Starostové pro Liberecký kraj-David Václavík

Nejprve to vypadalo, že předposlední zasedání libereckého zastupitelstva bude předvolební selanka, to když radnice nezařadila k jednání žádný vyloženě kontroverzní bod. Ale s jedním současné vedení města přeci jen nepočítalo – že jim přijdou vynadat vlastní občané z opomíjené čtvrti. Sice se všichni dušovali, jak zoufalou dopravní situaci v Růžodole změní, ale část z nich si surfovala po internetu a prohlížela nejnovější modely luxusních aut.

 

Hned v úvodu to současné vedení města značně schytalo od skupiny obyvatele Liberce 11, kteří právem upozornili na tristní stav své čtvrti, zejména co se dopravní obslužnosti, ale i komunikace vůbec týče. Situace, kdy v Růžodole chybí chodníky, tolik kontrastuje s výstavnými čtvrtěmi například nad Harcovem, kde se po silnicích jezdí jak po másle. Že to bude tím, že zde bydlí zdejší vlivná skupina podnikatelů s dlouhými prsty do politiky, netřeba zdůrazňovat.

Vedení města, v čele s primátorkou se sice snažilo, všechny ujistit, jak věci dají do pořádku, ale působilo to trochu tragikomicky. Do voleb – a tedy výměny současného zastupitelstva- už zbývá jen pár dní a za ty se sotva stihne to, co bylo dámám a pánům radním dlouhé roky putna.

Po obligátní večeři, politici přece nemohou zůstat skoro tři hodiny bez jídla (které je navíc zdarma), se diskuse více rozhořela. Ve zkušební době byl odvolán z Technických služeb města Liberce (TSML) teprve před prázdninami jmenovaný ředitel Ondřej Frič, úředník, který přišel ze soudního Jablonce. Na jeho rychlé jmenování a ještě rychlejší odvolání jsou dva názory.

Jeden, že se začal chovat nadmíru pansky, první co udělal, byl nákup služebního luxusního auta a měl přehnané platební požadavky a tak se musel poroučet. Druhý názor zase říká, že nový ředitel zkřížil zájmy pánům politikům ze současné rady a tak se musel poroučet. Buď jak buď (a doufejme, že se pravdu dozvíme co nejdřív) jedna varianta je horší než druhá.

Náměstek Jiří Rutkovský (USZ) zažil perné chvilky, když se mu nepodařilo prosadit jednu změnu územního plánu ohledně výkupu nemovitostí ve Vesci, pozůstatek MS v lyžování 2009. A protože se má hlasovat, jak bylo předem dohodnuto a pozemky bylo nutné vykoupit, muselo se usnesení revokovat, pan náměstek pochytat odcházející loajální zastupitele a hlasovat znovu. Pan náměstek si celkem zasportoval, proběhl se po chodbách vznosné budovy staroslavného magistrátu libereckého a dostatečný počet hlasů nakonec sehnal.

Změna pro Liberec se opět pustila do náměstka Jiřího Šolce (Liberec občanům/Starostové) za jeho boj/neboj s hazardem. Tentokrát chtěl náměstek Šolc dokonce jednu hernu navíc povolit, protože je prý pan majitel poškozen konkurencí. Prapodivný přístup města, zvlášť když navýšení kriminality ve městě, které s hernami bytostně souvisí, vnímají opakovaně Liberečané jako problém číslo jedna.

Novinářská perlička se povedla zástupcům Libereckého deníku. Přistihli dva politiky ze Starostů pro Liberecký kraj Lukáše Pohanku a Davida Václavíka, jak si během jednání prohlížejí fotky z dovolených a nabídky luxusních vozidel. Zejména u filosofa a religionisty Davida Václavíka, který téměř tradičně vyzývá všechny ostatní k věcnosti a pracovitosti, je to zajímavé. Ale to co, zaplaceno za odsezení si zastupitelstva dostanou, tak co by se nepodívali, koho by zajímali nějaké chodníky někde u Stráže...

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;