Další starosta za ODS je stíhán, tentokrát za podvod

Řady politiků, kteří se díky svým iniciativám a možná i snahám obohatit sebe a své blízké budou musit čelit možnému obvinění, rozmnožil další politik, jako tak často za ODS, starosta obce Pěnčín na Jablonecku, Richard Hübel.

Policie stíhá starostu Pěnčína Richarda Hübela kvůli falšování dokladů k žádosti o dotaci z fondů Evropské unie. Potvrdila to mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Veronika Dumková.

Podle Dumkové starosta padělal, pozměnil a ověřil stavební povolení pro projekt, na který obec žádala 38 milionů korun ze Společného regionálního operačního programu. Na podvod se přišlo a dotace se nevyplatila. Vzhledem k výši částky hrozí starostovi za ODS podle zákona až dvanáct let vězení.

Vyšetřování začalo po oznámení z ministerstva pro místní rozvoj. Obec chtěla dotaci ve výši 38 milionů Kč na projekt Pěnčínský náhrdelník. Přibrala do projektu jako partnera soukromou sklářskou firmu Fipobex. Plán ale kritizovali sami obyvatelé Pěnčína. Vadilo jim spojení obce právě se společností Fipobex a to, že se tu měly obecní peníze investovat do soukromého majetku. Projekt prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.

Pěnčínský náhrdelník měl propojit průmysl, zemědělství a turistiku. Počítal s exkurzemi do sklářských dílen a továren, do stájí s domácími zvířaty nebo na farmu, kde se dělají kozí sýry. Jak bylo uvedeno výše, místním občanů i některým zastupitelům, ale projekt vadil, zejména jeho propojení se soukromým, podnikatelským subjektem, který by se měl na tomto projektu obohatit. Už v únoru proto místní zastupitelé, i po nátlaku občanů, odhlasovali odmítnutí projektu.

Dotace ale byla zastavena z jiného důvodu a to, jak uvedla mluvčí Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality Veronika Dumková, protože byl odhalen podvod ze strany starosty Hübela.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět