Primátor by proti neprůhlednosti radnice nepodnikl zhola nic

Nejedno překvapení přinesl dotazník protikorupční organizace Transparency International, který se ptal kandidátů politických stran na to, jak snížit korupci ve městě a jak zprůhlednit hospodaření místních radnic. Liberecký primátor Jiří Kittner (ODS) nechal kolonku dotazníku, ve které měl uvést tři konkrétní opatření pro zvýšení transparentnosti a důvěryhodnosti radnice, zcela prázdnou. Pro snižování nebezpečí korupce by tedy nepodnikl nic.

Transparency oslovila kandidáty politických stran nadcházejících komunálních voleb celkem osmi krajských měst. Konkrétní výsledky dotazníku, včetně odpovědí politiků, zveřejnila organizace dnes, záměrně ještě před volbami. Nejen odpovědi, ale také to, kdo se s vyplňováním dotazníku vůbec nenamáhal, by mělo voličům pomoci orientovat se v tom, co od jednotlivých kandidátů a stran mohou po volbách očekávat. Výsledky ankety naleznou občané na www.transparency.cz.

Liberecký primátor Jiří Kittner byl jediným ze všech kandidátů ODS, kdo dotazník vyplnil a odeslal. Dvojka na kandidátce této strany Ondřej Červinka dotazník ignoroval. Netečnými nechala anketa další známé politiky ODS, například náměstkyni Naděždu Josífkovou, starostku Vratislavic nad Nisou Hanu Konšelovou, anebo radního Pavla Bernáta.

Pozadu ovšem nezůstali ani radní z jiných stran. Dotazníkem se nezabývali i další, například náměstek Jiří Veselka (USZ), radní Stanislav Cvrček (USZ) a radní Jiří Richter, též z Unie pro sport a zdraví. Do ankety se zapojila jen zhruba polovina ze všech dotázaných kandidátů politických stran.

Občany Liberce ale může hřát u srdce, že bez výjimky všichni politici, kteří se ankety zúčastnili, jsou ochotní okamžitě po nástupu do městského zastupitelstva zveřejnit svůj majetek. Takřka všichni také souhlasili s tím, aby radnice na internetu zveřejňovala detailní zápisy z jednání Rady města včetně toho, jak kdo hlasoval. Mezi tři opatření, která by vylepšila důvěryhodnost Liberce, navrhla většina politiků více veřejné kontroly, část se vyslovila i pro referendum (například Dana Lysáková z KSČM, Pavel Harvánek ze SNK – ED a náměstkyně Eva Kočárková z SOS pro Liberec).

Z odpovědí jsou zřejmě nejzajímavější výroky primátora Kittnera, který žádnou korupci v Liberci nevidí, a také jedničky na kandidátce ČSSD Iva Palouše. Dosavadní opoziční politik Palouš se zuby nehty brání tomu, že by nějaká korupce v Liberci existovala – jakoby skutečně byl už nyní před volbami domluvený s ODS na koalici. „Nemyslím si, že Liberec je tak strašně zkorumpované město, je to výmysl novinářů a ještě nikdo z nich nepřinesl konkrétní důkaz,“ napsal Ivo Palouš doslova. K tomu dodal, že není pravdivá nálepka Liberce jako města, ovládaného stavební lobby. Naopak – podle Palouše se město intenzivně rozvíjí. Současně Ivo Palouš jako jeden z mála respondentů nesouhlasí s tím, aby město na internetových stránkách zveřejňovalo podklady a smlouvy k chystaným prodejům a pronájmům městského majetku.

Za zmínku stojí i některé další odpovědi primátora Jiřího Kittnera. Na otázku, jestli souhlasí s tvrzením, že Liberec je město ovládané stavební lobby, odpověděl primátor samozřejmě záporně. Osobitý názor má první muž Liberce na největší korupční rizika ve správě města. Vyplnil doslova toto: „Korupce je možná prakticky všude. Za největší možnost považuji množící se počet povolení, potvrzení, apod., které jsou nuceny vydávat úřady…“ Primátor, někdejší ekonomický náměstek firmy Syner, tedy vidí nebezpečí korupce především v nesmyslně bující administrativě….

Zuzana Minstrová

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj