nášLiberec

Search

Ombudsman opět kritizoval liberecké úřady za jejich benevolenci k investorům

Že zákony pod Ještědem platí jen pro někoho a že daleko důležitější než dodržování platných norem je velikost bankovního konta, ví už i veřejný ochránce lidských práv, ombudsman Otakar Motejl. Jeho nejnovější zpráva velmi ostře zkritizovala postup libereckých úřadů při rozšiřování a modernizaci ještědského areálu. Český právní řád opět musel ustoupit investičním záměrům skupiny vlivných podnikatelů.

Podle ombudsmana nelze akceptovat omluvu úředníků, že rozhodovali v časové tísni a snažili se umožnit investorovi realizaci mistrovství světa v lyžování v roce 2009. Jednoznačně tak byl porušen český právní řád.

Na kancelář ombudsmana se podle Ivy Hrazdílkové z kanceláře Otakara Motejla obrátil jeden z občanů Liberce, kterému se postup úřadů při schvalování rozsáhlé výstavby nelíbil. Také Česká inspekce životního prostředí kritizovala, že výstavba na Ještědu nebyla posuzována z hlediska vlivu na životní prostředí (EIA).

Rozsah projektu to přitom vyžadoval a k tomuto závěru původně dospěl i krajský úřad. Investor ale projekt stáhl a rozdělil na samostatné části. „Přestože nebylo pochyb o tom, že se jedná stále o ten samý projekt, krajský úřad každý návrh posoudil samostatně a u každého konstatoval, že nebude posuzován podle vlivů na životní prostředí,“ řekla Hrazdílková.

Kancelář ochránce práv zjistila pochybení také při vydání stavebního povolení pro lyžařský vlek Pláně-Skalka a lanovou dráhu Skalka. Povolení bylo vydáno bez předchozího souhlasu státní správy lesů, což je v rozporu se zákonem. To investor získal až dodatečně ve chvíli, kdy už byly pozemky odlesněny a zbaveny půdy. „V přezkumném řízení sice krajský úřad konstatoval, že stavební rozhodnutí bylo vydáno v rozporu se zákonem, vyslovil však domněnku, že správa lesů by stavbu neblokovala a že investor jednal v dobré víře,“ dodala Hrazdílková.

Stavby na Ještědu ale názory veřejného ochránce nezastaví. Vydaná stavební povolení, která byla předmětem šetření, jsou právoplatná a nelze je přezkoumat, proto ombudsman své šetření skončil. „Vzhledem k závažnosti případu však chce o svých zjištěních informovat Poslaneckou sněmovnu v rámci souhrnné zprávy o své činnosti,“ poznamenala Hrazdílková. Odpovědné úřady by se podle ochránce měly konečně poučit, že nestačí jen nápad a dostatek finančních prostředků. Existují předpisy, jejichž cílem je chránit společnost a přírodní bohatství, předpisy, které musí i sebeušlechtilejší záměr respektovat.

V souvislosti s přípravou mistrovství světa v lyžování, které se v Liberci uskuteční v únoru a březnu příštího roku, se na Ještědu od roku 2005 realizovalo nebo ještě dokončuje 21 projektů za více než 660 milionů korun. Investorem bylo město Liberec a k největším stavbám v areálu patří budova se zázemím za 134 milionů korun, úprava skokanských můstků za 94 milionů nebo parkovací dům za více než 75 milionů korun. Lanovka a vlek na Skalku ale součástí tohoto projektu nebyly, to byla investice společnosti Snowhill, která ještědský areál provozuje. Za nelegální vykácení části lesa dostala loni firma od inspekce životního prostředí pokutu 800.000 korun.

Opět se zdá, že byla uplatněna metoda, kdy se investor raději dobrovolně podrobí pro něj směšné pokutě, protože ta mu, v porovnání se ziskem, příliš neuškodí. Jediný, kdo byl tak opravdu pokutován, je tedy český právní řád. O tom, jak se úřad ombudsmana vyjádřil k jiné liberecké kauze – k demolici OD Ještěd-Tesco a k podivnému přístupu úředníků k zákonům , jsme Vás informovali zde.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj