Trafika pro pana Ziku?

Neúspěšný lídr Občanské demokratické strany v posledních krajských volbách, Radim Zika, se stal hlavou Pozemkového fondu České republiky. Ač se množí hlasy, že na tuto významnou státní funkci nemá žádné odborné předpoklady, jeho stranický kolega a ministr zemědělství Petr Gandalovič jej jmenoval začátkem tohoto měsíce předsedou výkonného výboru Pozemkového fondu. Ihned poté se v médiích a na veřejnosti i u opozice objevily názory, že jde o trafiku pro neúspěšného politika, že si pánové z nejsilnější vládní strany pomáhají navzájem, že já na bráchu, brácha na mě…Je to ale skutečně jádro pudla?

Radim Zika nastoupil do funkce poté, co bývalý předseda výkonného výboru, Pavel Brandl, složil svou funkci z osobních důvodů. Bývalého libereckého radního pro zemědělství zvolilo prezídium fondu včele s Petrem Gandalovičem z ODS, který mu z titulu ministra zemědělství předsedá. Radim Zika, byl do čela jednoho z nejdůležitějších úřadů v zemi zvolen jednohlasně den poté, co odstoupil bývalý předseda.

Radim Zika se vryl do podvědomí liberecké veřejnosti možná jako organizátor dožínek nebo jiných zemědělských slavností, u kterých často jejich rádoby pohanská symbolika a její význam a smysl zůstaly leckomu skryty. Liberečané si jej určitě pamatují z billboardů rozsetých po celém městě, kde spolu s primátorem Kittnerem zval občany na hokejový Primátorský den solidarity (sponzorovaný firmou Syner) a v reakci, zda to není součást jeho předvolební kampaně, oba shodně odpovídali, že nikoliv, že on je (rozuměj Radim Zika) přeci také hokejista..

Těm, které zajímá prostředí liberecké politiky více, jistě neuniklo, že se nový šéf Pozemkového fondu České republiky přátelí s libereckým podnikatelem Hynkem Tampeirem, který figuruje v obchodní společnosti města Liberce a který mu ochotně půjčuje nemalé částky a se kterým dokonce nakoupili pozemky, které následně chtěla liberecká vládnoucí koalice s ODS včele změnit v územním plánu tak, aby na ní oba dva přátelé velmi vydělali. Dokonce to bylo tak důležité, že se o tomto kroku hlasovalo, jako kdyby to byl významný strategický záměr města Liberce. O urputné snaze zastupitelů prosadit tuto změnu územního plánu jsme Vás informovali zde. Ačkoliv to možná bude právě ta vhodná kvalifikace na šéfa pozemkového fondu..

Ale vraťme se k současnému, tolik rozšířenému tvrzení o trafice a trafikantech. Trafiku původně dostávali ti váleční vysloužilci, kteří přežili svou roli „kanonenfutteru“ a obětovali své zdraví na oltář vlasti, k větší slávě císařepána a jeho rodiny a hlavně kvůli větším ziskům kapitánů průmyslu a imperiálním dobrodružstvím státu. Jednalo se o zajištěné, leč nuzné živobytí. To jistě post šéfa Pozemkového fondu ČR není ani náhodou.

Ale ani tento fakt se nezdá být nejdůležitější. Radim Zika přichází do této funkce z Liberce, z města, které je označováno jako „mekka korupce“, z města, které má pověst obce, kde je veškerá politika podřizována zájmům firem, jejichž majitelé se přátelí s politiky a které bohatnou z veřejných zakázek a oni politici jsou jen prodlouženou rukou oněch majitelů těchto splolečností. Z města, kde je s městským, tedy veřejným majetkem, nakládáno tak, jako kdyby patřil jen pár vyvoleným, často ani nezvoleným.

Pokud uvážíme, že Pozemkový fond České republiky je instituce, která spravuje stovky tisíc hektarů půdy a majetek v řádech miliard korun, potom výroky o trafikách blednou a zvolení nového šéfa pozemkového fondu možná dostává jiný, daleko účelnější, promyšlenější a zlověstnější nádech…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.