Světový pohár – křečovitá síla peněz porazila sport i rozum

Závody Světového poháru v běhu na lyžích nakonec proběhly. Už v pátek jsme si mohli, opět, přečíst v Týdnu v Libereckém kraji, že pokud by se tak nestalo, shoří svět, zlomena bude sedmá pečeť a čtyři příšerní jezdci vyjedou z bran za zvuku andělských trub ( rozuměj – ukáže se, že pravdu měli kritici výstavby ).

Demonstrace nakonec bez atentátů a ekoteroristů

Nakonec pomohlo i počasí, které dokonce i ve 400 metrů nad mořem položeném Vesci začalo připomínat zimu. Podle organizátorů poháru navštívilo lyžařské závody, během celého víkendu, zhruba 6 300 diváků. Na závody, respektive na parkoviště před vstupem do areálu, přijela ale v sobotu 16.února ráno i necelá stovka demonstrantů, kteří svým projevem vyjádřili nesouhlas s postupem organizátorů při získávání sněhu pro tratě areálu, ale i s realizací lyžařského sportoviště jako celku.

Demonstraci, která nebyla řádně nahlášená, ale dohlíželo na ní množství policistů a při níž byly viděny i transparenty v angličtině a němčině odsuzující pořádání i způsob realizace Světového poháru, podpořili i ostatní liberečtí opoziční zastupitelé. Demonstrující pak symbolicky pohrozili lyžařskými hůlkami organizátorům i vedení akce a někteří z nich se vydali i s transparenty dovnitř areálu za mohutné asistence ochranky i policie. Tolik obávané hordy zuřivých ekoteroristů, kterými strašili představitelé organizačního výboru nikde. Jen několik desítek milovníků Jizerských hor, běžkařů, kteří mají rádi svou magistrálu a dokonce i několik malých dětí.

Arogance podnítila protest

Asi největším impulsem pro spontánní odsouzení postupu organizátorů i následné sobotní demonstrace bylo dolování sněhu v Jizerských horách. Jelikož až do pátku panovalo v liberecké kotlině vyloženě jarní počasí s teplotami vysoko nad bodem mrazu, rozhodli se organizátoři dovést sníh z Jizerských hor ( informovali jsme Vás zde).

Těžká technika například najela do oblasti Jizerky, která patří do 2. zóny chráněné krajinné oblasti a v evropsky významné lokalitě Natura 2000. Bagry tu také rozryly stovky metrů dlouhé pásy mezi silnicí a lesem. Zákon překročily dopravní firmy i na silnici z Hrabětic směrem na josefodolskou přehradu. Sem měla technika vjet bez povolení. Celý postup přinesl Kateřině Neumannové, jako prezidentce organizačního výboru MS Liberec 2009, několik nominací na antiekologickou cenu Ropák roku. Je možná smutné, jak u spousty lidí dokáže komerce pokřivit tak milou a oblíbenou tvář kdysi sympatické sportovkyně. Možná je to v lecčem nespravedlivé, ale i zde platí „každý svého štěstí strůjcem.“ Je sice pravdou, že mistrovství daleko razantněji prosazovala liberecká ODS včele s primátorem Kittnerem ( zde ), ale Kateřina Neumannová není malé dítě, u kterého zneužili jeho půvabnou tvářičku. Prostě je jen bližší to zlato opravdové než to sportovní.

Rovněž byla vybagrována i část jedné z nejoblíbenějších lyžařských tratí v republice, Jizerské magistrály. Ostatně i proto sobotní demonstrující zvolili lyžařské oblečení včetně hůlek, aby tak demonstrovali přesvědčení, že kvůli pořádání závodů přišla spousta „obyčejných“ běžkařů o možnost lyžovat.

V následnosti na to, již v pondělí začaly mezi lidmi kolovat řetězové maily informující o tomto počínání organizátorů a obsahující výzvy k odporu. Rozhodnutí uspořádat demonstraci pak padlo de facto až den předem, v pátek ráno. Proto nebyla, podle jejích organizátorů, řádně ohlášená. Asi proto se dostalo každému z demonstrujících, kteří, oproti klamavému podání některých médií, řádně zaplatili a šli vyjádřit svůj nesouhlas dovnitř, svého bodyguarda z řad najaté ochranky. A to dokonce i dětem předškolního věku. Rozhodně nikdo „nepřekonával vysoká bezpečností opatření“ ani „nevnikal ( či dokonce neoprávněně ) do areálu“. To, že takovýmto způsobem informovala některá média o postupu demonstrantů informovalo, svědčí buď o jejich neprofesionalitě nebo, hůře, o účelovosti.

Trochu drahá legrace

Celková investice do areálu ve Vesci stála necelých 474 milionů korun, z toho výkup pozemků stál zhruba 46 milionů, s dalšími doplatky ze strany města téměř 70 milionů korun. Přes 400 milionů bylo naúčtováno jako hodnota staveb areálu a souvisejících inženýrských sítí.

Po Liberci – a asi nejen zde – se nemálo hovoří, kteří to páni i které to dámy z jakých že politických stran právě na spekulaci s pozemky zbohatli. O jednom případě, kdy spekulant získal za kousek pruhu u parkoviště ve Vesci městský park jsme Vás informovali zde.

Nic nevadí na tom, že se v sobotu, díky nedostatku sněhu neběželo 15 km volným způsobem, ale jen sotva dvanáct, jelikož protizákonně navozený sníh z Jizerek nestačil ani na 2 kilometry tratí. Na to, že zahraniční noviny ( norský deník Aftenposten ) označily takovéto provedení lyžařských disciplín za parodii, se jistě také zapomene. Možná se i uhradí lyžařské vybavení německým závodníkům, kteří si stěžovali, jak jim nekvalitní sníh plný kamenů poničil lyže. Nicméně určitě i do budoucna uslyšíme, jaký to byl vlastně úspěch a jak se můžeme příští rok těšit na další, tentokrát ještě daleko větší akci – mistrovství světa.

Trapnost, křečovitost, až by se jeden zastyděl a všech těch politických nebo komerčně motivovaných zastánců veseckého lyžování bez sněhu by mu přišlo líto, ti škodolibější by se i zasmáli. Jen kdyby to nestálo skoro půl miliardy z daní nás všech. A zrovna v době, kdy se tolik hovoří o zadlužování státu, nutnosti šetřit a škrtat sociální výdobytky. To pak při sledování tohoto libereckého Kocourkova a nejen v areálu ve Vesci, když náhodou mrzne, trošku tuhne úsměv.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Lesopark v Fibichově ulici v posledních letech prošel nákladnou úpravou, která z neudržovaného místa vytvořila zajímavou přírodní stezku plnou tůní. Naši čtenáři ale upozorňují
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s