Další starosta za ODS je stíhán, tentokrát za podvod

Řady politiků, kteří se díky svým iniciativám a možná i snahám obohatit sebe a své blízké budou musit čelit možnému obvinění, rozmnožil další politik, jako tak často za ODS, starosta obce Pěnčín na Jablonecku, Richard Hübel.

Policie stíhá starostu Pěnčína Richarda Hübela kvůli falšování dokladů k žádosti o dotaci z fondů Evropské unie. Potvrdila to mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková.

Podle Dumkové starosta padělal, pozměnil a ověřil stavební povolení pro projekt, na který obec žádala 38 milionů korun ze Společného regionálního operačního programu. Na podvod se přišlo a dotace se nevyplatila. Vzhledem k výši částky hrozí starostovi za ODS podle zákona až dvanáct let vězení.

Vyšetřování začalo po oznámení z ministerstva pro místní rozvoj. Obec chtěla dotaci ve výši 38 milionů Kč na projekt Pěnčínský náhrdelník. Přibrala do projektu jako partnera soukromou sklářskou firmu Fipobex. Plán ale kritizovali sami obyvatelé Pěnčína. Vadilo jim spojení obce právě se společností Fipobex a to, že se tu měly obecní peníze investovat do soukromého majetku. Projekt prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.

Pěnčínský náhrdelník měl propojit průmysl, zemědělství a turistiku. Počítal s exkurzemi do sklářských dílen a továren, do stájí s domácími zvířaty nebo na farmu, kde se dělají kozí sýry. Jak bylo uvedeno výše, místním občanů i některým zastupitelům, ale projekt vadil, zejména jeho propojení se soukromým, podnikatelským subjektem, který by se měl na tomto projektu obohatit. Už v únoru proto místní zastupitelé, i po nátlaku občanů, odhlasovali odmítnutí projektu.

Dotace ale byla zastavena z jiného důvodu a to, jak uvedla mluvčí Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality Veronika Dumková, protože byl odhalen podvod ze strany starosty Hübela.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům