Občané jsou proti obřím parkovacím domům a dalším megalomanským záměrům v Lidových sadech

V rámci IPRM (integrovaného plánu rozvoje města) a koncese na parkování v Liberci chtělo vedení města (ODS a ČSSD) v zóně Lidové sady postavit hned tři velké parkovací domy. Místní občané se proti plánům radnice začali bránit, založili Občanské sdružení Staré Město Liberec a požadují v rámci rozvoje této lokality úplně jiné projekty. Radní jsou zřejmě připraveni svoje záměry proti vůli občanské veřejnosti prosadit a proto jsou místní obyvatelé rozhodnuti přejít k razantnějším krokům.

,,Je to úplný nesmysl. Opravdu nechápeme, co městské radní k tomuto záměru vede, protože všichni víme, že stávající parkovací místa jsou plně obsazena pouze občas v době letních prázdnin a navíc v centru města přibude 1300 parkovacích míst v obchodních centrech Plaza a Forum,“ dodala Zuzana Tachovská z Občanského sdružení Staré Město Liberec.

Veřejné projednávání IPRM- zóna Lidové sady proběhlo 25.srpna 2008 a občané vznesli věcné připomínky proti konkrétním projektovým námětům. ,,Zcela jasně jsme projevili nesouhlas s výstavbou objektů tzv. Purkyňova arboreta, s uzavřením Purkyňovy ulice i s plánovanou výstavbou parkovacích domů v Lidových sadech. Potom jsme ale zjistili, že v důvodové zprávě předložené zastupitelstvu města k IPRM bylo nepravdivě uvedeno, že ke konceptu IPRM občané nevznesli žádné věcné připomínky. Vzhledem k tomu, že občané diskutovali téměř hodinu, tak to vypadá, že se s námi nejedná poctivě“ řekla Alena Dvořáčková, předsedkyně sdružení.

Vedení města Liberec spolu s Technickou univerzitou plánuje postavit velký parkovací dům na místě současného lesíku mezi ulicemi Fibichova-Bendlova pro potřeby studentů. Další místo budoucího parkovacího domu bylo naplánováno také v lese – nejbližší komunikace je Sovova ulice a pak cesta k letnímu amfiteátru. ,,Protože parkovací dům asi nemůže stát v lese bez příjezdových komunikací plánovali radní zřejmě výstavbu betonového mostu, který by ústil z rohu ulic Javorové a Stroupežnického přes sportoviště lukostřelců,“ vysvětlila Alena Dvořáčková. Třetí parkovací dům navrhuje Dopravní podnik na místě současné točky tramvaje v blízkosti Dětského koutku.

Protože na zastupitelstvu města začátkem září opozice rozproudila debatu nad nesmyslností výstavby tří parkovacích domů v jedné lokalitě, byl materiál předkladatelem stažen a nyní je s kosmetickými úpravami opět předkládán na jednání zastupitelstva tento čtvrtek. Úprava spočívá v tom, že už není ve hře parkovací dům v lese v Sovově ulici pro 400 aut, ale menší dům na točce tramvaje pro 150 aut. Přes připomínky opozice i občanů však není ani v přepracované zprávě potřeba výstavby parkovacích domů v Lidových sadech nijak odůvodněna.

Lidé žijící v Lidových sadech trápí podle Občanského sdružení Staré Město Liberec úplně jiné problémy. Požadují opravu stávajících veřejných komunikací, které jsou místy v havarijním stavu, obnovu Lesního koupaliště, úpravu lesíku kolem ZOO, revitalizaci současných a výstavbu nových dětských hřišť, které v Liberci chybí, jak vyplynulo i z dotazníkové akce občanského sdružení. „V případě, že vedení města od svých záměrů neupustí, budeme zvažovat další formy protestu“, uvedla Alena Dvořáčková.

Občanské sdružení Staré Město Liberec, Alena Dvořáčková,737-762655

Občanské sdružení Lidi pro Liberec ,Zuzana Tachovská,777-764225

Společná tisková zpráva sdružení Lidi pro Liberec a Staré Město Liberec

Ze dne 23.9.2008

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět