Soud s novoborským a krajským zastupitelem obviněným z korupce pokračuje

Bývalý starosta Nového Boru za ODS Radek Nastič opět čelí obvinění z přijímání úplatku, za které byl odsouzen v minulém roce. Tehdy si od soudu odnesl podmíněný trest rok vězení s odkladem na dobu dvou let a peněžitý trest 100 000 korun. To se ale nelíbilo státnímu zastupitelství a tak soud tento měsíc pokračoval řádným líčením. Nastič je stále členem zastupitelstva Libereckého kraje a města Nový Bor za ODS.

Nastičův případ je spojený s privatizací městského domu, který městské zastupitelstvo jednomyslně prodalo za téměř milion korun firmě místního podnikatele Bárty, Nastičova přítele..V této souvislosti měl podle Bárty Nastič úplatek žádat. Ten to ale důrazně popírá a tvrdí, že peníze od Bárty byly určeny místním fotbalistům jako sponzorský dar na nákup nových dresů a dalšího vybavení. Toto tvrzení však zatím žádný ze svědků jednoznačně nepotvrdil a ani v záznamech telefonátů nic podobného nezaznělo. Sám Bárta tvrzení o svém sponzorství popřel.

V současné době krajskému politikovi hrozí až pětileté vězení a pokuta ve výši až pět milionů korun. Kriminalisté zatkli Nastiče 1. března 2007 krátce po tom, co od Bárty převzal 150 tisíc korun. Jak ukázaly odposlechy, které nyní vyslechl soud, těsně před zatčením se dotazoval úředníků, jak dlouho bude trvat, než Bártovi město dům definitivně předá. Přesto Nastič trvá na to, že o úplatek nešlo.

Milion měl být, podle vyjádření Bárty přímo za dům, 150 tisíc korun Nastičovi a jeho dalším spojencům.
Loňský mírný, dnes již neplatný trest kritizovali, kromě státního zastupitelství, například i pracovníci Transparency International. „Za tak zdokumentovanou a prokázanou korupci by měl padnout nepodmíněný trest. Politik by měl být navíc potrestán zákazem výkonu veřejných funkcí na několik let,“ míní David Ondračka z Transparency International Czech Republic.

Obvinění, žaloba ani rozsudek soudu ale neměl žádný vliv na to, že Radek Nastič,ač ho v době, kdy byl ve vazbě v Novém Boru odvolali z funkce starosty, zůstal, jak dokazují stránky Libereckého kraje i Nového Boru, krajským i novoborským zastupitelem za ODS.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V