Jablonečtí voliči poslali ODS poprvé v historii do opozice

Dlouhodobá práce v opozičních lavicích, včetně pravidelně vydávaného listu Jablonecký zastupitel, přinesla v nedalekém Jablonci nad Nisou své ovoce. ODS v komunálních volbách převýšila uskupení nezávislých politiků Domov nad Nisou pouze o jediný hlas a potenciální partneři, s nimiž původně počítala, se do zastupitelstva města vůbec neprobojovali.Tak voliči poslali ODS překvapivě do opozice.

Občanští demokraté nebudou poprvé od devadesátých let vládnout jablonecké radnici. Koalici vytvoří Domov nad Nisou spolu s SOS, ČSSD a jedním zástupcem SNK-ED, který se probojoval do zastupitelského sboru. V třicetičlenném zastupitelstvu bude mít tato koalice převahu šestnácti hlasů. Starostou se na ustavujícím zasedání zastupitelstva stane ve čtvrtek 2. listopadu Petr Tulpa z Domova nad Nisou.

Hlasy voličů nezamíchaly jen s poměrem sil na politické scéně Jablonce, ale také (a to na rozdíl od Liberce) se samotnou kandidátkou ODS. Občanští demokraté skákali vzhůru i ze zdánlivě nevolitelných míst kandidátky, například Václav Vostřák poskočil díky preferenčním hlasům z 11. místa kandidátky na první místo a Pavel Žur, ředitel zdejšího Městského divadla, postoupil na druhou příčku dokonce až z třináctého místa na kandidátce. MUDr. Štěpán Gall obsadil čtvrté místo, a to ještě před volbami zabíral takřka nevolitelné třiadvacáté místo kandidátky.

„To bylo naše skryté přání – získat tak silný mandát, abychom poslali ODS do opozice. A když se stal jedničkou na kandidátce ODS bývalý místostarosta Petr Karásek, dalo nám to velkou naději,“ poznamenal za vítěznou koalici nový radní Jindřich Berounský z SOS. „Uplynulé období hodnotím jako dobu temna jablonecké dopravy. Minulá vládnoucí koalice zanedbala dopravní situaci ve městě, a díky tomu máme v Jablonci denně dopravní kolaps. Doprava bude tedy patřit mezi problémy, které chceme řešit mezi prvními. Co s Jabloneckým zastupitelem, který jsme vydávali, abychom přinášeli občanům také informace z druhé strany? Nevím, ale třeba jej od nás odkoupí ODS, když teď bude v opozici,“ zažertoval Berounský.

Jablonec je zářným příkladem toho, že i zdánlivě neotřesitelnou nadvládu jedné strany lze podlomit, pokud opoziční politici systematicky a cílevědomě „otevírají voličům oči“, tedy ukazují jim skutečné problémy města, radniční koalicí třeba záměrně zakrývané, i například odvrácenou tvář samotného vedení radnice. Jablonec tak ukazuje opozici i v sousedním Liberci, že všechno jde – stačí jenom chtít.

(zum)

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.