Další starosta za ODS je stíhán, tentokrát za podvod

Řady politiků, kteří se díky svým iniciativám a možná i snahám obohatit sebe a své blízké budou musit čelit možnému obvinění, rozmnožil další politik, jako tak často za ODS, starosta obce Pěnčín na Jablonecku, Richard Hübel.

Policie stíhá starostu Pěnčína Richarda Hübela kvůli falšování dokladů k žádosti o dotaci z fondů Evropské unie. Potvrdila to mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková.

Podle Dumkové starosta padělal, pozměnil a ověřil stavební povolení pro projekt, na který obec žádala 38 milionů korun ze Společného regionálního operačního programu. Na podvod se přišlo a dotace se nevyplatila. Vzhledem k výši částky hrozí starostovi za ODS podle zákona až dvanáct let vězení.

Vyšetřování začalo po oznámení z ministerstva pro místní rozvoj. Obec chtěla dotaci ve výši 38 milionů Kč na projekt Pěnčínský náhrdelník. Přibrala do projektu jako partnera soukromou sklářskou firmu Fipobex. Plán ale kritizovali sami obyvatelé Pěnčína. Vadilo jim spojení obce právě se společností Fipobex a to, že se tu měly obecní peníze investovat do soukromého majetku. Projekt prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.

Pěnčínský náhrdelník měl propojit průmysl, zemědělství a turistiku. Počítal s exkurzemi do sklářských dílen a továren, do stájí s domácími zvířaty nebo na farmu, kde se dělají kozí sýry. Jak bylo uvedeno výše, místním občanů i některým zastupitelům, ale projekt vadil, zejména jeho propojení se soukromým, podnikatelským subjektem, který by se měl na tomto projektu obohatit. Už v únoru proto místní zastupitelé, i po nátlaku občanů, odhlasovali odmítnutí projektu.

Dotace ale byla zastavena z jiného důvodu a to, jak uvedla mluvčí Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality Veronika Dumková, protože byl odhalen podvod ze strany starosty Hübela.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj