Mistrovství světa se začíná ukazovat jako pěkně hluboký tunel

Před pár dny se rozhodl Nejvyšší kontrolní úřad podat dvě trestní oznámení ohledně čerpání veřejných financí na přípravu právě probíhajícího Mistrovství světa v klasickém lyžování. K šetření se chystá i Antimonopolní úřad. Se svou trochou do mlýna přispěchal i premiér Topolánek, ač to byl zrovna on, kdo slíbil (a slib dodržel) po vyhraných volbách navýšení dotací pro mistrovství. Rovněž naše sdružení ve spolupráci s Oživením,o.s. rozhodlo se podat trestní oznámení na podezřelé machinace s městským majetkem, směňovaným právě kvůli mistrovství. Začíná se ukazovat, že měli pravdu ti, kteří říkali, že sport bude v Liberci na přelomu února a března hrát roli ani ne vedlejší..

Při kontrole dospěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) k závěru, že došlo k podvodu, úvěrovému podvodu, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku. Byla podána dvě trestní oznámení na „neznámého pachatele“. Kvůli účelově špatnému hospodaření se státními dotacemi, které čerpalo město Liberec a Technická univerzita v Liberci, měly být takto „prohospodařeny“ desítky milionů korun.

Původně nemělo stát mistrovství státní kasu ani korunu. Ještě v roce 2004 nepožadovaly organizátoři akce v čele s městem Liberec žádné prostředky ze státního rozpočtu. Jenže pořádání takovéto sportovní události je v první řadě velký byznys a nebyl by to Liberec se svými politiky a jejich kamarády z řad zdejších podnikatelů, aby si podobný kšeft nechali ujít. V roce 2006 proběhly parlamentní volby a vládním zmocněncem pro pořádání mistrovství se stal někdejší liberecký náměstek primátora za ODS, Tomáš Hasil, který vystřídal sociálního demokrata Michala Krause. Sám poslanec Hasil má se vstřícností města ve věcech majetkových své zkušenosti (informovali jsme Vás zde). Státní rozpočet tak nakonec příprava na mistrovství stála přes 1,2 miliardy korun.

Trochu úsměvně pak působí snaha současného premiéra Topolánka stylizovat se do role toho, kterému dnes tolik záleží na důkladném prošetření veškerého dění a hlavně poskytování dotací na mistrovství. O jeho trošku odlišných postojích jsme Vás informovali již předloni zde.

Jak ale rozkrádání státních dotací na MS v lyžování mělo dojít?

Podle výsledků šetření NKÚ například město Liberec zcela záměrně obcházelo zákon tím, když jednotlivé zakázky dělilo na jednotlivé, dílčí (tzv.salámová metoda) a tím navyšovalo konečnou sumu dotací. Potvrdila se tak slova kritiků, například z okruhu odvolané ministryně školství Kuchtové, že zakázky jsou účelově zadávány ne pro potřebu výstavby a přípravy šampionátu, ale pro tučnější zisk firem, kterým jsou zakázky určeny.

Dále se měly představitelé města Liberce, za vstřícného leč záměrně chybného postoje Ministerstva školství a tělovýchovy, dopouštět nekalého jednání tím, že bez jakéhokoliv souhlasu měnili parametry jednotlivých staveb (například tratě ve Vesci byly, při zachování nákladů, zkráceny o jednu šestinu), město se nepodílelo na výstavbě komunikací, ač je do budoucna bude využívat, neobjasnilo další využití veseckého areálu a podobně. Z třicetipěti zadávacích řízení zjistil NKÚ vážné nedostatky ve čtyřiadvaceti z nich. Podíl dotací ze státního rozpočtu, které byly požadovány Libercem na realizaci přípravy, byl jen v letech 2006 až 2008 navýšen z 57% na 83,5%.

Pochybení se měla rovněž dopustit i Technická univerzita v Liberci. Zejména při rekonstrukci kolejí v Harcově, které slouží jako ubytovna pro účastníky mistrovství, měly být nepoctivě navýšeny dotace od státu v řádech milionů korun.
Řada pochybení jsou spojována s firmou Investing CZ, která patří bývalému městskému radnímu za USZ Josefu Nadrchalovi. Nadrchal dnes působí za koaliční stranu USZ v komisi rady města pro investice a výběr investorů. Donedávna také figuroval ve společnosti Zahradní město vlastněné Libercem. Právě této firmě patřily pozemky ve Vesci, kde se nyní koná mistrovství, a na kterých se stavělo za státní dotace. Tato firma byla určena jako stavební dozor na rekonstrukci kolejí Technické univerzity i na budování sportovních areálů ve Vesci a na Ještědu.

Firma Investing CZ má velmi úzké obchodní vztahy na asi nejznámější libereckou firmu Syner, která proslula svým napojením na zdejší ODS a nejrůznějšími aférami ohledně získávání veřejných zakázek Investing CZ dozoroval firmě Syner například stavbu liberecké Tipsport arény nebo sportovní areál v České Lípě. Poté, co byl Investing CZ jmenován mandatářem zmíněných staveb a Syner získal zakázku na přestavbu kolejí v Harcově, byla firma Investing začleněna na plánované výstavbě Třídy 1.máje, kterou bude provádět právě Syner. Hezký příklad vzájemné výpomoci.

A jak je tomu u firmy Syner zvykem, konečné náklady se často velmi výrazně prodražily. Ani rekonstrukce harcovských kolejí nebyla vyjímkou. Podle NKÚ se náklady ze státního rozpočtu na realizaci této stavby navýšily z necelých třinácti na neuvěřitelných jednašedesát procent…

Celá zpráva podaná NKÚ předložená veřejnosti čítá patnáct stran textu, kde je vskutku krok za krokem vyjmenováváno jedno pochybení či zlý úmysl za druhým. Představitelé dotčených firem – Syneru a Investing CZ se, možná trochu podrážděně, hájí silnými slovy o lžích, manipulacích a už také vyhrožují právníky. Politici buď předstírají údiv nebo přiznávají pouze drobná pochybení a vše polévají omáčkou obecných a prázdných floskulí o větším věhlasu liberce, lásce k městu, zimním sportů, a tak podobně. Nekorunovaným králem se stal asi vládní zmocněnec, tedy člověk, který by o pohybu dotací ze státního rozpočtu měl vědět jako málokdo jiný, poslanec ODS Tomáš Hasil, který do médií prohlásil, že „závěry NKÚ nemá, nedostaly se mu do ruky. Takže na to nemůže říct vůbec nic. Jediné, co k tomu může říct, je, že se na mistrovství těší a myslí si, že to bude hezký…“

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj