nášLiberec

Search

Občané jsou proti obřím parkovacím domům a dalším megalomanským záměrům v Lidových sadech

V rámci IPRM (integrovaného plánu rozvoje města) a koncese na parkování v Liberci chtělo vedení města (ODS a ČSSD) v zóně Lidové sady postavit hned tři velké parkovací domy. Místní občané se proti plánům radnice začali bránit, založili Občanské sdružení Staré Město Liberec a požadují v rámci rozvoje této lokality úplně jiné projekty. Radní jsou zřejmě připraveni svoje záměry proti vůli občanské veřejnosti prosadit a proto jsou místní obyvatelé rozhodnuti přejít k razantnějším krokům.

,,Je to úplný nesmysl. Opravdu nechápeme, co městské radní k tomuto záměru vede, protože všichni víme, že stávající parkovací místa jsou plně obsazena pouze občas v době letních prázdnin a navíc v centru města přibude 1300 parkovacích míst v obchodních centrech Plaza a Forum,“ dodala Zuzana Tachovská z Občanského sdružení Staré Město Liberec.

Veřejné projednávání IPRM- zóna Lidové sady proběhlo 25.srpna 2008 a občané vznesli věcné připomínky proti konkrétním projektovým námětům. ,,Zcela jasně jsme projevili nesouhlas s výstavbou objektů tzv. Purkyňova arboreta, s uzavřením Purkyňovy ulice i s plánovanou výstavbou parkovacích domů v Lidových sadech. Potom jsme ale zjistili, že v důvodové zprávě předložené zastupitelstvu města k IPRM bylo nepravdivě uvedeno, že ke konceptu IPRM občané nevznesli žádné věcné připomínky. Vzhledem k tomu, že občané diskutovali téměř hodinu, tak to vypadá, že se s námi nejedná poctivě“ řekla Alena Dvořáčková, předsedkyně sdružení.

Vedení města Liberec spolu s Technickou univerzitou plánuje postavit velký parkovací dům na místě současného lesíku mezi ulicemi Fibichova-Bendlova pro potřeby studentů. Další místo budoucího parkovacího domu bylo naplánováno také v lese – nejbližší komunikace je Sovova ulice a pak cesta k letnímu amfiteátru. ,,Protože parkovací dům asi nemůže stát v lese bez příjezdových komunikací plánovali radní zřejmě výstavbu betonového mostu, který by ústil z rohu ulic Javorové a Stroupežnického přes sportoviště lukostřelců,“ vysvětlila Alena Dvořáčková. Třetí parkovací dům navrhuje Dopravní podnik na místě současné točky tramvaje v blízkosti Dětského koutku.

Protože na zastupitelstvu města začátkem září opozice rozproudila debatu nad nesmyslností výstavby tří parkovacích domů v jedné lokalitě, byl materiál předkladatelem stažen a nyní je s kosmetickými úpravami opět předkládán na jednání zastupitelstva tento čtvrtek. Úprava spočívá v tom, že už není ve hře parkovací dům v lese v Sovově ulici pro 400 aut, ale menší dům na točce tramvaje pro 150 aut. Přes připomínky opozice i občanů však není ani v přepracované zprávě potřeba výstavby parkovacích domů v Lidových sadech nijak odůvodněna.

Lidé žijící v Lidových sadech trápí podle Občanského sdružení Staré Město Liberec úplně jiné problémy. Požadují opravu stávajících veřejných komunikací, které jsou místy v havarijním stavu, obnovu Lesního koupaliště, úpravu lesíku kolem ZOO, revitalizaci současných a výstavbu nových dětských hřišť, které v Liberci chybí, jak vyplynulo i z dotazníkové akce občanského sdružení. „V případě, že vedení města od svých záměrů neupustí, budeme zvažovat další formy protestu“, uvedla Alena Dvořáčková.

Občanské sdružení Staré Město Liberec, Alena Dvořáčková,737-762655

Občanské sdružení Lidi pro Liberec ,Zuzana Tachovská,777-764225

Společná tisková zpráva sdružení Lidi pro Liberec a Staré Město Liberec

Ze dne 23.9.2008

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj