého se rozvinula široká diskuse na minulém zastupitelstvu. Vedení města zastává názor, že jde o pouze formální změny stanov, opozici se nelíbilo, že dostává materiály k takto strategické společnosti až tzv. „na stůl“. Technické služby jsou klíčovou městskou organizací, která byla po odvolání Změny pro Liberec v roce 2011 z radnice obsazena převážně sociálními demokraty a například dlouhodobému matadoru ČSSD Milanu Šírovi zde bylo zřízeno manažerské místo, kdy zástupci společnosti dlouhodobě odmítají sdělit, jaká je jeho mzda. Informace odmítají technické služby sdělovat dlouhodobě, ač existuje řada judikátů, podle kterých by to dělat měly.. Více zde.

Bod č. 13 – nové podmínky s investorem v projektu na Vavřincově vrchu

Společnost Hané Interiér ("blýskla" se i během kauz na MS v lyžování 2009) dojednává opět nové podmínky výstavby multifunkčního domu na konci Frýdlantské ulice (v sousedství ZUŠ). Projekt se táhne už dlouhé roy a zatím nebyl realizován, zároveň ale byla několikrát změněna podoba plánované multifunkční budovy.  Město vychází společnosti vstříc s posunem se změnou formulace některých částí smlouvy. Více zde.

Bod č. 21 – 77. změna územního plánu

Ve Vratislavicích má vzniknout soukromý dům pro seniory, což je služba, která v Čechách zatím chybí, ač existují obavy z příkladů, že podobná zařízení nemusí sloužit zdejším, ale například movitějším seniorům ze zahraničí. Investor nyní žádá o změnu územního plánu, která by mu za tímto účelem dovolila zastavit ve Vratislavicích park v okolí bývalého kina. Někteří zastupitelé již dnes namítají, že obecní orgány jdou až moc na ruku investorovi a obávají se nebezpečného precedentu. Více zde.

Bod č. 30 – „Otevřené město Liberec“

Liberec má získat z evropských fondů skoro 30 milionů na to, aby se stal směrem k občanům otevřenějším městem. Ne, že by to nepotřeboval. Za posledních 20 let si získal pověst města zkorumpovaného a  ač se poslední čtyři roky udály některé změny k lepšímu, převážně jsou jen povahy kosmetické. V projektu je řada chvályhodných prvků (například „Portál občana“, digitalizace městského stavebního archivu atd.), ale výše alokovaných částek, za kterou se mají tyto plánované služby soutěžit se zdá být až neuvěřitelná. Tak panují obavy, aby zrovna v Liberci nebylo „Otevřené město“ otevřené nekalým zákulisním dohodám a zneužívání dotací, s čímž je tu zkušenost nadmíru bohatá. Více zde.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;