Majitelé Syneru opět před soudem aneb jak se staví betonový kapitalismus

Minulý týden začal soud s obviněnými v kauze Tender Group Plus. Tato kauza ukazuje, jak se budoval (a buduje) kapitalismus v Čechách. Mezi 18-ti obžalovanými jsou i majitelé firmy Syner Petr Syrovátko a Jiří Urban. Těm hrozí až několik let za poskytnutí úplatku ve výši 315 tisíc korun při získávání zakázky na přestavbu liberecké nemocnice za zhruba 200 milionů. Zakázku skutečně v roce 1999 získali. Oba podnikatelé byli již loni soudcem odsouzeni za poskytování úplatků, proti rozhodnutí ale podali odpor a nyní tedy začíná další soudní líčení.

Firma Tender Group Plus je modelovým příkladem, jak dopadá pronikání komerční sféry do veřejného prostoru a jak neviditelná ruka Trhu umí poschovávat veřejné peníze.
Firma vznikla právě jako specialista na pořádání obchodních veřejných soutěží, odborných kurzů, školení, vzdělávacích akcí a lektorské činnosti. Hlavní obviněný v celé kauze je Radovan Sitař, který se jako podnikatel živil zrealizováním výběrových řízení na klíč a nabízel jej zejména městům, která hodlala investovat veřejné peníze. A právě jemu měli, dle žalobce, majitelé Syneru poskytnout statisícový úplatek, aby získali stamilionovou zakázku při přestavbě porodnice v Liberci.

Zrod a zmar české buržoazie

Podle obžaloby se Sitař dohodl i s jinými stavebními firmami na výhodném obchodu: za statisícové úplatky jejich nabídky doporučí jako nejlepší. Žalobce to označil za trestnou činnost s vysokou společenskou nebezpečností.
Čtyřiatřicetiletý Sitař přitom dovedl celý systém téměř k dokonalosti: úplatky putovaly jako faktury za fiktivní práce přes spřízněnou firmu a pak bankovním převodem do Rakouska. Tady pak Sitařovi lidé vybírali peníze v hotovosti. Sitař si měl takto přijít na 14,5 milionu, policistům se podařilo zdokumentovat celkem šestnáct zmanipulovaných tendrů.

U soudu se tak sešlo 17 českých podnikatelů, většinou výkvětu polistopadového stavebnictví.

Jedním z původně obviněných podnikatelů byl i švagr dnešního ministra financí Miroslava Kalouska, Lubomír Kašák. Ten stál za koupí Kalouskova luxusního bytu v Praze-Petřinách. Přepychové apartmá nejdříve koupil bývalý šéf privatizovaného Omnipolu a jeden z největších zbrojařů v republice Richard Háva, přítel Miroslava Kalouska, který v té době působil jako náměstek na ministerstvu obrany. Háva následně více jak dvousetmetrový byt převedl na Lubomíra Kašáka a ten jej daroval své sestře – manželce dnešního ministra Kalouska. Kašák byl v roce 2002 zavražděn svým obchodním společníkem.

Pro Liberec a jeho obyvatele má případ zvláštní důležitost tím, že žalovaní Petr Syrovátko a Jiří Urban, jsou štědří sponzoři místní ODS, která je ve vedení radnice. Petr Syrovátko je dokonce členem místní ODS.
Současný primátor Jiří Kittner pracoval před svou politickou kariérou jako ekonomický ředitel ve firmě Syner a právě tato společnost dostává (dnes již nejen) v Liberci velké množství stavebních zakázek jako byla například diskutovaná stavba Tipsport arény, kvůli které se město zadlužilo na desetiletí dopředu a ročně ji z veřejných peněz dotuje částkami v řádech desítek milionů. Firma, která arénu spravuje přitom náleží právě Syneru.

Stará láska nerezaví

Betonová chobotnice českého kapitalismu má ale možná delší chapadla než se zdá. Lidé z firmy Tender Group Plus také například figurovali v dnes už legendárním karlovarském losování, při níž Syner získal zakázku na stavbu tamější haly.
Jiří Pilský, jednatel firmy Stormen, kterou si město Karlovy Vary na organizaci soutěže najalo, působil dříve ve společnosti Tender Group Plus. Ta je podezřelá z toho, že v minulosti za úplatky manipulovala výběrová řízení. Případem se v těchto dnech zabývá soud. Ačkoliv Úřad na ochranu hospodářské soutěže označil karlovarské výběrové řízení za zmanipulované a udělil městu půlmilionovou pokutu, firma Syner staví dál.

Pan Pilský, bývalý zaměstnanec Tender Group Plus se ale se Synerem nepotkal jen v Karlových Varech. Pilský půl roku před zorganizováním „české losovačky“ v Karlových Varech uchystal výběrové řízení pro město Mimoň na rekonstrukci hřišť a tělocvičen tamní školy a školky. Zakázku za 54 milionů získal Syner.

Celý případ ohledně Tender Group Plus ukazuje na jedno. Že způsob, jakým se u nás restauroval kapitalismus, má daleko do idealistické rétoriky devadesátých let o národu podnikavých poctivých živnostníků, kteří budou spokojeně bohatnout na volnotržním dvorečku. V dějinách pak tváří naší doby nebude poctivý, český, zlatoruký Honza, ale právě Radovan Sitař, Petr Syrovátko a Lubomír Kašák.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Lesopark v Fibichově ulici v posledních letech prošel nákladnou úpravou, která z neudržovaného místa vytvořila zajímavou přírodní stezku plnou tůní. Naši čtenáři ale upozorňují
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s