Liberec-městské zastupitelstvo

Jak se dalo očekávat, poslední liberecké zastupitelstvo tohoto volebního období nebyla žádná selanka. Opozice se tvrdě pustila do vedení radnice, zejména do primátorky, a to na základě tvrzení některých úředníků magistrátu, kteří informovali zastupitele i veřejnost o tom, jak to v sekretariátu Martiny Rosenbergové chodí. A že to nebylo nic hezkého, o tom svědčí fakt, že když na konci zastupitelstva začala primátorka dostávat nepříjemné otázky, raději byly vypnuty online kamery.

 

Spor se rozhořel hned na začátku. Zástupci současné tiché koalice opoziční smlouvy ČSSD, Liberec občanům/Starostů pro Liberecký kraj, VV/Nový směr a USZ/PRO sport a zdraví neschválili předřazení bodu, kde by se probíraly jízdy primátorky a náměstků, ale kritice od občanů neunikly.

Jeden z nich se zeptal, jak je možné, že mluvčí magistrátu a PR pracovnice liberecké ČSSD bydlí v Liberci ve startovacích bytech pro nejpotřebnější a spor byl na světě. Primátorka trvale uváděla, že o ničem neví, přítomná tisková mluvčí radnice promluvit nechtěla. Nezáviděníhodná situace. Nakonec vystoupila údajná tisková mluvčí ČSSD, která na radnici přišla s primátorkou, aby sdělila, že tiskovou mluvčí sociální demokracie není a že byt získala standardně. Tiskovou mluvčí sice není, ale v PR pro ČSSD pracuje, což zapomněla jaksi dodat.

Mluvčí - nemluvčí, v ČSSD nebo na radnici, startovací byty mají sloužit Liberečanům s podprůměrným měsíčním příjmem a těm, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Odcházející vedení města bude mít ještě co vysvětlovat, zvláště primátorka, která se tak ráda stylizuje do role sociálně citlivé političky. Ale třeba vysvětlí…

Městská rada to také schytala od obyvatel čtvrtí, na které podle nich z vysoka kašle. Na druhou stranu vedení města přišel pochválit zástupce osadníků z Rochlic. Trochu to vypadalo, že jsou tam ti i ti na objednávku opozice i vedení města a možná to tak i bylo.

Nesmělo chybět vystoupení matadora liberecké politiky, religionisty a sofisty, Davida Václavíka ze Starostů pro Liberecký kraj. Ten si, možná ve své politické labutí písni, vzal na paškál liberecké lázně, respektive policejní odložení trestního oznámení, které podalo naše KPKP. Při vší úctě k panu docentovi, jenom zase ukázal, jak se v problematice neorientuje a jak ji primárně používá k politickému boji s konkurenty. Opět byl z religionisty stavebním odborníkem, potažmo právníkem, ale takových je v jeho aktuální straně více. Ale říci, že žádná kontrola nic nedokázala, když všechny tři posudky konstatovaly snahu o maximalizaci rozpočtových cen, to už chce politické sebevědomí...

Další horká chvilka pro vedení města přišla až v jeho závěru. Lídr opozice Jan Korytář chtěl po primátorce její knihu jízd. Ale světe div se, prý ji někdo ukradl. A pak že neexistují náhody! Zuzana Tachovská se pak ptala na údajnou pracovní šikanu ze strany primátorky, která má podle výroků jejích bývalých podřízených v médiích vysvětlit obrovskou fluktuaci lidí v jejím oddělení.

Jenže to už se zvedli zástupci ČSSD (pánové a dámy z ODS, Starostů pro LK, KSČM už, jistě náhodou, byli také pryč) a tedy rychle: nejsme unášení schopní, vypínáme online přenos, hotovo, tečka, nazdar! Ani na shledanou si pořádně nestačili říci, rozloučit se na posledním zastupitelstvu. Tak se nejde ubránit dojmu, že to celé bylo dohodnuté taky, aby se nepříjemné otázky nedostaly skrze online přenos k těm, kteří ho sledují. Transparentnost non plus ultra.

A tak skončilo zastupitelstvo a městská vláda podobně, jako začaly, když se před třemi a půl lety odvolávala Změna pro Liberec. V hádce, zákulisních dohodách a hrou na schovávanou s veřejností. Ale legrace to za tu dobu přeci jen někdy byla…:)

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;