Další megalomanský projekt v Liberci – škola za téměř miliardu a půl.

Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, tak honosný název má zamýšlený plán na výstavbu megakomplexu budov, které mají sloučit několik libereckých středních škol. Celá výstavba má, zatím, stát 1 miliardu a 300 milionů korun. Krajské zastupitelstvo o tom rozhodlo navzdory hlasům z ostatních měst.

Hned několik významných středních škol by se mělo spojit v budovách plánované megaškoly, konkrétně to jsou – SPŠ stavební + SPŠ strojní a elektrotechnická + Vyšší odborná škola, Obchodní akademie + Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Střední zdravotnická škola + Vyšší odborná škola zdravotnická SPŠ textilní.

Projekt byl prosazován na zastupitelstvu Libereckého kraje, kde má většinu koalice ODS a ČSSD. Kraj již pro plánovanou výstavbu zakoupil za 60 milionů prostory výstaviště u liberecké Masarykovy ulice, kde má nová megaškola, která má pojmout asi 2000 studentů, vyrůst.

Liberecký kraj argumentuje snižujícím se počtem studentů, proto je stěží pochopitelná snaha postavit novou, tolik drahou budovu. Přes všechny proklamované fráze, které je slyšet od představitelů Libereckého kraje, jak projekt zlepší úroveň vzdělanosti, která umožní krajský rozvoj, podívejme se na tuto miliardovou investici z několika různých úhlů, které nám možná rozhodnutí pánů radních osvětlí trošku jinak.

– Peníze na realizaci Centra vzdělanosti Libereckého kraje chtějí krajští zastupitelé z převážné většiny čerpat z fondů Evropské unie. To ale ohrozí dotace pro jiné projekty a zejména pro města pod 50 tisíc obyvatel a těch je v Libereckém kraji většina. Svoje znepokojení dali najevo již představitelé měst jako je Jablonec n. Nisou, Hrádek n. Nisou nebo Desná v Jizerských horách.

– Nikdo veřejnosti nepředložil alternativu, kde by se počítalo například s modernizací současných středních škol, včetně toho, jak je která varianta nákladná.

– Je na místě ptát se, co bude se starými, tradičními budovami libereckých středních škol, které se mohou stát lukrativním zbožím. Některé z nich, ty sousedící, mají být do projektu zakomponovány, ale u ostatních je možné, že se stanou předmětem výhodných spekulací a obchodů. Situace nápadně připomíná počínání města Liberce vůči budovám školek a jeslí v historické, atraktivní části města.

– Nikdo se, jak je v Liberci zvykem, neptal na názor samotných občanů, potažmo učitelů a studentů. V médiích se objevily názory, že podobné obří zařízení povede jen k odcizení vztahu mezi školou a studenty.

– Vzhledem k tomu, že celý areál se má nacházet v památkové zóně města Liberce, je na místě obava, zda nedojde k jejímu, bohužel dalšímu, znehodnocení. O názor občanů popřípadě o veřejnou debatu, kde by se například zapojili památkáři, se opět nikdo nezajímal.

– Konečná částka nemusí být avizovaných 1,3 miliardy, ale může se, jak to bývá zvykem, ještě řádově prodražit.

– Majitelé firmy Syner, u níž je pravděpodobné, že se o zakázku bude ucházet,stojí v současné době před soudem kvůli obvinění z poskytování úplatků. Jistě není možné předjímat rozhodnutí soudu, nicméně pokud by se provinění ukázala jako průkazná, bylo by zadání, jakékoliv, zakázky této firmě, minimálně morálně nežádoucí. V zahraničí na západ od nás například existují tzv. „Černé listiny“, které provinivší se firmy vylučují do budoucna z jakýchkoliv veřejných zakázek nebo toto přímo stanoví zákon.

Jelikož krajští zastupitelé nevzali výše zmíněné ani další výhrady v potaz a stavbu Centra vzdělanosti Libereckého kraje na vědomí, vyvstává odůvodněná obava, že celý projekt, tak jako řada dalších vznikl v kancelářích velkých stavebních firem a političtí zastupitelé jen plní funkci prodloužené ruky těchto komerčních subjektů. Někomu by možná situace mohla připomínat okolnosti kolem výstavby liberecké Tipsport arény, kdy se vyskytly názory, že město Liberec, zejména jeho politická reprezentace z řad ODS, plní zakázku firmy Syner a ne naopak. Bude tedy Centrum vzdělanosti Libereckého kraje retrospektivou pro roky budoucí?

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj