Město převedlo základní školu na soukromou společnost, v níž figurují lidé z ODS

Novým zřizovatelem liberecké základní školy Na Perštýně bude společnost Doctrina-základní škola, která patří pod firmu Iberus Euro SE, kde je jednatelem bývalý zastupitel, současný člen komise pro privatizaci majetku města Liberec a člen ODS Jiří Zeronik. Zastupitelé převod školy do soukromých rukou schválili, ačkoliv jim nebyl ani předložen žádný ucelený projekt o tom, jak bude škola do budoucna fungovat.

Celý areál školy Na Perštýně byl po dlouhou dobu v majetku římskokatolické církve. S ní město delší dobu vyjednávalo o prodeji. Nicméně nakonec se biskupství litoměřické, které nemovitý majetek školy patřil, rozhodlo školu prodat právě společnosti Iberu Euro SE. Ta de facto obešla radnici, informovala ji, už jako nový vlastník, o svém záměru provozovat v místě soukromou základní školu s rozšířenou výukou a placením školného. A ta jí vyšla vstříc.

Vedení radnice, předložilo zastupitelům smlouvu o převedení činnosti základní školy Na Perštýně, kterou navštěvuje 200 žáků, ale bez jakéhokoliv požadavku na nového majitele, aby svůj projekt představil. Stačilo jen velmi vágní ujištění o tom, že společnost Doctrina – základní škola chce nadále provozovat toto pedagogické zařízení a že chce výuku zkvalitnit. Žádné konkrétní kroky, jak tomu chce dostát, ale nikdo slyšet nepotřeboval. Na výzvu opozice (J.K. – SZ), aby byl bod stažen a projednán až například za měsíc, kdy bude moci investor představit své záměry detailněji, nebylo reagováno a evidetně zvítězila vůle bod schválit stůj co stůj. Proti byl jen klub KSČM a někteří zastupitelé ze Strany Zelených (někteří ale, jako téměř vždy, hlasovali naopak s radniční koalicí).

Náměstek primátora Ondřej Červinka k tomu v médiích poznamenal: „„Smlouva o provozu (s katolickou církví-pozn.red.) byla podepsána do roku 2013 a poté by byla budoucnost školy značně nejistá. Proto jsme přivítali aktivitu společnosti Iberus Euro, které jdeme naproti. Od 1. září letošního roku se proto provozovatelem školy stane soukromý subjekt Doctrina, který byl založen společností Iberus Euro,“ vysvětlil Ondřej Červinka.

Jako vstřícné gesto od nového majitele byl prezentován závazek, že všichni žáci, kteří v současné době školu navštěvují a dokonce i ti, kteří nastoupí výuku v září letošního roku budou zbaveni povinnosti platit školné. O jehož výši nebylo na zastupitelstvu například také diskutováno. Smlouva byla i nakonec doplněna o dodatek, ve kterém se majitel školy zavazuje městu uhradit částku jeden milion korun, v případě, že tyto podmínky nedodrží. Což je částka vzhledem k počtu žáků a výši školného, vybíraného na podobných ústavech v zemi, takřka (vý)směšná.

Stanovisko katolické církve, která nejprve jednala s městem, aby posléze prodala školní areál firmě Iberus Euro SE, se nám nepodařilo získat s odvoláním tiskového mluvčího, že od ledna nastoupil v Litoměřicích nový vikář a teprve se seznamuje se svou agendou. Nicméně není to první obchod mezi katolickou církví a zmíněnou společností. O případu prodeje kulturní památky kostela sv. Máří Magdalény i přilehlého domova pro matkys dětmi, kde církev zastupoval advokát obviněný z korupce (zde), jsme Vás již informovali zde.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.