O šampionátu, penězích a mlze

Plný osobních výpadů, mlžení, nevěcnosti a trapnosti je současný spor okolo výměny výboru pro organizaci Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, které se má konat v Liberci.
Mimořádné zasedání libereckého zastupitelstva, které proběhlo minulý týden i následná debata mezi ministryní Danou Kuchtovou a odvolaným ředitelem organizačního výboru Romanem Kumpoštem v televizním pořadu Otázky Václava Moravce k tomu jenom přidaly.

Přitom kdo dění kolem příprav na mistrovství sleduje, nemůže se ubránit dojmu, že za těmi nejrůznějšími, byť kolikrát velmi silnými prohlášeními a co nejupřímnějšími vyznáními, že nám jde jen o uskutečnění šampionátu, případně sport nebo město, je jen a jen bezohledný souboj o urvání si co největšího podílu z balíku peněz. Kdyby šlo o spor mezi dvěma soukromými subjekty – budiž a stát ať dohlíží na to, zda nebyl porušen zákon. Jde ale o přerozdělování stovek milionů z daní, které odvádí každý daňový poplatník a to za situace, kdy, díky plánované reformě, se daňová zátěž pro drtivou většinu obyvatel zvýší spousta dosavadních sociálních výsad bude zrušena nebo okleštěna.

Proč nikdo, místo té lásky ke sportu, k Liberci, touze po právu a průhlednosti, ale i lidské , nemluví o tom, kdo a za jakých podmínek skoupil pozemky, na nichž se bude budoucí šampionát pořádat? A kdo k tomu všechno mlčel? Která že to ministryně má náměstka s vlastní mediální agenturou a kolik se dá procentuelně vydělat na reklamě a vysílacích právech při pořádání takovéhoto mistrovství? Proč odvolávají ředitele organizačního výboru a nikdo neukazuje při případných chybách na zodpovědnost investora, tedy města, které nakonec s výměnou ředitele souhlasilo? Místo konkrétních otázek se veřejnosti předkládá jen, někdy možná emočně vypjatá a tedy snad i bulvárně zajímavá, hra se slovy, frázemi a výrazy. To konkrétní a podstatné se pak balí do tohoto mlžného balastu a celková problematika se pak posuzuje nikoliv racionálně, ale podle sympatií a emotivního naladění. Přitom se jedná o nemalou sumou veřejných peněz, které jsou státem nekompromisně od většiny vybírány ve prospěch menšiny, která, často této povinnosti zbavena, si je přerozděluje k vlastnímu, ještě většímu, obohacení se. Jenže kdo už takovéto prostředky a moc má, tak má i účinné nástroje, jak si je hlídat. Ať jsou to nástroje mediální manipulace nebo najatí právníci s paragrafy ostrými jako břitva. Proto je volání do mlhy nejen těžké, ale často i existenčně nebezpečné.

Možná hrubě, ale možná nejlépe výstižně to vyjádřil jeden liberecký žurnalista, když celou situaci vedoucí k výměně managementu organizačního výboru, popsal slovy:„vy jste se nažrali, my o tom víme, tak teď nechte nažrat nás a také mlčte…“ Podle skutků poznáte je…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.