Vedení města se zřeklo podmínky při prodeji lázní – děti tam chodit plavat nebudou

Významný ústupek bohatému zahraničnímu investorovi udělalo město Liberec. Upustilo totiž od podmínky, že by měl každý majitel historických lázní zajistit výuku plavání pro děti z libereckých škol. Za větší peníz z prodeje tedy v chystaném luxusním rehabilitačním středisku, žádné děti „otravovat“ nebudou.

Jednu z nejvýznamnějších libereckých památek, novorenesanční lázně Františka Josefa I s výraznými secesními prvky., má izraelská firma Beit Amzaleg již v pronájmu. V současnosti je však již připraven návrh smlouvy o koupi najaté věci. Do té doby ji za peníze města restauruje firma Tutix. Památkáři jsou s pracemi na lázních zatím spokojeni. Otázkou je ale, jaké úpravy chystá nabyvší izraelský investor.

Bývalé lázně totiž mají být, oproti původnímu plánu, se kterým město lázně vykupovalo luxusním zařízením, kde nemá chybět klinika plastické chirurgie nebo hotel. Původně zde měl stát veřejný Dům zdraví, ale město se rozhodlo objekt prodat a tím se i pravděpodobně zúží sociální profil jeho budoucích návštěvníků.

A dozajista z tohoto důvodu se investičnímu záměru příčila podmínka, kdy by se v lázních měly zavést, zde již tradiční a ze zákona povinné kurzy plavání pro děti školního věku. Patrně by třídy povykujících dětí křížily cestičky k maximálnímu zisku luxusního sanatoria.

Radnice, včele s primátorem Jiřím Kittnerem se brání, že z navýšených peněz, které město získá, chce postavit nový bazén pro děti, protože takové prostory v Liberci chybí. Starý bazén na Františkově je zavřený z hygienických důvodů, rekonstrukce se prý nevyplatí. Uvažuje o stavbě nového bazénu pro děti, v prostorách libereckého stadionu nebo jako součást městského bazénu. Objevují se obavy, aby nový bazén nestál příliš mnoho peněz a kdo ho bude stavět, všechny tyto otázky ale zodpoví čas.

O historii městských lázní, převážně té smutné – novodobé, jsme Vás informovali zde

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.