Transparency International se snaží zavést „Černé listiny ve veřejných zakázkách“

Mezinárodní organizace Transparency International bojující proti korupci a mající svou pobočku i v České republice přišla se zajímavou iniciativou.
Transparency International je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, kterou definuje jako zneužití postavení k vlastnímu prospěchu. Podporuje změny k větší integritě v hospodářství a politice..

Společnost vznikla v roce 1993 jako nezisková organizace se sídlem v Německu. Spolu s dalšími ji založil Peter Eigen, bývalý vyšší funkcionář Světové banky, což ji ale v očích některých jejich kritiků dehonestuje s poukazem na poltiku Světové banky , zejména ve třetím světě. Dnes funguje jako sdružení více než 80 národních poboček, řízených mezinárodním sekretariátem v Berlíně.

Z jejího popudu se v České republice začíná připravovat zavedení tak zvaných „černých listin“ pro firmy, které v soutěžích o státní či městské zakázky uplácely. Nově by jim hrozilo, že se už nikdy nebudou moci zúčastnit žádného tendru, v němž jde o veřejné peníze.
Opatření by mělo dopadnout na nečestně soutěžící firmy a potrestat je tím, že by se po určitou dobu nesměly účastnit veřejných soutěží. „Zdravý rozum říká, že tyto firmy by neměly soutěžit o veřejné peníze, ale zatím tady není nástroj, který by je diskvalifikoval. My jej chceme do systému zavést a umožnit vyhození shnilých jablíček z košíku“, říká David Ondráčka z Transparency International Czech Republic.

Nový průzkum mezi zadavateli a podnikateli ukázal, že více než 4/5 z dotázaných souhlasí se zavedením tzv. černých listin, ve kterých by byly uvedeny firmy, které se dopustí korupčního jednání. Naprostá většina firem také souhlasí s tím, aby nad průběhem a průhledností veřejných soutěží dohlížel externí, nezávislý subjekt.

Pro stejné nebo podobné opatření jsou, alespoň podle vyjádření pro média, vrcholoví i komunální politici. „Já osobně jsem pro, aby pro firmu usvědčenou z korupce platil absolutní zákaz veřejných zakázek – navždy,“ říká ministr vnitra Ivan Langer. Seznamy chce vláda spustit do konce volebního období. Podle zmíněného průzkumu by černé listiny uvítala všechna oslovená ministerstva a radnice. I když v tom je trochu paradox. Jsou to totiž právě úředníci a politici, kdo často čelí podezření, že zakázky za provizi „dohazují“ spřáteleným firmám.

Podobné seznamy firem, které se dopustily nezákonného jednání fungují v řadě zemí Evropy. Pro názornost uvádíme tabulku s návrhem Černých listin i s příklady z ostatních evropských zemí.

S využitím médií Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.