Škola za všechny prachy aneb jak se v Liberci vyhazují desítky milionů

Dnes je už téměř jisté, že megalomanský projekt – Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, nedojde svého naplnění. Mnohým občanům, včetně pedagogů, studentů, památkářů, ale i obyvatel historické čtvrti podél Masarykovy třídy, se zjevně ulevilo. Jinak tomu bylo asi i u do podzimu v kraji vládnoucí ODS a majitelů firmy Investorsko –Inženýrská, a.s., která měla megastavbu realizovat. Ačkoliv ani zmíněná firma si nepřišla zkrátka. Jen za projekt na realizaci Centra vzdělanosti, o které od začátku nikdo moc nestál a které nakonec ani stát nebude, dostala od Libereckého kraje, tedy z veřejných peněz, neuvěřitelných 125 milionů korun.

Jelikož ODS zřejmě nepočítala s tím, že by na podzim prohrála krajské volby, jak se tomu nakonec stalo, zaplatila firmě Investorsko – Inženýrská zmíněnou sumu za dokumentaci a realizaci projektu na výstavbu Centra vzdělanosti Libereckého kraje. Přitom firma Investorsko – Inženýrská až donedávna patřila pod křídla stavební společnosti Syner, jejíž někteří majitelé jsou přímo členy ODS a jeden z nich, podnikatel Petr Syrovátko, je dokonce blízkým přítelem libereckého primátora Jiřího Kittnera (rovněž ODS). Přitom právě firma Syner nebo další společnosti na ni více či méně napojené získali a získávají velikou část veřejných zakázek. Na svých stránkách některé z nich dokonce označují za klíčové a pro růst firmy průlomové.

Od věci není ani fakt, že právě společnost Syner, respektive její zástupci nebo politici, kteří zakázky této firmě „přiklepli“ čelili v minulosti nejrůznějším obviněním, které poukazovali na nečisté praktiky v získávání veřejných zakázek. Od proslulé nedokončené stavby u libereckých Kunratic, stavbu liberecké porodnice, přes karlovarskou losovačku a po rozhodnutí ÚOHS v Krupce konče.

Jak uvedl zpravodajský server Aktuálně.cz, vlastní liberecká radnice dokument, kde projekt na stavbu Centra vzdělanosti Libereckého kraje dostal záporný posudek od nezávislého experta, který musí každou takovou investici doporučit.

Projekt Centra vzdělanosti libereckého kraje měl od počátku mnoho kritiků, ale bývalé vedení kraje pod taktovkou ODS o protiargumentech nechtělo ani slyšet. A nebyly to zrovna argumenty slabé. Několik jich uveďme:

– Peníze na realizaci Centra vzdělanosti Libereckého kraje chtěli krajští zastupitelé z převážné většiny čerpat z fondů Evropské unie. To by ale ohrozilo dotace pro jiné projekty a zejména pro města pod 50 tisíc obyvatel a těch je v Libereckém kraji většina. Svoje znepokojení dali najevo již představitelé měst jako je Jablonec n. Nisou, Hrádek n. Nisou nebo Desná v Jizerských horách.

– Nikdo veřejnosti nepředložil alternativu, kde by se počítalo například s modernizací současných středních škol, včetně toho, jak je která varianta nákladná.

– Je na místě ptát se, co by bylo se starými, tradičními budovami libereckých středních škol, které se mohou stát lukrativním zbožím. Některé z nich, ty sousedící, mají být do projektu zakomponovány, ale u ostatních je možné, že se stanou předmětem výhodných spekulací a obchodů. Situace nápadně připomíná počínání města Liberce vůči budovám školek a jeslí v historické, atraktivní části města.

– Nikdo se, jak je v Liberci zvykem, neptal na názor samotných občanů, potažmo učitelů a studentů. V médiích se objevily názory, že podobné obří zařízení povede jen k odcizení vztahu mezi školou a studenty.

– Vzhledem k tomu, že celý areál se měl nacházet v památkové zóně města Liberce, byla na místě obava, zda nedojde k jejímu, bohužel dalšímu, znehodnocení. O názor občanů popřípadě o veřejnou debatu, kde by se například zapojili památkáři, se opět nikdo nezajímal.

– Konečná částka nemusela být avizovaných 1,3 miliardy, ale mohla se, jak to bývá zvykem a v Liberci zvlášť , ještě řádově prodražit.

Vynaložených desítek milionů, které minulé krajské zastupitelstvo vytáhlo z peněz daňových poplatníků na mrtvý projekt pro Investorsko – Inženýrskou se nejvíce v médiích zastával neúspěšný lídr ODS na hejtmana Radim Zika. Podle serveru Aktuálně.cz, mělo jít o dobře vynaložené peníze , kdy „firma odvedla dobrou práci a je škoda, že projekt byl zaražen dřív, než se kolem něj mohla vést veřejná diskuze.“

Možná je zajímavé uvést, že to byl právě Radim Zika, který po prohraných volbách nejvíce tepal nové krajské vedení za rozhodnutí platit za občany poplatky v krajské nemocnici. Prý bude zvědav, kde se na to vezme scházejících cca 200 milionů korun ročně. Škoda, že pan kandidát nebyl tak zvídavý, když se rozhodovalo o těchto 125 milionech korun pro firmu, která vzešla z prostředí tak blízkého právě jeho straně. A to je jen jeden příklad z mnoha…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Lesopark v Fibichově ulici v posledních letech prošel nákladnou úpravou, která z neudržovaného místa vytvořila zajímavou přírodní stezku plnou tůní. Naši čtenáři ale upozorňují
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s