Aréna je poprvé slabě zisková, ač je štědře dotována

Po dvou letech svého provozu vykázalo jedno z největších sportovních zařízení v České republice, liberecká Tipsport aréna, kladný zisk. Zhruba půl milionu korun.
„Provozní náklady za období září 2006 až září 2007 čítají 59 milinů korun. Celkové příjmy za stejné období jsou 59,5 milionu korun. Celkem je tak Tipsport aréna půl milionu v zisku,“ uvedl pro liberecká média jednatel společnosti Stadion s.r.o., která arénu provozuje a zároveň spadá pod firmu Syner, Jaroslav Mejstřík. Právě firma Syner, která arénu postavila, loni zasponzorovala třímilionovou ztrátu společnosti Stadion s.r.o., a tedy Tipsport arény jako takové.

Nicméně Tipsport aréna dostává od města každoroční štědrou dotaci – 10 milionů korun. Tak tomu bude až do roku 2011. Ale ani tohoto data se nemusí správci arény bát. Bude jim i nadále totiž docházet dotace, sice zmenšená, ale i tak celkem vysoká. Ve výši 6 milionů korun českých. Spoustě obyvatel Liberce, včetně některých opozičních zastupitelů, se také nelíbí, že hlavní náplní arény jsou komerční akce, zejména hokejová utkání. Táží se potom, proč by měly takovéto aktivit i nadále dostávat městské dotace, to jest veřejné prostředky. „Hlavním účelem areálu není zisk, ale poskytování zázemí sportovcům,“ řekl liberecký primátor Jiří Kittner. Trochu úsměvně to zní od politika za ODS, která se snaží neviditelnou rukou trhu, jak tomu dokládá i dnešní vládní reforma, uchopit téměř všechny stránky lidského života. Pro přesnost je ale nutno dodat, že pan primátor je bývalým ekonomickým ředitel firmy Syner.

I samotná stavba arény svého času vzbudila, nejen v Liberci, velké pozdvižení. Po různých navýšeních nakonec stála město zhruba necelou miliardu korun a Liberec se kvůli ní zadlužil u firmy Syner na 25 let dopředu.

Podivným se spoustě lidem zdál i způsob, jak o stavbě arény město rozhodlo. 2. září roku 2003 tohoto roku se zastupitelstvo včele s ODS rozhodlo o stavbě arény a hned 5. září se konalo poklepání na základní kámen. Velikou mediální odezvu vyvolal například fakt, že firma Syner platila libereckým zastupitelům cesty do USA, kde měli, údajně, studovat tamní hokejové haly. Je třeba dodat, že majitelé Syneru jsou zároveň majiteli libereckého hokejového klubu HC Bílí tygři Liberec.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.